Trabzon’da önceki akşam saatlerinde Uzunsokak’ta yaşanan silahlı saldırı, ruhsatsız silah bulundurmanın cezasını bir kez daha gündeme getirdi. Emekli Cumhuriyet Savcısı Av. Mustafa İsaoğlu, ruhsatsız silah bulundurmanın cezasının caydırıcı olmadığına dikkati çekti.

Songül MAZLUM-Trabzon’da önceki akşam saatlerinde şehrin en işlek noktalarından biri olan Uzunsokak’ta düzenlenen silahlı saldırı, ruhsatsız silah bulundurmanın cezasını bir kez daha gündeme getirdi. Emekli Cumhuriyet Savcısı Av. Mustafa İsaoğlu, ruhsatsız silah bulundurmanın cezasının caydırıcı olmadığına dikkati çekti. Av. Mustafa İsaoğlu, “Ruhsatsız silah bulundurmanın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var. Genellikle bir yıl civarında hapis cezası veriliyor. Eğer sabıkanız yoksa erteleniyor, paraya çevriliyor. Dolayısıyla ruhsatsız silah bulundurmaktan dolayı kimse cezaevine girecek bir ceza almıyor.” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp Image 2022-10-02 at 10.49.39 (1)

RUHSATSIZ SİLAHLA OLAYA KARIŞILIRSA NE OLUR?

Ruhsatsız silahla ölümlü ya da yaralanmalı bir olaya karışılması durumunda değişiklik yaşandığını kaydeden Av. İsaoğlu, “Ölümlü ya da yaralanmalı bir olaya karışırsa bu olaylardan ayrı, silahtan da ayrı ceza alıyor. Sanığın kişiliğine, adli siciline göre verilen ceza değişebiliyor. Yaralanmada veya öldürmede silahı kullanırsanız genellikle para cezasına çevrilmiyor. Hapis cezası olarak kalıyor.” şeklinde konuştu.

Trabzon bir değerini kaybetti! Trabzon bir değerini kaybetti!

İNSANLARI RUHSATSIZ SİLAH TAŞIMAYA TEŞVİK EDİYOR

Cezanın caydırıcı olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine İsaoğlu, “İnsanlar şunu biliyor: Silah yakalattığımda herhangi bir tutuklama yok. Cezaevine girecek bir cezası yok. 2 yıl hapis cezası alsanız bile gir çık yapıyorsunuz. Hürriyetinizi bağlayıcı bir durum yok. Bu da insanları ruhsatsız silah taşımaya teşvik ediyor. İnsanlar şöyle diyor: ‘Ruhsatsız silah yakalatsam ne olacak ki? İki satır ifade veriyorum çıkıyorum. Gözaltında bile kalmıyorum.’ Olayda kullanılırsa farklı.” ifadelerini kullandı.