Trabzon Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı toplantısı bugün başladı. Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Kuyumcu kent projesinde esnafın taleplerini dile getirdi.
Kurukız, “Kuyumcu esnafı 10 yıllığına kira vereceğini biliyoruz. Vatandaş burayı 29 yıllığına kiralamak istiyor. Atölyelerde çalışanlar sağlıksız şartlarda hizmet veriyorlar. Hastalanıyorlar. Siyanürlü atıklarında denize giderek deniz canlıların ölümüne sebep oluyor.  Kuyumcu kentte sağlık tedbirlerinin alınacağını düşünüyoruz.” dedi.

Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan! Dünya ikincisi ve üçüncüsü Trabzon'dan!


EN FAZLA 10 YILLIĞINA KİRALANABİLİR


Başkan Zorluoğlu ise, “Kuyumcu kent konusu uzun zamandır gündemimizde. Başından itibaren dolgu alanı olduğundan 10 yıldan fazla kiralama olmayacağı mümkün değil hukuken. Çok net şekilde kanuni engel nedeniyle 10 yıldan fazla tahsisi mümkün değil. Bizim mülkümüz olsaydı 29 yıllığına rahatça kiralardık. 29 yıllığına asla kiralayamayız. Meclisin de böyle bir yetkisi yok. 10 yıl sonra belediye onlara buradan çıkma deme gibi bir şeyin olmayacağını düşünüyoruz. Güzel imkânlarla başka bir yerde bulamazlar. 7 dönümlük yeri çok uygun fiyatlarla onlara veriyoruz. Projelerini bekliyoruz. Projeye son şeklini verdiklerini söylediler.

 
ATÖLYELERDEKİ TEHLİKE


Atölyeyle ile ilgili hassasiyetinize katılıyorum. Orada daha sağlıklı şartlarda üretim yapacakları imkâna kavuşsunlar. Kuracağımız arıtma sistemiyle de altın işleme sonrası ortaya çıkan atıkların arıtılması çevreye insan sağlığına zarar vermeyecek şekle getirilerek alıcı ortama verilmesi imkânı olacak.” diye konuştu.