Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Trabzon ve ilçelerinde yapılan su yapılarının artması bölgede taşkın riskini azalmasında büyük yetki yarattı. Doğu Karadeniz’de ilk sel tırmığı projesinin inşaatı Söğütlü Deresi'nde yapılmaya devam ediyor. DSİ Trabzon 22. Bölge Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan proje hakkında açıklamalarda bulundu.

Kılıçaslan, “Şuanda çalışmaları devam eden Akçaabat Söğütlü Vadisi Islahı inşaatı ile birlikte Söğütlü Deresi’nde taşkın risklerini minimize etmeyi hedefliyoruz. Bu iş kapsamında da Söğütlü Deresine sel tırmığı inşa ettik."dedi. Kılıçaslan, sel tırmığı sayesinde yukarı havzalardan gelebilecek odun, kütük gibi yüzücü malzemeleri tuzaklayıp, mansaptaki köprü ve menfezleri tıkamasının önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydederek sel tırmığı ile birlikte toplam bin 255 metre taşkın kontrol yapısının inşa edileceği Söğütlü Vadisi Islahı işini, 2023 yılı içerisinde tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.
Sözlerinin devamında Kılıçaslan, “Doğu Karadeniz  Bölgesi ülkemizin en çok yağış alan bölgesi. Yağışlar ve değişen iklim koşullarıyla beraber taşkınların nitelikleri değişmeye başladı. Bizler de buna karşı hem yapısal hem de yapısal olmayan tedbirler almaya başladık. Daha önce geçirgen tersip bentleri moloz bariyerleri gibi yapılar inşa ettik. Burada da sel tırmığı projesini geçmişte büyük sıkıntılar yaşadığımız Söğütlü Vadisinde inşa ettik. Bu çalısmayla yüzer materyalleri ve olası bir heyelan sonrası oluşacak büyük kaya hareketlerini tuzaklayarak aşağıdaki köprü ve menfezlerde herhangi bir tıkanmaya neden olmamasını sağlamaya amaçlıyoruz. Bu sayede de taşkın sularının dere yatağı dışına çıkmadan vatandaşların mal güvenliğini sağlamayı hedefledik." ifadelerini kullandı.

Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret Başkan Danışmanı Metin Güneş'ten Trabzon Arsin OSB'ye Ziyaret


Proje Doğu Karadeniz'de ilk olacak


Sel tırmığı projesinin Doğu Karadeniz’de ilk uygulanan proje olacağını vurgulayan Kılıçaslan, “Doğu Karadeniz’de ilk olarak uygulanmış bir proje olmakla beraber yine bölgemizde uygun derelerde inşasını yapmayı planlıyoruz. Bunlarla ilgili yaşadığımız taşkınlara yönelik yenilikçi projeler üretmeye devam ediyoruz. Solaklı Vadisinde, Manahoz Vadisi’nde de bu tarz planlamalarımız mevcut. Onları da bu projeden sonra hayata geçirmeyi planlıyoruz. Son zamanlarda özellikle Kastamonu’da, Bozkurt’ta geçen yıl Güneysu’da daha önce Çamlıktepe’de yaşadığımız taşkınlara baktığımızda artık sadece sel sularının gelmediğini bunların heyelanla beraber tetiklendiğini görüyoruz. Bu heyelanlarla beraber de arkasında yüzer materyaller getirdiği, büyük kaya kütlelerinin de getirdiğini görüyoruz. Bunun sadece klasik kanal ıslahları ile çözüme kavuşamayacağını görüyoruz ve bunlarla alakalı bir nevi öncü yapılar oluşturarak hem bölgemizin hem de ülkemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Bu yapılar büyük oranda riskleri aşağı çekecek. Şehir taşkınlarının en büyük nedeni köprü ve menfezlerin tıkanmasıdır. Köprü menfez tıkanmalarının asıl nedeni de yukarı havzadan gelen yüzer materyaller ve rusubi malzemelerdir. Bu rusubi malzemelerin bir kısmı tersip bentlerimizle  tutabiliyoruz ama büyük çaplı yüzer materyalleri ve kayaları da sel tırmığıyla tutmayı hedefliyoruz." açıklamalarında bulundu.