Trabzon’da çocuklarını daha iyi okul olarak nitelendirilen okullara kayıt ettirmek isteyen bazı velilerin ikametgah değişikliği yaptığını tespit eden Nüfus Müdürlüğü, velilere 2673 TL idari ceza göndermeye başladı.

Songül MAZLUM - Trabzon’da okul kayıtları döneminde ikametgah değişikliğinde yaşanan yoğunluk Nüfus Müdürlüğünün radarına takıldı. İnceleme başlatan Nüfus Müdürlüğü çocuklarını daha iyi okul olarak gördükleri okullara kaydettirmek için ikametgah değişikliği yapmış gibi gösteren bazı velilere idari para cezası göndermeye başladı. Özellikle Ortahisar ilçesinde ikamet oyununun fazla yapıldığı tespit edildi.

19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi 19 yıl cezası bulunan şahıs Trabzon'da yakayı ele verdi

Cudibey Ortaokulu, Bener Çordan Ortaokulu, Bedri Rahmi Eyüpoğlu Ortaokulu, Mehmet Akif Ortaokulu, Çukurçayır Ortaokulu ve Dumlupınar İlkokulu gibi okullara çocuklarını kaydettirmek isteyen bazı veliler, adrese dayalı okul sistemi yüzünden yaşamadıkları mahallelere ikametgahlarını aldırdı. Konunun Nüfus Müdürlüğü tarafından tespit edilmesi üzerine İl Nüfus Müdürü Adil Karabina tarafından velilere gerçeğe aykırı adres beyanından 2673 TL tutarında idari para cezası gönderdi.

ÖZEL OKULLARA 20-30 BİN TL PARA ÖDEMEKTENSE CEZAYI GÖZE ALIYORLAR

Konuya ilişkin savunma isteyen Nüfus müdürlüğü, savunmaların tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde verilmemesi halinde ödeme yapılması gerektiğini kaydetti. Öte  yandan çocuklarının iyi bir eğitim almasını isteyen velilerin özel okullara 20-30 bin TL bandında ödeme yapmaktansa bu cezayı göze alarak kayıt yaptırdıkları öğrendi. Velilere 2673 TL idari para cezası verilse de okullara kayıt yaptıran öğrencilerin durumunda bir değişiklik yaşanmıyor. Öğrenciler, ikamet adreslerindeki okullarda değil kayıt oldukları okullarda eğitimlerini sürdürüyor.