Araklı HES direnişinde vatandaşa “VANDAL” diyen Albay Kemal Ünal’a tepki dinmiyor.

Araklı Ayvadere HES direnişinde vatandaş üzerinde baskı kuran ve HES’e direnen vatandaşlara ‘VANDAL’ ve ‘PROVOKATÖR’ diyen Trabzon Alay Komutanı yardımcısı Albaş Kemal Ünal Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına şikayet edildi. Araklı Platformu adına Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş’un yaptığı şikayette bir dizi suçlamalar yer aldı. Albay’ın kaos oluşturmak istediği iddia edildi.

Sayıştay, Trabzon Üniversitesine ilişkin 2021 raporunu açıkladı! Sayıştay, Trabzon Üniversitesine ilişkin 2021 raporunu açıkladı!

Albay-1

‘Hakarete uğradık onurumuz rencide edildi’

 Albay’ın kendilerini görüşmek için davet ettiğini, davete icabet ettiklerinde ellerindeki belgelere hiç bakılmadan tehdit edildiklerini kaydeden Durmuş, “Baskı kurularak sindirilmek istendik.” dedi. Askerlerin bilinçli olarak halkın üzerine sürüldüğünü, kendilerine ‘VANDALLAR- PROVOKATÖRLER’ denilerek aşağılandıklarını kaydeden Durmuş, “Hakaretlere uğradık onurumuz rencide edildi.” ifadelerine yer verildi. 

Milli savunma ve içişleri bakanlıklarına şikayet

Araklı Ayvadere HES direnişinde vatandaş üzerinde baskı kuran ve HES’e direnen vatandaşlara ‘VANDAL ve PROVOKATÖR’ diyen Trabzon Alay Komutanı yardımcısı Albay Kemal Ünal, Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına şikayet edildi. Araklı platformu adına Öğretim Üyesi Yusuf Durmuş’un yaptığı şikayette bir dizi suçlamalar yer aldı. Albay’ın kaos oluşturmak istediği iddia edildi.

“RESMİ BELGELERİ ÖNEMSEMEYEREK BİZİ TEHDİT ETMİŞTİR”

Trabzon Alay Komutan Yardımcısı Ünal’ın protesto yapılmamasına dair uyarılarda bulunduğunu ve tehdit edildiklerini iddia eden Durmuş, “Mahalle muhtarımız Tuncay Koçaslan ile Araklı ilçemizde oturduğumuz bir sırada telefondan aranarak 15 kilometre uzaktaki Merkez köyde Trabzon Alay Komutan Yardımcısı Albay Kemal Ünal’ın bizi beklediği, görüşmek istediği bilgisi geldi. Bizler saat 14'te o bölgede olacağımızı ifade ettik ancak Alay Komutan Yardımcısı Kemal Ünal İlçe merkezine gelerek İlçe Jandarma Komutanlığına bizi davet etti. Davete mahalle heyeti olarak Muhtarımız Tuncay Koçarslan, Mehmet Öztürk, Mustafa Limanoğlu birlikte gittik. Komutanla tanıştık, ismimizi söylediğimizde ben sizi tanıyorum dedi. Daha hiçbir protesto yapmadan bize; protesto yapmamamızı, yolda yürümememizi söyleyerek bizi baskıyla sindirmeye çalıştı, aramızda tartışma çıktı. Devamında biz haklı olduğumuzu düşünerek protestomuzu bölge halkı olarak, zarar vermeden yapacağımızı, mahallemizdeki heyelanlar nedeniyle can derdine düştüğümüzü, sesimizi duyurmak istediğimizi ve haklı olduğumuzu doğrulayan resmi belgeleri kendisine gösterdikten sonra, resmi belgeleri önemsemeyerek bizi tehdit etmiştir.” diye konuştu. 

47a88104-4c8d-4061-8881-00bddbe691c1

“ASKERLERİ HALKIN ÜSTÜNE SÜREREK KAOS ORTAMI OLUŞTURDULAR”

Oysaki içeride şirket kural dışı çalışma yapmakta 3.4 metre çapında tünel için 6.7 metre çapında tünel yapmaya başlamış, dinamitleri patlatmakta idi. Bizler de bulunan kapıyı ittiğimizde kapı açılmıştır. Halk olarak, çocuklar, kadınlar, bizler tünelin açıldığı tünel ağzına gidip ölçüm yapacaktık. İlçe jandarma komutanı 5 dakika daha izin vermezler ise içeri girebileceğimizi söylemiş bizi orada 5 dakika bekletmişlerdir. Video kayıtlarında bu detay vardır. Bu sırada alay komutan yardımcısı Albay Kemal Ünal oradaki askerlere talimat vererek, askerleri halkın üzerine sürüp, sıkıştırıp, zaman zaman da darp ederek bir kaos ortamının doğmasına vesile olmuştur.” ifadelerinde bulundu.

“HALKI VE BİZLERİ AŞAĞILAMIŞTIR”

Muhtar Tuncay Koçarslan’a ve halka komutan tarafından vandal ve provokatör denilerek hakaret edildiğini öne süren Durmuş şu ifadelerde bulundu: “Ayrıca komutan orada halka yönelik yaptığı konuşmada halka ve şahsıma mahalle Muhtarımız Tuncay Koçarslan’a vandal ve provokatör demiştir. Hadi oradan diyerek halkı ve bizleri aşağılamıştır. Kendisine verdiğimiz cevap da biz tehlikede olan mahallemizi savunuyoruz, ölüm tehlikemiz var, bunu gündeme taşımaya çalışıyoruz, sesimizi duyurmak istiyoruz, bizden vandal olmaz biz bu devletin hiçbir şeyine zarar vermeyiz. Biz provokatör değiliz, biz kendi mahallemizi savunmaya çalışıyoruz diyerek kendisinden özür dilemesi talep edilmiştir.

albay

“HALKI VANDAL OLMA YOLUNDA TEŞVİK ETMİŞTİR”

Komutan tam tersine emirler ve talimatlar vererek kamera kayıtlarında da görüldüğü gibi oradaki masum halkı provoke etmiştir. Halka karşı baskı uygulamıştır. Halkı vandal olma yolunda teşvik etmiştir. Bütün bunlar yaşanırken kendisinden halkla çevik kuvvetin jandarmayı karşı karşıya getirmeyin dememize rağmen, bizzat bunu talimatlarıyla gerçekleştirmiştir. Tamamen masumane yaptığımız bir protestonun maalesef Türkiye gündemine taşınmasına vesile olmuştur. Aslında alay komutan yardımcısı Kemal Ünal bizlere vandal diyerek baskı uygulayarak, jandarmayı halkın üzerine sürerek bir nevi sesimizi duyurmuştur ancak biz bu şekilde sesimizin hakaretlerle hak etmediğimiz kelimelerle duyulmasına karşıyız. Bölge halkı olarak bizler onurlu insanlarız, askerimizi, polisimizi severiz. Güvenlik kuvvetlerimizin burnunun kanamasını istemeyiz. Vatanımız için canımızı veririz. Sanırım alay komutan yardımcısı bölge halkının çok büyük bir çoğunluğunun bu düşüncede olduğunun farkında değildir ya da bilerek bu güzel düşüncede olan insanların arasına nifak sokmakta, askerine, polisine karşı bir cephe oluşmasını teşvik ettiği izlenimi oluşturmuştur. Komutanların bu davranışları nedeniyle silahlı kuvvetlerimize zarar vereceği kanısındayım.