Trabzon'da iş dünyasının temsilcileri ve Trabzon Milletvekilleri, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde turizmle ilgili açıklamalarda bulundu.

Trabzon'da iş dünyasının temsilcileri ve Trabzon Milletvekilleri, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde turizmle ilgili açıklamalarda bulundu. Programa AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, TÜRSAB Başkanı Volkan Kantarcı ve TTB Başkanı Eyüp Ergan katıldı.

TURİSTİN DİNİNE IRKINA BAKMAYIZ

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, "Pandemiden çıktıktan sonra turizmde çok hareketlilik olduğunu, doluluk oranlarının yoğun olduğunu gözleyerek bilgilendirme toplantısı yapalım istedik. Şehrimiz turizm destinasyonu olması nedeniyle oldukça dikkat çeken bir noktaya geldik. Bizlerin de bu noktada çalışması var. Biz turist seçecek durumda değiliz. Turist gideceği yeri seçer. Turist gidecek yere kendi karar verir. Şehrimizin kültürü, sanatı, insanımızın misafirperverliği, çevre altyapısının gelişmesi şehrimizin güvenli olması, turizme büyük katkı sağlıyor. Bizler hiçbir zaman din ve ırka bakmadık. Güneyden, Körfez ülkelerinden, Çin ve Japonya'dan, Avrupa'dan turistler şehrimizi ziyaret etmektedir. Özellikle konaklama yerlerine talep artmaktadır. Sürekli anket düzenleyerek onların isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz. Turistin istekleri birinci derecede önceliklerimiz arasındadır. Onların memnuniyetlerini artırmaya çalışıyoruz. Onları ağırlayacak olan arkadaşlarımız turistlerin taleplerini dinliyor.” açıklamalarında bulundu.

NE KADAR DENETİM YAPARSAK YAPALIM EKSİK KALIR

Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor! Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor!

TTSO’nun denetim noktasında da aktif rol oynadığına işaret eden Başkan Hacısalihoğlu, “Zaman zaman denetim konuları da gündeme geliyor. Şunları iyi bilmek lazım. Bu kadar yoğun bir turist hareketliliğinin olduğu noktada ne kadar denetim yaparsak yapalım eksik kalır. Her işverenin kendisi denetçi olmalıdır. Bir taraftan kendi iş yerlerinin denetimini yapmalı.  Misafirlerimizle iç içe olmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

ULAŞIM ANLAMINDA KAMU TEDBİR ALMALI

Şehre yönelik ilginin hem yurt içinde hem de yurt dışında arttığına işaret eden Başkan Hacısalihoğlu, sefer sayılarının artırılması noktasında da taleplerde bulundu. Turistlerin şehirde daha fazla konakladığını da aktaran Başkan Hacısalihoğlu, “Şehrimizde ulaşım noktasında altyapı noktasında turistlerin memnuniyetini görüyoruz. Geleceğe dönük daha fazla yatırımın fırsatını da yakalayacağız. Kamudan altyapı anlamında bir şikayet gelmedi. Yollarımızın güzelliği konusunda turistlerin yaptığı bildirimler bizi memnun ediyor.  Hava ulaşımının artması noktasında talep var. Şehre gelmeleri bizim için çok önemli.  Geçmişte Körfez'den gelen misafirler 7 gün şehirde kalırken şimdi 9 gün 10 güne çıktı. Bu da memnuniyet vericidir. Araştırmalar bize bunları gösteriyor. İç hatlarda daha fazla uçak seferlerinin artmasını bekliyoruz. Batılı turistlerle şehrimizi ziyaret ediyor. Yerli turist yoğunluğu da var. Ulaşım açısından kamunun gerekli tedbirleri alması en büyük beklentimizdir. Doğasını gezmeye gelmiyorlar sadece, kültürümüzü de tanımaya geliyorlar.” şeklinde konuştu.

KRUVAZİYET TURİZMİ İÇİN MÜJDE VERDİ

Kruvaziyer turizmi için de müjde veren Başkan Hacısalihoğlu, “5 Ağustos’ta kruvayer turizmi başlıyor. Rusya'dan Çeşme'ye uzanan bir güzergahta kruvaziyer turizmine gelişiyor. Yat turizmi için de görüşmeler yapıldı. Denizle ilgili turizmin gelişmesi için teklifte bulundular. Turizm konuştuğumuz en çok yatırım yapılan sektör. Amaç gelen misafirlerimizi memnun etmek. Bu memnuniyet bizim geleceğimizi kurtaracaktır.” değerlendirmelerinde bulundu.

TURİZMİ 12 AYA YAYMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Turizmin 3-4 ayla sınırlı kalmaması için çalışmaların sürdüğünü aktaran Hacısalihoğlu, şunları kaydetti: Turizm Konseyi kurmuştuk. Bu konsey de çalışmalarını sürdürüyor. Bu sadece bizim işimiz değil basının da işi. Sizler turizme gerekli katkıyı sağlıyorsunuz. Sizin sayenizde şehrin reklamını yaptık. Sorumluluğu fazlasıyla gösterdiğinizi biliyoruz. Hiç kimse evinin içindeki kötü durumu dışarıya anlatmak istemez. Hep birlikte hareket ediyoruz, edeceğiz de. Turizmi 12 aya yaymak için çalışmalarımız devam edecek."

FAHİŞ YATA MADDİ CEZA UYGULANIYOR

"Vatandaşlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüklerini denetimlerin yetersiz kaldığını düşünüyor. Trabzon halkının memnuniyetini ölçtünüz mü?"  sorusu üzerine Başkan Hacısalihoğlu, "Denetim var. Denetim yapıyoruz. Bazen şikayetler belgeli geliyor.  Fahiş şikayetleri konusunda para cezası uyguluyoruz. Önce diyalogla çözmeye çalışıyoruz.  Disiplin sürecini işletip para cezası uyguladığımız da oluyor. Çalışanlardan kaynaklanan hatalar olduğu bize geliyor. İş verenlerin bunlardan haberi olmadığı bizlere geliyor. Bu yüzden her iş verenin kendi iş yerinin denetçisi olması gerektiğini söylüyoruz. Halkımızın isteklerini de karşılamak durumundayız. Yoğunluk nedeniyle bazı aksaklıklar olabilir Vatandaşımızın ikinci sınıf olması söz konusu olamaz." yanıtını verdi.

ARAÇ SORUNU BİR SONRAKİ YIL AŞILACAK

Turizm yetkisi olmayan kişilerin araçlarla turist taşımasının sorulması üzerine TÜRSAB Başkanı Kantarcı, “Bizim düzenli denetimlerimiz oluyor. İstanbul’u ayrı kenara koyacak olursak 80 vilayette en fazla denetim yapılan ve tutanak tutulan bölge olduk. Pandemi sonrasında beklentinin bir tık daha üzerinde gelen yoğunluğa bağlı olarak araç sayısında ve otellerde sıkışıklık oldu. Ona paralel olarak kaçak sayısında artış söz konusu. M.A. plakalı araçlar değil hususi araçlar, ülkemizde geçici koruma statüsünde olup izin almadan ilimize gelmiş olanlar, bölgede yaşayan tek kriteri Arapça dilini bilen ve bizde bu pastadan bir dilim alalım düşüncesiyle turizm sektöründe işletme belgesi olmadan giren şahıslar var. Bunlar hususi araçlarla devam ediyor.  Bunlarla ilgili gereken işlem yapılıyor. Ceza kesiliyor. Önceki yıllarda turizm Trabzon odaklı gelişiyordu. Bu sene baktığımızda Rize, Giresun’a yayılmış durumda. Araç sıkışıklığında Rize’de seyahat acentaları, Gümüşhane ve Giresun’un da bölgemize ciddi destekleri var. Onlarca, yüzlerce çevre komşu illerden gelen araçlarda destek veriyor. Bir anda yoğunluk oldu. Pandeminin etkisiyle araç satışları da oldu. Esnaf o ekonomik süreci atlatmak için mevcut araçlarını da satışa gitti. Önümüzdeki sene böyle olmayacaktır.” açıklamalarında bulundu.

YENİ ALINAN UÇAKLARIN BİR KISMI TRABZON’A AYRILACAK

Trabzon’dan farklı illere seyahat etmek isteyen insanların uçak bulmakta zorluk çektiğinin ifade edilmesi üzerine Milletvekili Örs, “TBMM’de bu konuda THY’nin tarifelerini anlatmıştım. Hem pahalı, hem de sefer sayısı az. Burada sefer sayısının arttırılması ayrıca uçakların kapasitelerinin attırılması, daha büyük uçakların konulması yönünde taleplerimiz var. Bu talebimizi tekrar dile getireceğiz.” diye konuştu. AK Parti Trabzon Milletvekili Cora da, “Ahmet Polat Bey’i ziyarete gittik. Kendisine Trabzon’daki yoğunluğu turizm hareketliliğinden bahsettik. Türkiye’de uçak sıkıntısı var. Dışardan uçak siparişi veriyoruz, parasını peşin veriyoruz. Bunun gelmesi süre gerektiriyor. Yeni filoya 30 tane uçak eklenecek. Bunlardan bir kısmı da Trabzon’a ayrılacak. Sefer sayılarının yeniden düzenlenmesi, Ordu, Giresun, Rize hattının düzenlemesi yönünde planları olduğunu ifade ettiler. Şunu da ifade etmek isterim. Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer kurumlar siyaset üstüdür. Ne zaman bir sorun varsa ayırt edilmesinin birlik ve beraberlik görüntüsü verilmesini elzem görüyorum. Sayın Başkanımıza bu güzel toplantı için teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

TOPLANTIYA CHP’DEN NEDEN KATILIM OLMADI

Toplantıya CHP Milletvekili Ahmet Kaya’nın neden katılmadığının sorulması üzerine Başkan Hacısalihoğlu, “Ahmet Bey'le konuştum. Cenazeye gitmek için bugün toplantımıza katılamadı. Azmi Kuvvetli Bey ve Muhammet Balta Bey Ankara'da. Adnan Günnar Bey’in bir toplantısı Turizm Müdürümüz Ankara'da. Bakan Bey davet ettiği için Ankara'da bulunuyor.” seklinde konuştu.

TRABZON SÖZ KONUSUYSA İKTİDARIYLA MUHALEFETİYLE BİR ARADA 

Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, "Ticaret Odası Başkanımıza turizm konusundaki hassasiyeti için teşekkür ediyorum. Bence çok güzel bir görüntü .Biz Trabzon söz konusuysa iktidarıyla muhalefetiyle bir arada  bulunabilen bir şehiriz. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Bu şehri farklı yerlere götüren insanlara karşı verdiğiniz mücadele için basın mensuplarına da teşekkür ederiz." dedi.