Başkanvekili Ataman, Büyükşehir Belediye Meclisinde turizm ve fındık gelirini açıkladı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Kasım ayı ikinci oturumu Başkanvekili Atilla Ataman başkanlığında yapıldı.  CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin, "Daha önce Büyükşehir Belediyesinin  otobüslerinden çalışan personel ücretsiz faydalanabiliyordu. Büyükşehir Belediyesi servislerinden ilçe belediyesi personelleri de faydalanıyordu. Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri çalışanları ücretsiz kullanırken şu an servislerden Ortahisar Belediyesi personelleri indirildi? İlçe belediye personellerinin qücretsiz servis kullanımı neden değişti?" diye sordu.

MECLİS-5

Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise... Trabzon'da hamsi bereketi! Fiyatlar ise...

Ardından plan değişiklikleri ile ilgili maddeler gündeme geldi. İmar planında yeni turizm alanlarının belirlenmesi sırasında CHP Grubu Başkanvekili Şahin, konut alanlarında da turistlerin olduğunu belirterek, turizm tesislerinde kriterlerin nasılsın belirlendiğini sorguladı. 

Turizm’de yerli personel sıkıntısı büyüyor

Bunun üzerine Ataman, "Bu sadece Trabzon'un değil turizmi gelişen illerin sorunu. Turizm gelirimimiz 1 milyar dolardan daha fazla. Fındıkta Trabzon'un kazancı 156 milyon dolar. 5'te 1'inden daha az. Ben aynı zamanda işletme sahibiyim. Bunların hangisi yasal hangisi doğru diyecek durumumuz  kalmadı. Bu şehrin gelecek adına adım atması için ev işletmeciliğinin yasal zemine oturtulması gerekiyor. Her sabah kalktığımızda komşumuz değişmemeli." ifadelerini kullandı.

trabzon fındık fiyatı 2

AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, "Gelen turistin sadece yarısını resmi olarak konaklatabiliyoruz. Nitelikli turizm tesislerinin de tek başına turist çektiğini görmemiz lazım. Müstakil binalar estetik Komisyonundan geçerek turizm tesisine uygun koşullarda dönebilir. 

Turist artış hızımız planlarımızın çok ötesinde gidiyor. Nitelikli turizm tesisleri çok önemli ama konut alanında turizm tesisi yapmak çok doğru değil." yanıtını  verdi.