Trabzon’da konut sektöründe yaşanan fırsatçılık Başkan Taflan’ı da isyan ettirdi.

Songül MAZLUM - Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, Arap turistlerin kente gelmesinin ardından öğrencilerin ve ailelerin ikamet ettikleri konutlardan çıkarılmaya çalışılmasına tepki gösterdi. Başkan Taflan, “Yazıklar olsun. Hem çocukları oturmuş oldukları evden çıkarıyorlar, hem de aileleri evden çıkarmaya çalışıyorlar. 2 bin lira kira alıyorlarsa onları çıkarıp mülklerini eşyalarla donatıp günlüğünü 2 bin liradan 3 bin liradan Araplara pazarlayacaklar.” dedi.

Vicdanınız kaç para (3)

HEM KAYIT DIŞI HEM DE VERGİ KAYBINA YOL AÇIYOR

Yaşanan durumun kayıt dışılığa ve devletten vergi kaçırılmasına da yol açacağına dikkati çeken Taflan, “Ayda 2 bin lira kazanıyorken Araplara ev verip 30 bin lira-40 bin lira kazanırım diye bakıyorlar. Ben  sektörün içindeyim. Adamların kontrat süreleri dolmamış, evden çıkarmaya çalışıyorlar. Şunu bilsin kiracılar: Kontrat süreleri devam ettiği sürece evden çıkarılamazlar. Dava açsınlar. Çocukları, aileleri çıkarıp, Araplara evi verecekler. Hem kayıt dışı iş hem de ülkeyi vergi kaybına uğratır.” diye konuştu.

Vicdanınız kaç para

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, Arap turistlerin kente gelmesinin ardından öğrencilerin ve ailelerin ikamet ettikleri konutlardan çıkarılmaya çalışılmasına tepki gösterdi. KTÜ gibi öğrencilerin yaşadığı mağduriyete tepki gösteren Başkan Taflan, “Yazıklar olsun. Hem çocukları oturmuş oldukları evden çıkarıyorlar, hem de normal aileleri evden çıkarmaya çalışıyorlar. Amaçları ne? 2 bin lira kira alıyorlarsa onları çıkarıp mülklerini eşyalarla donatıp günlüğünü 2 bin liraya 3 bin liradan kiraya verecekler. Araplara pazarlayacaklar. Hiç kimse şunu unutmasın: Pandemi süreci yaşadık. Herkes zor durumdaydı. Esnaflar topun ağzındaydı. Hep kullandığım bir ifade var. Dere gider kumu kalır… 3 sene boyunca Trabzon’da proje üretilmedi. Bölgemize pandemiden dolayı kimse gelmedi. İnşaat firmaları olsun, turizm firmaları olsun hepsi sıkıntı yaşadı. Yabancıları kaybettikleri zaman yerli tüketiciyi mumla aramışlardı. Ne oldu şimdi? Yine eski hale döndük. Yabancılar geldi, öğrenciyi çıkaracaklar, aileleri evden çıkaracaklar. Araplara kiraya verecekler. Böyle saygısızlık, böyle ahlaksızlık olmaz.” ifadelerini kullandı.

Vicdanınız kaç para (2)

KONTRATI  BİTMEYEN KİRACILARA DAVA AÇABİLECEKLERİNİ HATIRLATTI

Çok fazla şikayet aldığını da kaydeden Başkan Taflan, “Bize çok şikayet geliyor ama yapabileceğim bir şey yok. Bu vicdansızlıktır. Ayda 2 bin lira kazanıyorken Araplara evlerini verip 30 bin lira-40 bin lira kazanırım diye bakıyorlar. Böyle vicdansızlık olabilir mi? Herkes önce empati yapacak. Kendilerini o insanların yerine koymaya çalışacak. Bir gün onlar buradan giderler. Yine yerli tüketiciyi mumla ararlar. Ben sektörün içindeyim. Yaşananları biliyorum. Adamların kontrat süreleri dolmamış, evden çıkarmaya çalışıyorlar. Şunu bilsin kiracılar: Kontrat süreleri devam ettiği sürece evden çıkarılamazlar. Tazminat davası açsınlar.” çağrısında bulundu.

Vicdanınız kaç para (1)-1

Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi! Trabzon Akçaabat resim ve renklerle şenlendi!

HEM KAYIT DIŞI İŞ YAPARLAR HEM DE ÜLKEYİ VERGİ KAYBINA UĞRATIRLAR

Yaşanan durumun devleti zarara uğrattığına da dikkati çeken Taflan, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Çocukları aileleri evden çıkarıp, Araplara evi verecekler. Günde 2 bin lira-3 bin lira alacaklar.  Hem kayıt dışı iş yaparlar hem de ülkeyi vergi kaybına uğratırlar. Devlete vergi vermezler, gizli saklı iş yaparlar. Tabii ki sektörün hepsi böyle değil ama çoğunluğa baktığınız zaman tam tersi. Vicdan sahibi olsunlar. İnsanları düşünsünler. Herkesin evinin değeri vardır. Piyasa şartlarına göre bunu değerlendirmeleri lazım.”