Trabzon’da turizm toplantısına sanayici iş adamları davet edildi, konaklama sektörü yok sayıldı!

Songül MAZLUM - Trabzon’da geçtiğimiz günlerde Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında turizm değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gibi dernekler davet edilirken Trabzon Oteller Birliği (TOB) toplantıya davet edilmedi. Turizmde kayıt dışılığa karşı mücadele edilirken TOB’un toplantının dışında tutulması şaşkınlık yarattı. TOB Başkanı Mustafa Dündar ise sezonda yaşanan sorunları günebakış’a anlattı.

Tarihi Trabzon Valiliği Binası açıldı! Tarihi Trabzon Valiliği Binası açıldı!

KAPASİTESİ ARTMIŞ HAVAALANINA İHTİYAÇ VAR

Başkan Dündar, “Bu sene Trabzon’a gelmek isteyenler, gelecek uçak bulamadılar. Gelebilecek uçakları indirebilecek bir havaalanımız olmadı. Bizim çok hızlı güçlü ve kapasitesi artırılmış bir havaalanına ihtiyacımız var. Bizim nitelikli tesislere ve nitelikli işletmelere de ihtiyacımız var. Şu an 6 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Biz bu tesislerin 10-15’e ulaşmasını istiyoruz. Zincir otellerin Trabzon’da yatırım yapmasını istiyoruz. Taşımacılık sektöründe de gerekli kiralık ve VİP araçlar bulunamadı.” dedi.

Trabzon’da geçtiğimiz günlerde Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında turizm değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) gibi dernekler davet edilirken Trabzon Oteller Birliği (TOB) toplantıya davet edilmedi. Turizmde kayıt dışılığa karşı mücadele edilirken TOB’un toplantının dışında tutulması şaşkınlık yarattı. TOB Başkanı Mustafa Dündar ise sezonda yaşanan sorunları günebakış’a anlattı.

TURİZM SEZONUNDA TRABZONSPOR’UN ETKİSİ VAR

Başkan Dündar, “Bu sene umulmadık derecede iyi bir sezon oldu. Birinci sebep salgından çıkılması. Bu bölgeye yoğun talep oldu. Trabzonspor’un şampiyon olması ve dünyada ses getiren şampiyonluk kutlamaları yapılması da karşılık buldu. Şampiyonluğun dünyada ses getirmesiyle Trabzon’un bilinirliliği arttı. Trabzon’a dair merak arttı. Önümüzdeki sezon daha canlı bir sezon olabilir. Bu bizim eksiklerimizi gidermemizle mümkün olacak. Bu turizm sezonunun ekim sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

TALEPLERİNİ TEK TEK SIRALADI

Turizmciler olarak taleplerini de tek tek sıralayan Başkan Dündar, “Bir bu sene Trabzon’a gelmek isteyenler, gelecek uçak bulamadılar. İki gelebilecek uçakları indirebilecek bir havaalanımız olmadı. Bizim çok hızlı bir havaalanına ihtiyacımız var. Güçlü ve kapasitesi artırılmış bir havaalanına ihtiyacımız var. Nitelikli bir havaalanına ihtiyacımız var. Daha önce yapılan Ordu-Giresun Havaalanı, Trabzon Havaalanı’nın destekçisi konumunda ve fevkalade fayda sağladı. İç hatlara gelen uçuşların bazıları bu havaalanına yönlendirilerek charter uçuşlarına iniş zamanı ayrılabiliyor. Fakat bu yıl bu da yeterli olmadı. Bizim Trabzon’da en acil ihtiyacımız havaalanı. Bizim nitelikli tesislere ve nitelikli işletmelere de ihtiyacımız var. Şu an zannediyorum 6 tane 5 yıldızlı otelimiz var. Biz bu tesislerin 10-15’e ulaşmasını istiyoruz. Bunların zincir oteller olmasını istiyoruz. Zincir otellerin Trabzon’da yatırım yapmasını istiyoruz. Kapasitenin bir miktar artmasını istiyoruz. Gelen insanların ucube, kıyıda köşede kalmış, tesislerde konaklatılmasını istemiyoruz. Kamu denetimi ile buna engel olunmasını istiyoruz. Bu hem turizmde istihdamı hem de geliri artıracak. Konaklama sektöründe toplumun ve turistlerin ayılması gerekir. Köylere kadar varmış olan usulsüz kayıt dışı konaklamaların ve kayıt altına alınamamış olan konaklama tesislerinin nitelikli hale getirilebilmesi çok önemli. Taşımacılık sektöründe de gerekli kiralık ve VİP araçlar bulunamadı. Doğrusu bu kadar talebi beklemiyorduk. Umarım taleplerimize çare bulunur. Ben Trabzon’a gelmek istiyorum diyen bir insanın uçak bulamaması gibi bir durumla karşılaşmasını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.