Türkiye'de pandemi sonrası turizm sezonunun açılmasıyla körfez ülkeleri adeta Trabzon'a akın etti.

Doğu Karadeniz'in güzelliklerini görmek isteyen yabancı turistler, Trabzon'da ziyaret ettikleri turizm merkezleri Uzungöl ve Sümela Manastırı'nın yanı sıra yüksek rakımlı yaylalara da ilgi duyuyor.

Su zammı Trabzon'da otomatiğe bağlandı! Su zammı Trabzon'da otomatiğe bağlandı!

Trabzon turizm 4 (3)

Suudi Arabistan'ın pandemi kaynaklı seyahat yasağını kaldırmasının ardından, yaz turizmi sezonunun aktif olduğu kentte uluslararası uçuşlardan kalkan günlük uçuş sayısı 25'e yükseldi. Günlük yabancı yolcu sayısı 3 bin 500'ü aşarken, turizm göçüyle birlikte 816 bin olan şehir nüfusu arttı. Otel, pansiyon, bungalov evler, araç kiralama ve tur acenteleri tam kapasite hizmet vermekte.

Trabzon turizm 4 (2)

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Yılmaz, Karadeniz Bölgesi'nin önemli bir turizm destinasyonu olduğunu belirterek, "Trabzon ve bölgemiz bir turizm karnavalı yaşıyor. Turizm paydaşlarının hepsi gerçekten memnun. Bu memnuniyetin kısa vadede Ekim ayına kadar uzamasını beklerken, uzun vadede yıl boyunca yayılmasını bekliyoruz. Pandemi sonrasında gelişen ekonomik sorunlar turizm dönemi ile birlikte sona erdi. Esnafımız daha rahat. Turizm yoğunluğu olacağını biliyorduk ama bu kadar yoğun olmasını beklemiyorduk. Ani bir rezervasyon talebi oldu.

Trabzon turizm 4 (4)

Trabzon son yıllarda çok ilgi görmeye başladı

Karadeniz Bölgesi özellikle son yıllarda oldukça ilgi görmeye başladı. Sadece Körfez ülkelerinden ziyaretçilerimiz yok, aynı zamanda Avrupa'dan da çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyoruz. Bölgemiz doğası ve kültürel yapısı ile çok önemli bir destinasyondur ve turist olarak bu destinasyonun karşılığını görmektedir. Turizm göçü yaşıyoruz" dedi.

Trabzon turizm 4 (1)

5 tane daha Uzungöl olsa bile yeter

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, "Uzungöl başta olmak üzere farklı destinasyonlarda binlerce turisti ağırlıyoruz. Özellikle pandemi sonrası Trabzon turizm açısından tarihi günler yaşıyor. Esnafımız ve vatandaşlarımız bu ilgiden çok memnun" dedi. Taleplerin çok yüksek olduğuna dikkat çeken turizm uzmanı Anıl Bayraktar, "Kontrol edilemeyen bir yoğunluk var. Aslında bu kadar yoğun talep bu kadar kısa sürede bekleniyordu ama beklenenden fazla geldi. Bizim için 5 tane daha Uzungöl olsa bile yeterlidir. Pandemiden sonra tüm ekonomik piyasa zaten turizm faaliyetini bekliyordu. Şehrimiz çok güzel. Sadece Uzungöl, Ayder ve Sümela Manastırı'nı değil, duyulmamış birçok noktamızı da ön plana çıkarabilmek istiyoruz. Bence çok daha iyi olacak, inşallah sezon 2 ay değil, 6 aya yayılacak" dedi.

Trabzon turizm 4 (5)

Araç kiralama şirketi yetkilisi Yener Demir, "Şu anda çok fazla yoğunluk var. Umduğumuz gibi bir Arap yoğunluğu var. Şu anda boşta duran bir aracımız kalmadı" dedi.