Trabzon’da nüfus-ticaret var, veriler kayıp  TTSO Meclis Üyesi Ahmet Kazaz, Trabzon’un ticaret ve nüfus açısından hacminin İstanbul’dan büyük olduğunu ancak kazancın Trabzon’a dönüp dönmediği konusunda verilere sahip olunmadığını açıkladı.

Fındık, çay ve turizmde verilere sahipken birçok konuda verilere ulaşılamadığına dikkat çekti.  Türkiye’de son 3 yılda e-ticaret harcamalarında büyük değişimler olduğunu kaydeden  Kazaz, “Türkiye’de ki 2020-21-22’de kredi kartı ve e ticaret harcamalarının değişimleri çok önemli. Özellikle e ticaretin tarafında e ihracat diye bir dünya var. Orası da kat ve kat gün geçtikçe büyüyor.  Kredi kartı harcamaları 2020’de 62 milyar 682 milyon TL iken, 2021 yılında 608 milyar 995 milyon, 2022’de ise 2 katrilyon 350 milyar. E ticarette ise 2021’de 400 milyar iken 2022’de 600 milyar. Bu rakamlarla Trabzon’daki değişimi de anlayabiliriz. 

TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI ÇOK ÇABUK DEĞİŞİYOR 

Bu tablo şunu söylüyor. Aslında insanlar tüketim konusunda alışkanlıklarını çok değiştiriyorlar. Çok daha farklı şekilde hareket etmeye başlıyorlar. Bugün sorunmuş gibi konuştuğumuz birçok şeyin aslında yarına belki de hiç ortada olmayacağı, farklı yok oluşlar ortaya koyacağı örnekler olacak. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trabzon'da!

SORUN OLARAK ORTAYA ÇIKACAK 

Yakın gelecekte birçok orta ölçekli farklı sektörde iş yapan çok firmanın sorun olarak ortaya çıkacağı net.  Bütün markalar kendi mağazalarını kurdular sanal ortamlarda. Satış yapıyorlar. Bu satışı kendi kanalları ile rekabet ederek yapıyorlar. Buna da geleceğe hazırlanmak diyorlar. Gelecek büyüyen internet rakamlarında gerçekleşecek. Her yıl yüzde bin- iki bin ne kadar büyümeye başladılar? E-ticarette diğer tarafta yapılan kredi kartıyla alışverişte. Ben kendimizde de benzeşir hatalar görüyorum. Yaptığınız işte hızlı ve esnek değilseniz geride kalırsınız.  TRABZON BİRİNCİ SIRADA  Trabzon konusunda ki verileri çok irdelemeye çalışan biriyim.  Bankalarla şahsi carisi en yüksek olan şehir Trabzon.  Ticaret ve nüfus potansiyeline göre birinci sırada Trabzon, İstanbul’dan büyük. 

ALINIYOR, SATILIYOR TRABZON’A NE DÖNÜYOR? 

Trabzon’dan bir dünya bir şey alınıyor, satılıyor ve dönüyor. Ama Trabzon’a ne dönüyor onu bilmiyorum. Ben 10 yıldır Trabzon’dayım. 10 yıldır bu Trabzon’da ne değişti? Maraş Caddesi demeyeceğim. 

NE KADAR İŞ ÜRETİLİYOR? 

Trabzon’da ki teknoloji ve yazılım işleri ile alakalı Türkiye’de yeri nedir, ne kadar iş üretiliyor? Biz önemsiyoruz bu alanı bir şeyler yapmak istiyoruz.  Türkiye’de çok önemli gündemi Yatırım Adası dediniz. Ama teknoloji ile ilgili sağlıklı, konsolide bilgiye ulaşabileceğiniz bir yer yok.  Üniversitenin sayfalarına girdim, DOKA’ya, haberlere girdim, TEKNOKENT’e girdim baktım. Evet, projeler var, ne yapılmış var, ne zaman yapılmış var, hangi ihaleyi kim almış var ama veri yok. Bu Türkiye’nin gerçeğinde de böyle. Ama bence turizm konusunda olduğumuz gibi daha gerçekçi, bazı şeylere daha özeleştirisel bakarak aksiyon hızı üretmemiz lazım. 

VERİNİN OLMADIĞI YERDE NASIL ANLAYACAKSINIZ? 

Konu Trabzon ise, ben burada Türkiye üzerinden Trabzon’u anlatmaya çalıştım. Geleceği Teknoloji diyoruz, yazılım, enerji diyoruz ama veri yok. Hangi işletmeci işletmesinde veri olmadığında orayı yönetebiliyor. Verinin olmadığı bir işte nerede iyi olduğunuzu ne kadar anlayacaksınız? 

TRABZON’A YATIRIM YAPANLARI ALKIŞLAYALIM 

Trabzon, Trabzonlunun para kazanıp, başka yerlere yatırım yaptığı şehir. Ama Trabzon’a yatırım yapanları daha iyi alkışlamak lazım, onlara daha fazla sahip çıkmak lazım. Bu tür konuları daha fazla gündeme getirmek lazım. Bu şehir kazandırıyor, ama kendisi kazanmıyor. Oda olarak bize de kazanması yönünde ne düşüyorsa ses çıkartan bir yerde olmamız lazım” diye konuştu.