Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, satış kararı alınan mevcut otogar yerinin ihale tarihini açıkladı.

Ticaret Bakanı Muş, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu Ticaret Bakanı Muş, Trabzon'da “İhracatın yıldızları” ödül töreninde konuştu

Başkan Zorluoğlu, projelere finansman gerektiğine işaret ederek terminal yerinin eylül ayında ihale edileceğini açıkladı.

EYLÜL AYINDA AÇIK İHALE USULÜ

Haber61'e özel açıklamalarda bulunan Murat Zorluoğlu, “Otogarın vaziyetini görüyorsunuz. Çok eskidi. O haliyle hizmet verecek bir durumu yok. Yeni otogar yapıyoruz. İskeleti ortaya çıktı. Seçimlerden önce oranın da hizmete açılmasını gerçekleştireceğiz. Mevcut otogarın yeri ne olacak? Büyük projelerin finansmanı olarak kullanılacak. 19 dönümlük bir alandır. Orada para kazanmak değil, işletmek önemli. Konuta, hizmete dönüşmüştü. Biz bir değişiklik yapmadık dolayısıyla. Kat sayısını artırdık. Çünkü orası özel bir bölge. Kat sayısı arttı ama emsali aynı. Oraya ilave bir emsal vermedik. Emsal nedir? Bir alanda inşaat büyüklüğünü gösterir. Kat sayısını az tutarsanız yataya doğru genişlersiniz. Dikey giderseniz katı yükseltip taban alanını küçültürsünüz. Yapılan inşaatın miktarı aynıdır. İlave bir yoğunluk oraya vermedik. Bu haliyle de kentsel dönüşüm projesine start vereceğimiz bir arazidir. İmar planına da, meclis kararına da koyduk. Orayı kim alırsa alsın projeyi önümüze getirecek. Bizim onayımızdan sonra proje geçecek.

İHALE BEDELİ NERELERDE KULLANILACAK?

Kıymetli bir arazi. Talep edenler var. Rayiç bedeli üzerinden bedeli neyse açık ihale yapacağız. Devlet ihale kanununa göre.. En iyi teklifi veren kimse ona orayı vereceğiz. Hedefimiz eylül ayı içerisinde ihalesini yapmak. Başladığım projelerin finansmanı ciddi sorun. Bu kadar büyük projelerin finans edilmesi, kaynağının bulunması ayrı sorun. Büyükşehir Belediyesinin bütçesiyle vergiden gelen payla bunları yapamazsınız. Cari harcamaları, personel harcamaları yaparsınız.” diye konuştu.