Gürcü Gencin Aşırı Terleme Sorunu Trabzon KTÜ Farabi Hastanesi'nde Çözüldü.

Sözleşmeliler kadroya geçiyor! Sıra EYT'ye geldi Sözleşmeliler kadroya geçiyor! Sıra EYT'ye geldi

KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği'ne başvuru yapan 17 yaşındaki Gürcü hasta aşırı terleme şikâyetiyle doktorlardan çare aradı. Yapılan tetkikler sonucunda Omarı BEKADZE isimli gencin ameliyat edilmesine karar verildi. “Primer Hiperhidroz” tanısı ile birlikte Prof. Dr. Celal TEKİNBAŞ liderliğindeki ekip tarafından “Vats Sempatektomi Tekniği" diye adlandırılan kapalı ameliyat yöntemi ile tedavi edildi ve bir günlük hastane yatışının akabinde şifa ile taburcu edildi.

WhatsApp Image 2022-10-14 at 10.07.30

Rahat bir operasyon geçiren Bekadze, “Hastaneye geldikten sonra tetkiklerim yapıldı. Kapalı bir operasyon geçirdim. Prof. Dr. Celal TEKİNBAŞ ve ekibine çok teşekkür ederim. Çok terlediğim için çocukluğumdan beri hemen her gün büyük sıkıntılar yaşadım. Kimseyle tokalaşamıyordum, açık renk kıyafetler giyemiyordum. Bu durum sosyal hayatımı çok olumsuz etkiliyordu. Bu kadar kolay bir ameliyatla iyileştiğim için çok mutluyum. Bu hastalıktan, bu kadar kolay kurtulabileceğimi bilseydim çok daha önce buraya gelirdim. KTÜ Farabi Hastanesi, bu konuda uzmanlaşmış. Bu hastalıktan mustarip olan herkese Trabzon’daki KTÜ Farabi Hastanesi'nde tedaviyi tavsiye ederim.” dedi.

WhatsApp Image 2022-10-14 at 10.07.30 (1)

Çok merak edilen ve aslında birçok insanın şikayetçi olduğu bu hastalık ve tedavisi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. TEKİNBAŞ ise “Hiperhidroz; çoğunlukla avuç içi, koltuk altı, ayakların ve yüzün aşırı terlemesi ile seyreden bir hastalıktır. Enfeksiyon, ilaç kullanımı, metabolik ve endokrin bozuklukları gibi nedenlerin nadiren tetiklediği aşırı terleme hastalığında, çoğu hastada altta yatan herhangi organik bir sebep bulamayabiliyoruz. Bizim uyguladığımız Sempatektomi Tekniği, bu hastalığın en etkili ve konforlu tedavisidir. Koltuk altından 1 cm’lik kesiler ve kapalı yöntem ile operasyonu kolayca gerçekleştiriyoruz. Komplikasyon gelişme riski de çok düşük oluyor. Hastalarımız hızlıca iyileşip neredeyse ertesi gün işbaşı yapabilecek durumda oluyor” şeklinde konuştu.