Taşkın hasarlarını en aza indirmek için Türkiye’nin ikinci Doğu Karadeniz’in ilk sel tırmığı yapılıyor.

Songül MAZLUM - Trabzon’un Akçaabat ilçesi Söğütlü Vadisi’nde Türkiye’nin ikinci, Doğu Karadeniz’in ise ilk “sel tırmığı” inşaatı başladı. Bir ay içinde tamamlanması planlanan sel tırmığı ile yukarı havzadan gelebilecek odun, kütük gibi yüzücü malzemeleri tuzaklanarak taşkınların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Taşkınlara karşı sel tırmığı 3

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Söğütlü Vadisi’nde Türkiye’nin ikinci, Doğu Karadeniz’in ise  ilk “sel tırmığı” inşaatı başladı. DSİ 22. Bölge Müdürlüğü emniyeti ön plana çıkaran taşkın kontrol projelerinin yanı sıra, yenilikçi projelerle de taşkın riskini azaltmayı hedefliyor. Türkiye’de ilk kez Kastamonu’da yapılan sel tırmığı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez 1990 yılında ciddi sel tehdidi atlatan, köprülerinin yıkılması sonucu Trabzon’la bağlantısı kesilen Söğütlü Vadisi’nde Söğütlü Vadisi Islahı işi kapsamında yapılıyor. DSİ 22. Bölge Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan, bu kapsamda Trabzon’un Akçaabat ilçesi Söğütlü Deresi üzerinde inşa edilmeye başlanan sel tırmığı inşaatını yerinde inceledi. Aşırı yağışlarda yukarı havzadan gelebilecek odun, kütük gibi yüzücü malzemeleri tuzaklayarak, mansapta yer alan köprü menfez gibi yapıların tıkanmasını engelleyecek olan sel tırmığı inşaatının son durumu hakkında, Trabzon Şube Müdürü Ahmet Alper Kaya ve yüklenici firma temsilcisinden bilgi aldı. Sel tırmığının bir ay içinde tamamlanmasının planlandığı öğrenildi.

Taşkınlara karşı sel tırmığı 2

3 İLÇEDE DE İNCELEME YAPILDI

CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli CHP’Lİ Söğüt: Üretici ve tarımsal üretim desteklenmeli

Bölge Müdürü Kılıçaslan daha sonra; Beşikdüzü ilçesi Nefsişarlı Deresi üzerine yapılması planlanan tersip bendi yerini, Vakfıkebir ilçesi Taşlıyatak Yaylası Balıklı Deresi üzerindeki tersip bendini, Tonya ilçesi Karaağaçlı, Hoşarlı ve Büyük Mahalle ile birlikte, Kastan Deresi üzerinde yapılması planlanan imalat yerlerini ve Şalpazarı ilçesi Ağasar Deresi üzerinde devam eden yatırımları ve Acısu Mahallesi’nde yapılması planlanan imalat yerlerini inceledi, talepleri yerinde değerlendirdi. Bölge Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan, incelemeleri kapsamında Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ve Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız’ı da makamlarında ziyaret ederek ilçe yatırımlarını istişare eti. Kılıçaslan ayrıca arazide ise Belediye Başkanı Refik Kurukız ve AK Parti İlçe Başkanı Zeki Çabuk ile birlikte, yöre halkının taleplerini yerinde değerlendirdi.