Trabzon’da heyelanın aktığı ırmak taştı, yol kapanırken insanlar bir kez daha ölüm korkusu yaşadı.

Trabzon'da yaşanan hırsızlık olayında yeni gelişme! Trabzon'da yaşanan hırsızlık olayında yeni gelişme!

Nurullah Cabri - Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Okçular Mahallesi Dereli Küme Evleri mevkiinde yaşanan her şiddetli yağışın ardından ırmaklar taşıyor, yollar kapanıyor. Can ve mal endişesi taşıyan mahalle sakinleri her yıl defalarca aynı kabusu yaşadıklarını için muhtar Sami Köse’nin öncülüğünde 6 kişilik bir heyetle Ortahisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Coşkun Şahin’le görüşme gerçekleştirdi. Durumu yerinde inceleyen ekipler sürekli taşan ırmak için 2x2 metre kare menfez yapılmasına karar verdi.

WhatsApp Image 2022-09-22 at 17.25.49

BİNAYI DELEREK SUYUN TAHLİYESİNİ SAĞLADILAR

Ancak iddiaya göre gerekli malzemeyi bulamayan ekipler, ırmağa yan yana iki adet binlik plastik kanal borusu döşedi. Önceki gece başlayan sağanak yağmur ile birlikte borular dolup tıkandı ve yol kapandı. Mahalle sakinlerinden birinin fındıklarının bulunduğu depoyu su bastı. Bina delinerek suyun tahliyesi sağlandı. Muhtar Köse, “Çözüm bulunması için menfez talep ettik. Ancak boruları değiştiler” dedi. Mahalle sakini Mehmet Reis ise, “Küçük boru koyuyorlar o da bir işe yaramıyor.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2022-09-22 at 17.25.42

Trabzon’un Ortahisar ilçesine bağlı Okçular Mahallesi Dereli Küme Evleri mevkiinde yaşanan her şiddetli yağışın ardından ırmaklar taşıyor, yollar kapanıyor. Yıllardır mahalle sakinleri hem can hem de mal tehlikesi altında yaşıyor. Edinilen bilgiye göre, mahalle sakinleri her yıl defalarca aynı kabusu yaşadıklarını için muhtar Sami Köse’nin öncülüğünde 6 kişilik bir heyetle Ortahisar Belediyesi Başkan Yardımcısı Coşkun Şahin’le görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından durumu yerinde inceleyen ekipler sürekli taşan ırmak için 2x2 metre kare menfez yapılmasına karar verdi. Ancak iddiaya göre gerekli malzemeyi bulamayan ekipler, ırmağa yan yana iki adet binlik plastik kanal borusu döşedi. Önceki gece saat 21.00 sularında başlayan sağanak yağmur ile birlikte borular dolup tıkandı ve yol kapandı. Mahalle sakinlerinden birinin fındıklarının bulunduğu depoyu su bastı. Bina delinerek suyun tahliyesi sağlandı ve maddi hasar da hafif atlatıldı.

WhatsApp Image 2022-09-22 at 17.25.36

BELEDİYE İŞÇİSİ FACİA YAŞANMAMASI ADINA İŞ MAKİNESİNDE SABAHLADI

Müdahale için bölgeye gönderilen bir iş makinesi bozulurken, olay yerine gece saat 02.00 sularında  ikinci bir iş makinesi de gönderildi. Belediye işçisi bölgede yaşanabilecek olası bir felaketin önüne geçebilmek için iş makinesinde sabahlayarak oluşabilecek daha vahim bir tablo için tetikte bekledi.

WhatsApp Image 2022-09-22 at 17.36.28

MENFEZ İSTEDİK BORULARI DEĞİŞTİLER

Saatlerce yol açılması için mücadele edilirken, bölgede bulunan muhtar Adem Yılmaz yaşananları anlattı. Köse, “Çözüm bulunması için menfez talep ettik. Ancak boruları değiştiler. Bu sorun çözülmedi. Şu anda yol kapandı. Yukarıda da bir heyelan var. Oradaki heyelanda buraya geliyor ve burayı tıkıyor. Çok bir hasar olmadı ama yol kapalı.” açıklamalarında bulundu.

WhatsApp Image 2022-09-22 at 17.37.14

CANIMIZIN DERDİNE DÜŞÜP EVLERİ TERK ETTİK

Mahalle sakinlerinden Mehmet Reis de, “Dün akşam yağmur başladıktan 10 dakika sonra yol kapandı. Evimize giremedik. Buradan geçiş olmadı. Bizde canımız derdine düştük. Evleri terk ettik. Gene de sağ olsun belediyemiz yardımcı oldu. Fakat buraya kalıcı bir önlem alınmalı. Bir ay önce buraya boruları koydular. Bir işe yaramadı, ilk yağmurda kapandı burası. Küçük boru koyuyorlar o da bir işe yaramıyor. Buraya menfez yapılması gerekiyor. Yukarıda da heyelan var o da etkiliyor burayı. Bizimde depoda fındığımız vardı. O ıslandı. Burada deponun arkasında duvarı kırdık. İçerisinin su dolmasını o şekilde engelledik.