Trabzon’da bir süredir gündem olan Forum AVM konusu hakkında Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Müslim Hamzaçebi 61medya’ya çok özel açıklamalarda bulundu.

Trabzon Forum AVM’nin el değiştirmesinden hemen sonra genişleme talepleri Trabzon’da tartışma yarattı. Genişlemenin imara uygun olup olmadığı ve kıyı kenar çizgisi tartışılırken, Mimarlar Odası konuya müdahil oldu. Mimarlar Odası Başkanı Müslim Hamzaçebi, “Elimizde belge olmadan konuşamayız. En kısa zamanda belgeler üzerinden bir açıklama yapacağız.” dedi.

Trabzon'da 7 yaşındaki Miraç'ın ölümüne sebep olan kazada farklı detaylar ortaya çıktı! Trabzon'da 7 yaşındaki Miraç'ın ölümüne sebep olan kazada farklı detaylar ortaya çıktı!

Sözlerine oda olarak genel prensiplerini anlatarak başlayan Başkan Hamzaçebi , “Oda olarak bizim bir prensibimiz var. Biz bir konuyu ele aldığımız zaman o konuyla ilgili tüm verilere elde etmeden onlar hakkında kendi içimizde bir karar noktasına getirmeden ve yönetimimle müteakip olarak son nokta budur demeden basına açıklama yapmayız. Biz burada görevimizi yaparken diğer kurumların başlarında olan çalışanlarla kişi olarak hiçbir problemimiz olamaz. Bizim problemimiz şehrimizdir. Bu şehrimizi daha iyiye getirebilecek hangi imkan varsa onu bütün kurumlarla paylaşmaktan, bili aktarmaktan hatta ortak akıl üretmekten memnuniyet duyarız. Eğer iyi bir şey yapılmışsa onları da aynı şekilde tespit edip şurada yapılan şey gerçekten mükemmel olmuştur bunu kimin yaptığından çok yapılan işin doğruluğunu anında yine sizinle paylaşırız. Yapılan şeylerde aksaklıklar varsa gelecek için keşke öyle olmasaydı demektense ve ya gelecekte hakikaten büyük külfetler getiriyorsa geri dönüşümü mümkün olmayan şartlar ortaya çıkıyorsa baştan müdahale etmenin doğru olduğuna inanarak bu konuları yeterince inceleyip öğrenip dokümanlarını elimize geçirip odamızın yönetiminde de tartıştıktan sonra karara bağlayıp sizlerle paylaşabilirim.” ifadelerini kullandı.

Forum AVM’sinin proje taslağı hakkında sözlü söylemler var

Forum AVM’nin büyütme konusunda Başkan Hamzaçebi, “Bizim sadece Forum konumuz değil. Trabzon’da şuanda kendi konumuz olan belki 10’nun üzerinde farklı konular var. Bunlarında bugün geldiğinde sonuçlandırdığımızda gerek biz sizinle konuşabiliriz. Gerekirse siz geldiğinizde belge olarak sizlere verebiliriz. Şimdi Forum konusu son günlerde ortay çıkan bir konu oldu. Bizde o günden buyana bizlerde; ‘Neler oluyor? Neden oluyor? Doğru mu oluyor? Yanlış mı oluyor?’ bunun arayışı içindeyiz. Ama bu arayışta gerekli doküman ve belgeleri tam temin etmiş değiliz. Belediye Meclis kararını istedim. O elimde var. Ama bir taslak projeden bahsediliyor. O da var mı yok mu ortada bize sunabilecek gösterebilecek bir şey henüz yok. Sözlü olarak söylemler var. Ama bu söylentilerin hepsi farklı kişilerle konuştuğumuzda farklı olarak ortaya çıkıyor. Ben bunu istemiyorum. Benim istediğim; Nedir bu konu? Kim yapıyor? Nasıl olacak? Bunların cevabını verilmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

İmar planında hakkı varsa genel olunmaz

Proje hakkında doğruluğunu tespit etmeden bilgilendirme yapmanın doğru olmadığını anlatan Müslim Hamzaçebi , "Birde oranın estetik düzenine uyacak mı? Orda güzel bir yapı bir var. Oradaki; dağılımı, kullanımı dışarda ki otoparkı, yeşil alanı, açık alanı ve satış primleri ile güzel bir bina. Tabi ki bunu da bozmadan imar planında hakkı varsa o hakkını kullanmaya engel olmak gibi durum olamaz. Çünkü imar planı açısından hakkıdır bu. Sizin de evinizde bir kat daha hakkınız varsa aman o yapamaz diyecek durumumuz yoktur. Ama ben şunu söylüyorum. Bütün bunlardaki belgeleri elime geçirmeden ve onların tam olarak doğruluğunu tespit etmeden yönetimimizle görüşüp karara bağlamadan size boşuna bilgiler vermiş olurum. Eksik bilgiler vermiş olurum. O yüzden ben bu konuda fazla detay konuşamayacağım. Ancak süreç devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

Son olarak Hamzaçebi , Forom AVM’yi gündemlerine aldıklarını ve bu konuda çalışmalarını bitirdikten sonra kamuoyuna bilgi vereceklerini kaydetti.