Trabzon’da haziran ayında 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküpü, eylülde 8 lira 46 kuruş oldu

Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Trabzon’da enflasyon oranında suya yapılan zammın son 3 yılda toplamda yüzde 260 zam olduğunu açıkladı. Söğüt, “Başkan Zorluoğlu döneminin başında 3 lira 25 kuruş olan suyumuz, bugün 8 lira 46 kuruş. Son üç yıldaki yüzde 260’lık bu artış, büyükşehir belediyeleri içerisindeki en yüksek artışlardan birisidir.” dedi.

SUYUMUZA HER AY ZAM

Vatandaşın cebinde maaşın eridiğini TİSKİ’nin her ay suya zam yaptığını belirten Söğüt, “Vatandaşın maaşı her ay artmıyor -hatta eriyor- fakat Trabzon Büyükşehir ve ilgili iştiraki TİSKİ suyumuza her ay zam yapıyor.

EYLÜLDE 8 LİRA 46 KURUŞ OLDU

1 Haziran tarihinde suya yüzde 47 zam yapan Trabzon Büyükşehir, bu tarihten sonra da her ay açıklanan tüfe kadar suya -otomatik- zam yapıyor. haziran ayında 5 lira 22 kuruş olan suyun metreküpünün yüzde 47 oranında zamlanıp 7 lira 67 kuruş olması yetmezmiş gibi, temmuzda 7 lira 90 kuruş, ağustosta 8 lira 28 kuruş, eylülde 8 lira 46 kuruş oldu.

BÜYÜKŞEHİRLER İÇERİSİNDEKİ EN YÜKSEK ARTIŞ

Önceki Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu döneminde, 2018 yılı için suya yüzde 14 zam yapılmış, suyun metreküpü 3 lira 25 kuruşa çıkmış, 2019 yılı için suya zam yapılmamıştı. Başkan Zorluoğlu döneminin başında 3 lira 25 kuruş olan suyumuz, bugün 8 lira 46 kuruş. Son üç yıldaki yüzde 260’lık bu artış, büyükşehir belediyeleri içerisindeki en yüksek artışlardan birisidir.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gençlik şöleninde Sefo için kesenin ağzını açtı ancak... Trabzon Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği gençlik şöleninde Sefo için kesenin ağzını açtı ancak...

CUMHURBAŞKANININ HABERİ VAR MIDIR?

Geçtiğimiz hafta, su fiyatları üzerinden CHP’li belediyeleri eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasından haberi var mıdır bilemiyorum ama vatandaşı müşteri gören bu uygulamaya acilen son verilmesi gerekmektedir.

ŞİŞEN FATURALAR ÖDENEMEZ HALE GELDİ

6 bedelli faturalarımıza, katı atık bertaraf bedelli eklendikten ve otomatik zamma bağlandıktan sonra, iyice şişen faturalarımız artık ödenemez hale geldi. Oysaki sosyal devletin, ilgili kamu kuruluşlarının ve belediyelerin en başta gelen görev ve sorumluluklarından birisi, tüketiciye -vatandaşa- yeterli, sağlıklı ve ucuz, hiç geliri olmayanlara ise ücretsiz su sağlamaktır.” açıklamalarda bulundu.