Trabzon’da 6 ay sonra suya yeniden zam yapıldı. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla suya yüzde 47 zam yapıldı. Trabzon’da suya 6 ay önce yüzde 21 zam kararı alınmıştı. 2022 yılında konutlara uygulanan suyun metreküpü 5.22 TL iken, zam birlikte 7.67 oldu. İş yerlerinde suyun metreküpü 12,60 TL iken, yapılan yeni zamla 18,52 TL oldu. 2021 yılında konutlara uygulanan 4,31 TL tarifeye zam yapılarak 5,22 TL’ye çıkmıştı. İnşaat, briket taş imalatı ve taş ocağında suyun metreküpü18,43 TL’den, 27,09 TL’ye, resmi kurumlar, okullar, hastaneler 7,79 TL’den 11,45 TL’ye, 7,79 TL’den 11,45 TL’ye, fabrika ve bankalar 23,98 TL’den 35,25 TL’ye, konsolosluklar 10,97 TL’den 16,13 TL’ye çıkarıldı. Ortahisar’da Çukurçayır, Pelitli, Yalıncak, Çağlayan, Akoluk, Akyazı, Uğurlu, Yeşilova ve Gürbulak mahallelerine suda yüzde 50 indirim uygulandı.


ŞAHİN, SU ZAMMI 47’DEN 30’A ÇEKİLSİN


CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “İdare her birime yüzde 50 zam öngörmüş. Komisyon 47’ye indirmişler. Ama bunun altına ibare eklenmiş. Siz bu zammı genel kuruldan genel kurula değil her ay otomatiğe bağlıyorsunuz. TÜİK’in verdiği enflasyon oranında zam olacak. Bu çıkarılmalı. TİSKİ Genel Kurulu yapar. Meclisi davet eder. Siz 6 ay önce verdiniz ama bu yetmiyor. Bu ibare yanlış. Bunu kabul etmiyorum. Her aboneden bakım bedeli altında para alınıyor. Suya zam yapılsın. Bana sene başında devletimiz yüzde 30 zam yaptı. Önerim budur. Emlak vergilerinde yüzde 33 devlet belirliyor. Bu makuldür. Devletin aldığı karar. Ama böyle 47, 50, 52 doğru değil. Su zammını 47’den 30’a çekelim. Bizde buna destek verelim” dedi.


ELEKTRİK GİDERLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ VAR


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise, “Türkiye’de 30 tane büyükşehir belediyesi var. Bunlardan 15 tanesi, su ücretlerini tüfe oranına göre, 2 tanesini Tüfe Fiyat Endeksine göre belirliyor. Değerlendirmenize katılmak hukuken mümkün değil. Yarın enflasyon düşecek onlarda beraberinde düşecek.  TİSKİ’nin gelirlerinin yüzde 90’ı su hizmet geliri. Eğer su gelirini siz cari harcamalarına ve yatırım harcamalarınıza göre ayarlayamazsınız her hangi bir yatırım yapamayacağınız gibi işçi memur maaşını ödeyemez duruma gelirsiniz. Elektrik giderlerinde büyük artış oldu. Yaklaşık 3,5 kat elektrik sarfiyatımız var. İçme suyu arıtma tesislerinde kullandığımız klor malzemesinde 4 kaktan fazla fiyat artışı oldu. Benzer fiyat artışları akaryakıtta oldu. 

Trabzon'da şok gelişme! Denizde ceset bulundu! Trabzon'da şok gelişme! Denizde ceset bulundu!


İŞÇİLERİMİZ VE MEMURLARIMIZA ZAM YAPACAĞIZ 


Önümüzdeki günlerde işçilerimiz ve memurlarımıza zam yapacağız. Enflasyon oranında zam yapma durumundayız. Dolayasıyla ciddi memur maaşı anlamında ciddi yük geliyor. O nedenle bizim su gelirlerimizi makul bir noktaya taşımamız lazım. 
400küsür bin abonemiz var. Hepsi büyük su kullanmıyor. Hepsi parasını ödemiyor. Bizde içme suyuna zam yapmayı istemeyiz. Bu zorunlu fiyat artışıdır. TİSKİ Genel Müdürlüğünün vatandaşa sağlıklı ve kesintisiz su imkanı sağlaması için yapmamız gereken çalışma. Su ücretini karılamayacak vatandaşlarımıza da destek veriyor ve faturalarını biz ödüyoruz.” İfadelerini kullandı.


YÜZDE 30’E DÜŞÜRÜLSÜN


İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner ise, “Gece de uyku uyumadım. Muhalefette olsak bile bunu halka anlatmak zor durum. 450 bin abonenin 118 bin kişisi faturalarını şu anda bile ödeyemiyor. Kayıp kaçak oranlarında düşüş olduğunu söylediniz. Bu sözlerinizden TÜFE’nin sizin tarafınızdan aşağıya düşürüleceğini  düşünmüştüm. Sizin öyle bir şey yapacağınız yok. Yüzde 30’lu rakamlar olursa bizde destek veririz. Yoksa bunu halkımıza anlatama gibi imkanımız yok ret vereceğiz” diye konuştu.