Yeşilin maviyle buluştuğu ve doğa turizminin en önemli noktalarından biri olan Trabzon'da turizm heyecanı yaşanıyor.

2018 yılında yaşanan Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti. Yaşanan bu gelişmeler turizm sektörünü ciddi anlamda etkilemişti ve Doğu Karadeniz’de neredeyse turizm durma noktasına gelmişti. Geçen bu süre içerisinde ise bölgedeki turizm işletmecileri ciddi ekonomik kayıplar yaşadı. Bu süreç içerisinde yaşanan pandemi ile de birçok turizm işletmecisi işlerini bırakmak zorunda kaldı. Doğu Karadeniz bölgesinde birçok turizm firması sektörden çekilmek zorunda kaldı. Pandeminin sona ermesinin ardından sektörde hareketlilik başlarken, son günlerde Suudi Arabistan ile yaşanan olumlu siyasi gelişmelerin ardından Doğu Karadeniz’de turizm açısından umutlu ve heyecanlı bir bekleyiş başladı. 

Uzun 3

TÜRSAB Trabzon Başkanı Volkan Kantarcı uçuş planlamalarının yapıldığını belirterek, şu an Suudi Arabistan üzerinden üç şehirden direkt uçuşların olacağını ve şehir sayısının dört şehre yükseleceğini dile getirdi. Kantarcı yaptığı açıklamalarda Suudi Arabistan’ın turizm için önemini, pastanın üzerindeki kremaya benzeterek, “Bu konu iki yıldır gündemdeydi. Sürekli acaba gelecekler mi sorusu soruluyordu. Olumlu gelişmelerle birlikte heyecan oluştu. Suudi Arabistan turizm için önemli bir ülke. 35 milyon civarı bir nüfusa sahip. Bu da oradaki birçok ülkenin toplam nüfusuna eş değer. Bireysel harcamalar konusunda da 2. Sırada yer alıyorlar. Bu yüzden bölgedeki turizmin kreması olarak nitelendirebiliriz. Biz Ocak ayında olumlu gelişmelerin olabileceğine inanıyorduk. Nitekim de oldu. Haziran sonrası için ciddi bir planlama var. Uçuş listeleri yapılıyor. Şu an üç şehirden direkt uçuş planı var bu şehir sayısı dörde çıkabilir. Turizmciler olarak rahat bir nefes alacağız. 

Uzun 1

Fiyatlara göre kaliteli hizmet vermeliyiz

Gözden kaçırmayın

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Tünel Akvaryum’un açılışında konuştu Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Tünel Akvaryum’un açılışında konuştu

Ekonomik olarak da fiyatlarda bir artış olacaktır. Özellikle şehirdeki yıldızlı oteller ve Uzungöl gibi destinasyonlarda fiyatlar yükselecek. Ancak burada turizmci de dikkatli olmalı ve yüksek fiyata karşılık iyi hizmet sunmalıdır. Turizmci arkadaşları da bu konuda uyarmak istiyorum. Diğer türlü olursa bu bizi olumsuz etkileyecektir. Sezon için büyük ve umutlu bir beklentimiz var. İnşallah iyi geçecek ve yıl boyu devam edecektir. “ dedi. 

Uzun 2
Bölge turizminin en önemli noktalarından birisi olan Uzungöl’de de heyecan en yüksek seviyelere çıkmış durumda. Bölge işletmecileri yaz sezonu için ciddi hazırlıklar yapıyor. Özellikle Suudi Arabistan ile yaşanan gelişmelerin ardından bölgede birçok işletmeci eksiklerini tamamlayarak sezona eksiksiz bir şekilde girmeyi hedefliyor. Orta Doğulu turistler için Uzungöl çok ayrı bir önem taşıyor. Birçok turist şehre uzak olmasına rağmen konaklamalarını doğa harikası bu bölgede yapıyor ve diğer turlarına buradan hareket ediyor. Bu da yazın çok ciddi bir fiyat artışına sebep olsa da en çok tercih edilen bölgelerin başında geliyor. 

Volkan Kantarcı-1

Ne heyecanı adeta tutuşuyoruz

Ancak iki yıldır Suudi Arabistan’dan turist gelmemesi Uzungöl işletmecilerini de ciddi şekilde etkilemişti. Son gelişmeler ardından Uzungöl Turizmi Yaşatma Derneği Başkanı Metin İnan, Suudi Arabistanlı turistlerin gelmesini, heyecanlanmıyoruz, adeta tutuşuyoruz ifadeleriyle anlatıyor. İnan yaptığı açıklamada, “Heyecan duymuyoruz adeta tutuşuyoruz. Çünkü yaşanan gelişmeler ile artık Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden misafirlerimiz gelmeye başlayacak. Döviz ve enflasyon karşısında ezilmeyeceğiz. Turizmde enflasyon kaybı olmayacak. Uçuşlar listelenmeye başladı.  Rezervasyonları alıyoruz bu Trabzon ve Türkiye için ciddi bir gelişme. Cemal Kaşıkçı olayı ile birlikte gelmediler bu yıl dördüncü yıl olacaktı ancak Cumhurbaşkanı’mızın girişimleri ile bu durum sonlandı. Suudi Arabistan’dan misafirlerimizin gelmemesi Trabzon için ciddi kayıptı. Buradaki insanların neredeyse %60’ı turizm geliriyle  geçiniyordu. Ciddi kayıplar olmuş ve turizm neredeyse durma noktasına gelmişti. Orta ölçekli firmaların kayıpları 2 milyon liraya kadar ulaşmıştı. Ancak bu günler geride kaldı ve 2017 öncesine inşallah geri döneceğiz. Turizm açısından güzel bir sezon geçireceğiz inşallah.” dedi.

Nurullah CABRİ