Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Kasım ayı meclis toplantıları Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yönetiminde gerçekleşti. Mecliste Katı Atık Transfer ve Bertaraf Hizmetleri müzakeresinin sonucunda katı atık toplama ve bertaraf işlemlerinin ücreti Trabzonluların su faturasına yansıtılmasına karar verildi. Buna göre kırsal mahalleler ve Yanbolu vadisi dışında kalan abonelere 7.76 lira ek ödeme yansıtılacak. Kırsal mahallelerde oturanlar ise indirimli tarifeden yararlanacak.

KATI ATIK TESİSİ MALİYETLERİ 3 KAT ARTTIRDI

Başkan Zorluoğlu, Araklı Taşönü’nde kurulan Katı Atık Bertaraf tesisinin ardından çöp toplamam ve bertaraf maliyetlerinin 3 kat daha artığını söyleyerek alınan kararın gerekçesini açıkladı. Başkan Zorluoğlu, Trabzon dışında 10 Büyükşehir belediyesinin de aynı uygulamayı yaptığını söyleyerek, “Malumunuz, katı atık toplanması ve bertaraf edilmesi belediyelerin en önemli görevlerinden bir tanesi. Büyükşehir Belediyelerinde katı atıkların toplanması ilçe belediyelerinin göreviyken, transferi ve bertaraf edilmesi sorumluluğu Büyükşehir Belediyelerine aittir. Özellikle yaz aylarında şehrimizin yaylalarının çok yoğun kullanılması neticesinde, büyük katı atık yükünü ilçe belediyeleri tarafından toplanmakta ve büyükşehir tarafından bertaraf sağlanmakta. Araklı’da yakma tesisimizin hizmete girmesinden itibaren yap işlet devret modeliyle olması hasebiyle oranın şart namesinden kaynaklanan yükümlülük gereği Büyükşehir Belediyesinin bertaraf maliyetleri yaklaşık 3 kat artmıştır” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E MALİYETİ 40 MİLYON

Katı Atık Hizmetlerinin Büyükşehir’e maliyetinin 40 milyon lira olduğunu ifade eden Başkan Zorluoğlu, “İlçe belediyeleri için de yaz aylarında şehir merkezlerine uzak bölgelerine çöp toplama maliyeti ortaya çıktığından ilçe belediyelerinde ciddi maliyet artışı söz konusu.  Türkiye’de katı atık toplama ve bertaraftı ile ilgili ücretlendirme yapma hususu kanundan başlayarak ilgili yönetmeliğe kadar düzenlenmiştir. 10 büyükşehirde bu şekilde uygulamalar hala mevcut. Geçtiğimiz yıllarda hem ilçe belediyeleri, hem de büyükşehir belediyelerinin toplama ve bertaraftı ayrı ayrı ücretlendirilerek tahsil edilmekte. Başka büyükşehirlerde de bu yönde hazırlık var. Yönetim itibariyle daha az katık geride bırakma yönünde tesis olduğu için daha yüksek maliyetle çalışıyor. Hakikaten çok yüksek maliyetle bu çöpü bertaraf ediyoruz. Biraz da Trabzon’un coğrafyasından kaynaklanan durum. Bir taraftan da tesisin kullandığı teknikle alakalı. Düzenli depolama yaparsanız maliyet aşağı düşer. Yakma, gazlaştırma kullanacaksınız hem yatırım hem de işletme maliyeti yüksek. 2021’in başından itibaren yaklaşık 3 kat daha fazla bertaraf ücret ödüyoruz. Kümülatif olarak Büyükşehire maliyeti yıllık 40 Milyon TL. Ankara’dan ayda 40 milyonluk ödenek geldiğini düşündüğümüzde ödeneğin 1 ayını buraya ayırmak zorundayız. Bu ciddi maliyet. Başka büyükşehirlerde yapılan uygulamayı ilimizde başlatmak istiyoruz.  Tamamını ücretlendirmiyoruz. Bir bölümü biz tarafından karşılanacak, geri kalanı su faturalarına yansıtılacak. İlçe belediyelerinin 2024’e kadar toplama maliyetlerinde çok büyük artış olmayacağından 8 grup tarife ön görüldü. TİSKİ üzerinden su faturalarına ne olduğu net şekilde ortaya konularak yansıtılacak. İnşallah daha temiz Trabzon ve çevre hedefine daha iyi ulaşacağız. Bu tasarrufu yatırım anlamında kullanacağız” diye konuştu.

ŞAHİN: “ÇÖP VERGİSİYLE NE FARKI VAR?”

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, vatandaştan hali hazırda alınan bir çöp vergisi olduğunu hatırlatarak alınan yeni kararla farkının ne olduğunu sordu. Şahin,  “Sudan çevre temizlik vergisi toplanıyor. İlçe belediyelerinde beyana esas çevre temizlik vergisi toplanıyor. En kolay yol, getirelim su faturalarına yansıtalım. Sonuçta bunu halk ödeyecek. Kanunla beraber vatandaşlardan toplanan çevre temizlik ve çöp vergileri ne olacak?” diye sordu.

ÇÖP VERGİSİ İLE BERTARAF VE TOPLAMA AYRI ŞEYLER

Başkan Zorluoğlu, Şahin’in sorusuna, “Çevre ve Temizlik vergisi ile katı atıp toplama iki ayrı husus. Çevrenin temizlenmesi ile alakalı belediyenin giderlerinin karşılanması kanunla koyuldu. Burada belediyeler sınırsız yetkiye sahip değil. Maliyetler hesaplanır o maliyet üzerinde ücret yansıtılamaz. Oran yok. Oransal olarak vergi ve harç olmadığı için düzenlenmiş husus değil. İlgili yönetmelik çevresinde belediye meclislerine tanınmış yetki. Maliyetler dikkate alınarak belirlenecek miktar. Yaylalarda çöp topluyoruz diye çıkarmıyoruz. Biz büyükşehir belediyesi olarak bertaraf ücretlerimiz çok arttığı için mecburen faturalandırmak zorunda kaldık. İlçe belediyelerinin maliyetlerini arttıran husus olduğu için söyledim ama esas itibariyle 2024’ten sonra toplama maliyetleri biraz daha artacak. Biz Büyükşehir Belediyesinde konut başına bir miktar belirledik.  4 eşit parçaya maliyeti böldüğümüzde bir parçasını kendi bütçemizden karşılamaya devam edeceğiz. Konutlar 5,96. Kırsalda, 4.11. Kırsalda köyden mahalleye dönüşenlerde 2,98.. Bizde katı atık ücretinde böyle bir kademelendirmeye gittik” dedi.

EVSEL KATI ATIK TOPLAMA BERTARAF TARİFESİ CETVELİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bertaraf tarifesi cetveli ise şu şekilde oldu.

1.Grup: Mesken, kentsel, ticari amaçlı olmayan dernek, inşaat okullar 5,96 TL, Mesken, Kırsal Belde Mahalle 4,14 TL, Mesken (Şehit Gazi Engelli) Mesken-Köy Mahalle 2,98 TL.

2.Grup:  İşyeri kenteseli Ticari Amaçlı Dernek, Hamam, Amatör Spor Kulüpler ve Spor Tesisleri, Amatör Spor Kulüpleri Lokalleri, Restoran ve lokantalar 19.51 TL, İş yeri - Kırsal Belde Mahalle 13.9 TL,

3.Grup: İşyeri - Köy Mahalle 9.95 TL, Resmi Kurular, Konsolosluklar, Belediye, Belediye işletmeleri, Süpermarket, Zincirmarket ve hastaneler 92.91 TL.

4.Grup: Fabrika, serbest bölge 79.64 TL.

5.Grup: 4 yıldız altı oteller, özel ve resmi yurtlar, bankalar 331 TL.

6.Grup: Forum Avm 3. 424. 74 TL, Cevahir Avm 1.055.34 TL,  Varlıbaş AVM 617.34 TL.

7.Grup: 4 yıldız. Ve üzeri oteller 995.44 TL.

8.Grup: Arsin Organize Sanayi Bölgesi 1.473.47 TL, Beşikdüzü organize sanayi bölgesi 577.31 TL, Şinik Organize Sanayi Bölgesi 756.63 TL.

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ