BAŞKAN USTA “ESNAFIMIZIN YANINDA OLMAYI KENDİMİZE ŞİAR EDİNDİK”

STK’lar seçim sathına girdi.

Mevcut başkanlar olsun.

Başkanlığa aday olacak olanlar olsun…

Hepsi gece-gündüz demeden seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar.

Seçim çalışmalarını sürdürenlerden birisi de STK’lar içerisinde en önemli olanı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta’dır.

Usta ile küçük bir söyleyişi yaptık.

Bakınız Başkan Ömer Hakan Usta bugüne değin şoför esnafıyla ilgili yaptıkları çalışmalar için neler anlattı bizlere?

ODAMIZ TÜRKİYE’DE PARMAKLA GÖSTERİLEN ODADIR

-Üyelerimizin sorunlarını şehrimizin dinamikleri ile istişare halinde olarak çözümü için elimizden geleni yaptık. Odamız Türkiye'de parmakla gösterilen bir odadır. Gerek itibar gerekse hizmet anlamında çok iyi bir noktadayız. Görev sürecimizde esnafımızın iyi gününde kötü gününde her an yanında olmaya gayret gösterdik. Küçük görülse de esnafımızın her zaman yanında olduk.

İTİBAR GÖREN ESNAF OLDUK

-Zorlu bir sürece denk geldik. Esnafımız maddi sıkıntıdayken bir dönüşüm süreci oldu. Bu dönüşümle ilgili neler yapabilirizi istişare ettik. Esnafımız da elini taşın altına koydu. Araçların çoğu değişti. Esnafımız artık itibar görüyor.

KAPILARI ARDINA KADAR AÇTIK

- Üyelerimize odamızın kapılarını sonuna kadar açtık. Önceden cemiyete gelemeyen üyelerimiz rahat rahat makama geliyor. 12 yıl derdini anlatamayan esnafımız her türlü sorununu bize anlattı. Bir baktık dağ gibi sorunlar önümüzde. Bu sorunların çözümü için var gücümüzle çalıştık.

KİMSE DEVLETTEN GÜÇLÜ DEĞİLDİR

-Pandemi dönemi ile yaklaşık 2 yıldır esnafımızla bir araya gelemedik. Şu anda durak durak bir araya gelerek değerlendirme ve istişare toplantılarımızı yapıyoruz. Yaptıklarımızı ve bundan sonra yapacak olduğumuz projelerimizi kendileriyle paylaşıyoruz, onların görüş ve fikirlerini dinliyoruz. Bazı durak başkanları bizim güç gösterisi yapacağımızı algılayıp, alenen üyelerimizi tehdit ediyor. Kimse devletten üstün değildir. Kimse kendini üstün görmesin!

O BİNAYI KİM SATTI?

-“Geçmişte ne yapıldı?” diye sorsalar ben odamızın 5 katlı binasının satılmasını söylerim. Evet maalesef odamızın o binası satıldı, ne yazık ki esnafın parası çar-çur edildi. Ayrıca Cemiyetimizin çekicisi, ambulansı, makam arabası satıldı. Bunlar unutuldu mu? Bunları şoför esnafımız unutabilir mi?

500 BİN TL’NİN ÜZERİNDE BORÇLA DEVRALDIK

Açıkçası biz göreve geldiğimizde paramparça olmuş bir oda devraldık, odanın elinde olan değerler elden çıkarılmış, oda mal varlıksız bir hale getirilmişti. Allaha şükür ki, yeni yeni odamıza bir şeyler kazandırmaya başladık, düşünebiliyor musunuz, seçimi kazandığımızda önümüze Odamıza ait  500 bin TL'nin üzerinde borç koydular. Biz bu borçları temizledik. Hadi soruyorum, kim yapardı bizim yaptığımızı? Şimdi kalkmışlar imzalardan, oralardan buralardan dem vuruyorlar. Herkes işine bakacak, o kadar borcu yapanın bana göre söyleyecek bir şeyi de olmamalıdır. İnsan önce aynaya bakacak, kendisiyle yüzleşecek, ben aynaya bakmalarını kendilerine tavsiye ediyorum.

HANGİ KARARA İMZA ATMIŞIM?

Hadiyin hodri meydan diyorum nereye hangi kararlara imza atmışım çıkıp göstersinler. Güya genel sekretermişim de o kararların altına imza atmışım. Sorarım herkese, genel sekreterin böyle bir yetkisi var mıdır? Bel altı vurmaya çalışıyorlar ama kimse meraklanmasın  ”Yel kayadan bir şey koparamaz” Bel altı vurmak isteyenlere ben sadece gülüp geçiyorum, Trabzon’da herkes herkesin ciğerini iyi bilir, bizim odanın üyeleri de herkesin ciğerini, dalağını, midesini, cebini iyi bilir?

BUGÜN OLSA YİNE GURURLA YAPARIM!

Evet, şoförlük de yaptım… Ve şoförlüğü gurur duyarak yaptım, yine aynı şartlarda olsam yine yaparım. Allah’a şükür ki, bugün şoförlük yaptığım mesleğin başkanlığını yapıyorum… Allah nasip eder de izin verirse yapmaya da devam edeceğim. Sözde beni şoförlük yapmakla itibarsızlaştırmaya çalışan zat, şimdi kalkmış o şoför esnafına başkan olmak istiyor, böyle bir çelişki olabilir mi?

BİZ ESNAFMIZIN DERDİYLE DERTLENİYORUZ

-Zorlu süreçten geçen şoför esnafımızın her zaman yanında olmaya çalıştık. Amacımız asla kimseyi kötülemek değildir. Kavgalardan, ağız dalaşlarından uzak bir şekilde esnafımıza neler kazandırabiliriz, biz onun derdindeyiz. Trabzon halkı için 24 saat görev başında olan otobüsçüsü, minibüsçüsü, dolmuşçusu, taksicisi esnafımızın her an yanında olmayı kendimize şiar edindik. Çalışmalarımızı da bu minvalde sürdürüyoruz. Şoför esnafımız da her şeyin farkındadır. Kim neler yaptı, kim neler yapmaya çalıştı hepsini çok iyi görüyor. Esnafımız zamanı geldiğinde en iyi şekilde sözünü söyleyecektir.

TARZIM DEĞİLDİR

Hiçbir zaman kimseye bel altı vurmayı tercih etmemişimdir, etmem de… Tarzım değildir, terbiyem buna müsaade etmez. Çünkü biz böyle yetiştirilmişiz, büyüklerimizden böyle görmüşüzdür. “Çamur at izi kalsın” da asla yapmam, elimde belgeler olmadıktan ve sağlam bilgiye dayanmadıktan sonra kimseyi suçlamam. Ancak şu da bilinmelidir ki şoför esnafımızın bir kuruşunu da kimseye yedirmem. Hakları olanı sonuna kadar da ararım.

BİZE İNANIP GÜVENSİNLER

Önümüzdeki dönemde esnafımızın için çok daha güzel şeyler yapacağız, önemli projelerimiz var. Onları hayata geçirmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Şoför esnafımız dün olduğu gibi bugün de bizlere inansınlar, bize güvensinler. Onları asla mahcup etmeyeceğiz, odamızı daha başarılı kılmak için bugün olduğu gibi gecemizi gündüzümüze katıp çalışmalarımıza devam edeceğiz.

REKTÖR HOCA DOĞRU YAPIYOR

KTÜ rektörlüğü için ismi geçtiğinde Hamdullah Çuvalcı’ya şans verilmiyordu.

Çaykara ve Tonya lobisi karşısında ezilir diyorlardı.

Çok güçlü isimler arasında sıyrılmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, KTÜ rektörlüğüne atandı.

Teknik bir üniversiteye mühendislik fakültesinden bir hocanın atanması doğru bir karardı.

Biz zamanında bunu çok yazmıştık.

KTÜ'ye Tıp Fakültesi dışında Mühendislik-Fakültesinden Orhan Aydın hocanın rektör olması gerektiğini günlerce yazıp çizmiştik.

Ancak Süleyman Baykal rektör olarak atanmıştı KTÜ ye…

KTÜ Baykal ile birlikte her geçen gün geriye gitti, açıkçası Süleyman Baykal KTÜ’yü yönetemedi.

Tıp fakültesi borca boğuldu.

Aman ha sakın kimse yanlış anlamasın, Orhan Aydın'ın PR’ını yapmıyoruz.

Zaten kendisi Tarsus Üniversitesinin rektörlüğüne atandı ve rektörlükte aldığı mesafe de ortada. Onun için ‘mühendis’ dedik, onun için ‘Hamdullah Hoca isabetli oldu’ diye vurgu yaptık

Hamdullah Hoca rektör olduktan sonra şunu yaptı, İlin siyasetçileri ile, STK’ları ile iletişim kurdu. Bakanlara gitti. KTÜ'ye ödenekler tahsis edildi ve farkını hemen fark ettirdi.

Hoca kendisini kampüse kapatmadı, şehirle entegre olup, çözüm odaklı, olaylara neşter vurabiliyor. Bu yaptıklarını bir tarafa koyalım, Hoca gelir-gelmez ‘Lojmana taşınacağım’ demedi.

Kendisine rektör konutu tahsis ederek milyonlarca TL tadilat yapmadı.

Halen de kendi evinde oturuyor.

Ve mütevazı davranıyor, bu da takdir almasına sebep oluyor.

Hani ya keşke her bürokrat Rektör Hoca gibi nefsine yenik düşmese..

Makamından güç alan değil, makamına güç verenlerden olmayı başarabilse.

 

ANKARA NOTLARI

Yolumuz Ankara'ya düşmüşken milletin meclisine uğrayalım, milletvekillerimizi de ziyaret edelim dedik.

Bugünlerde meclis gündemi oldukça yoğun…

2022 yılı Bütçe Kanunu Komisyon görüşmeleri son hızıyla devam ediyor, Meclise gittiğimiz gün Plan Bütçe Komisyonunda Çevre Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri yapılıyordu. Bakan Murat Kurum hazır, tüm bürokratları etrafında Plan Bütçe Komisyonuna sunumda bulunuyorlar, soruları cevaplandırıyorlardı.

Trabzon Milletvekili avukat Salih Cora bir önceki dönem de bu dönem de Plan Bütçe Komisyon üyesi olarak komisyonda görev yapıyordu.

O kalabalıktan bizleri gördü ve selam verdi, “Sakın ayrılmayın birazdan Trabzon simidi ve Tonya kaşarı ikramı var” dedi. Beledik ve Plan Bütçe Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz tarafından anons yapıldı.

Trabzon Milletvekili Av.Salih Cora'nın “simit kaşar ikramı başlıyor” sesi geldi.

Trabzon simidinin yanında kaşar peynirini yiyenlerin memnuniyeti adeta gözlerinden okunuyordu.

Salih Cora ince ruhludur, nerede nasıl ve ne şekilde davranacağını ve küçük dokunuşlarla gönül almayı çok iyi biliyor. Hani derler ya “Yarım elma gönül alma.”  Dedik ya Cora yarım elma ile birlikte herkesin gönlünü fethetmeyi başarabiliyordu.

“Nerden çıktı bu simit kaşar işi vekilim” diye sorunca, Cora  güldü “ikramımızdır, Trabzon’u her yönüyle temsil etmek, Trabzon’a özgü ürünlerin tanıtımını yapmak da görevimizdir” şeklinde sorumuza cevap verdi.

Akabinde bakan Kurum'u ve bürokratlarını ablukaya aldı.

Bir taraftan ilçelere millet bahçesi yapılması için talepte bulunuyor, bir taraftan iller bankasının yatırımlarını sorguluyor, bir taraftan da TOKİ konutlarının akıbetini soruyor. 3-4 saat komisyonda bekledik, inanın ayaküstü Cora'yla 5 dakika bile görüşemedik.

Cora baktı böyle olmuyor“  Abi bekleyin akşam yemeğinde beraber oluruz” dedi.

Yanımızdan ayrılmasının nedenini ise bizlere şöyle aktardı “Şu an beni Araklı Belediye Başkanımız, ilçe başkanımız bekliyorlar, Adalet Bakanlığında randevumuz var, gitmem lazım” diyerek yanımızdan ayrılmak zorunda kaldı.

Yaşadığımız ve gördüğümüzden sonra fotoğrafı şöyle aktarabiliriz, Milletvekili Cora, Trabzon'da olduğu gibi Ankara'da da çok yoğun.

Herkesi dinliyor, kendisine gelen her taleple ilgileniyor, Plan Bütçe Komisyon üyesi olmanın avantajını kullanarak şehrin sorunlarını ilgili bakanlara, bürokratlara anında iletiyor ve takipçisi oluyor.

 Adete meclisle bakanlıklar arasında mekik dokuyor.

“Bu yoğunluğa can dayanmaz” desem herhalde abartmamış olurum.  

Belli ki Cora gençliğinin verdiği enerji ile süreci başarıyla yönetiyor.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde güzel de bir konuşma yaptı.

Bakan Kurum'a Trabzon'da gerçekleştirilen yatırımlar için özellikle de millet bahçeleri için teşekkür ederken, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesinin de takipçisi olduklarını belirtmeden de geçmedi.

Ne diyelim, Allah güç kuvvet versin, başarıları daim olsun Salih Cora’nın.

Diğer vekillerimizi de ziyaret etmek isterdik ama zamanımız yetmedi, ayırılmak zorundaydık meclisten…

İnşallah bir başka zaman diğer vekillerimizi de ziyaret edip, kendileriyle hasbihal edeceğiz.

KAYIP İLANI

Geçtiğimiz hafta duyurusunu yapmıştım  ”Buldog köpeğimi kaybettim” diye…

İlan vermeme rağmen, maalesef köpeğimden şu ana kadar bir haber almadım.

Ahan buradan söz veriyorum, gözüm gibi baktığım herkesten sakındığım Buldog köpeğimi bulana, bulup getirene, bu yetmedi, görüp haber verene, imzalı Trabzonspor forması vereceğim.

Sakın “Ne kıymetli Buldog köpeğin varmış” demeyiniz…

Herkesin köpeği kendisine göre çok kıymetlidir.