Nurullah CABRİ-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK’e göre Temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,37 artarken enflasyon yıllık bazda yüzde 79,6 oldu. Enflasyonda yaşanan bu ciddi artışı sorduğumuz Trabzonlular ise enflasyonun açıklanan rakamda çok daha yüksek olduğuna inandıklarını kaydetti. Hemen hemen herkes geçim sıkıntısından yana dert yanarken, kimi vatandaşlar çözüm önerilerini sundu, kimi vatandaşlar da fırsatçılara tepki gösterdi.

Açıklanan enflasyon rakamını değerlendiren Kamil Kadıoğlu isimli bir vatandaş, “Enflasyon o seviyede ancak bazı abartmalar. Bazı fırsatçılar var. Adam, ‘Sigaraya zam geldi.’ diyor. İçmesin. Benzin mazotu konuşuyor. Kendimiz üretmiyoruz. Dışarıdan alıyoruz ama mazot yükselince dolmuş fiyatı artıyor. Düşünce azalmıyor. Marketlere git, ‘Ben bu fiyattan aldım.’ diyor. Devlet ne yapsın ona? Serbest piyasa var buna bir şey yapamazsın. Fırsatçılar zam gelince yapıyor. İnince indirmiyor. Fırsatçılık bizim milletin geninde var.” ifadelerini kullandı. 


PATATESİN KİLOSU 15 LİRA BOŞ KONUŞUYORLAR


Enflasyonun açıklanan rakamın üzerinde olduğunu savunan Cezaettin Durmuş ise, “Enflasyon söylenenin üzerinde. Burada meydandaki herkes bunun farkında. Neye göre konuşuyorlar, boş konuşuyorlar. Ne yiyorlar evlerinde, patatesin kilosu 15 lira. Boş konuşuyorlar. Ben 63 yaşındayım. Maaş neye yeter, 10 gün yer sonra biter. İstatistik Kurumuna diyorlar. Kafalarına göre açıklama yapıyorlar. Bir kilo meyve ne kadar?” eleştirilerinde bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi hakkında şok iddia! Trabzon Büyükşehir Belediyesi hakkında şok iddia!


BENCE ENFLASYON %100’ÜN ÜZERİNDE 


Enflasyonun açıklanan rakamın üzerinde olduğunu savunan Sezai Alemdağ da, “Bence enflasyon %100’ün üzerinde. Eğer açıklandığı kadar olsa bugün Türkiye Cumhuriyeti devletinde üretilen patates neden 10 liranın üzerinde olsun. Bunun nedeni %79 enflasyon değildir. Bu oranın üzerindedir. Bu düşük maaş alanları etkiliyor. Beni haddinden fazla etkiliyor. Daha iyi adımlar atılması lazım. Sayın Cumhurbaşkanı da bazı hatalar yaptı, inşallah düzelir.” açıklamalarında bulundu.


UKRAYNA VE RUSYA’DA SAVAŞ VAR ENFLASYON ORANLARI DÜŞÜK 


Enflasyonun %100 olduğunu savunan Hasan Yılmaz ise, “%79 diyen yalan konuşuyor. Şu an sokağa çıksınlar görsünler. Domates 20 lira olmuş. Bu mevsimde 20 lira ise kışın kaç lira olacak? Şimdi diyecekler yeme. Bir çuval un oldu 600 lira. Ben fırıncıyım. Bankalar 1.4 ile kredi veriyor, aşağı olsa verir mi bu orana. Ziraat Bankası bana kredi vermiyor. Hani yanımızdaydı devlet? Ukrayna ve Rusya’da savaş var enflasyon oranları düşük. Bizde savaş yok %79 diyorlar. Yalan bu oran daha fazla.” iddialarında bulundu.


ÖĞLE VAKTİ ZAM VERDİLER, AKŞAM ELİMDEN GERİ ALDILAR


Ürün fiyatlarında yaşanan artışı işaret eden Metin Topaloğlu da enflasyonun yüzde 79’dan fazla olduğunu savundu. Geçim sıkıntısı yaşandığına işaret eden Topaloğlu, “Nerede 79? Öğle vakti zam verdiler, akşam elimden geri aldılar onu. Ufacık ekmek 4 lira oldu. 6 kişilik aile ne kadar ekmek yer? Zeytinin en kötüsü 40 lira, iyi olan 90 lira onu da alıp, yiyemiyoruz.” eleştirilerinde bulundu.


BİZ 3 BİN LİRA İLE NASIL GEÇİNELİM?


Enflasyonun yüzde 100’ü geçtiğini ve emeklilerin geçinemediğini dile getiren Osman Dibiç, "Herkese duyuruyoruz ama kimse önemsemiyor. Fakat az kaldı, görüşeceğiz. Bir milletvekili 50 bin lira maaş alıyor. Biz 3 bin lira ile nasıl geçinelim? Mazot 25 lira oldu, 30 liraydı biraz aşağı indirdi. Allah razı olsun. Akçaabat’tan Hıdırnebi Yaylası’na 50 liraya gidiyorduk. Şimdi 250 liraya gidemiyoruz.” ifadelerini kullandı.


BAZI ŞEYLER DÜZELECEK BUNA İNANIYORUM


Enflasyonun yüzde 79 olduğuna inandığını ifade eden Şener Topaloğlu da, “%79 olduğunu açıkladılar. Ben inanıyorum açıkçası, Reis elinden geleni yapıyor. Kaç tane Maliye Bakanı değişti. Bazı şeyler düzelecek. Buna inanıyorum, Sayın Cumhurbaşkanımız bu ülkeyi daha iyi yerlere getirecek.” diye konuştu.


ŞU AN ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ İHTİYACI ENERJİ


Dışa bağımlılık olduğu sürece enflasyonun düşmesinin mümkün olmadığını savunan Alaattin Karadeniz, “Şu an çağımızın en önemli ihtiyacı enerji. Enerji yurt dışından tedarik edildiği sürece enflasyon düzelmez. Doğalgaz, petrol dışarından geldiği sürece iç ürünlerin fiyatı düşmez. Bu ancak 2023 yılından sonra ülkemizde çıkarsa düzelir. 25 lira mazota verildiği zaman kimse domatesi ucuz yemeyi hayal etmesin. Alternatif kaynaklar bulmamız lazım. O zaman hükümette rahatlar, devlet de rahatlar.” şeklinde konuştu.