Trabzon'da Öğretmen sendikaları bugün saat 11:00'de Trabzon Atatürk alanında toplanarak iş bırakma eylemi başlattı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon'da da öğretmenler, uzman öğretmenlik sınavı için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Öğretmenler Uzman Öğretmenlik Sınavının eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor. 

Meydan Parkı Atatürk Alanında gerçekleştirilen açıklamanın sözcülüğünü Eğitim İş Trabzon Şube Başkanı Tamer Özlü yaptı.  Açıklamada, "Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez,  öğretmen el açmaz öğretmen ders verir. Yine ders vermek için alanı dolduran öğretmenlerimiz hoşgeldiniz." denildi.

Sendikalar Trabzon'da el ele verdi

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Bülent Mumcu, "Grevimize hoşgeldiniz. Çalışma barışı için buradayız. Sarayın kapı kulu değil halkın öğretmenleriyiz. Öğretmen biat etmez, öğretmen ders verir." dedi.

trabzon iş bırakma eylemi (2)

Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak Trabzon Valiliğinden sürücülere uyarı! Nisan 2023'e kadar zorunlu olacak

Ardından "Hükümet yasanın al başına çal. Direşe direşe kazanacağız" sloganı atıldı. 

Başkan Mumcu, "Bu Kanuna ilk günden beri muhalefet ettik. Halk adına onlarca uyarı yaptık. MEB uyarılarımıza duyarsız kaldı. Milli Eğitim Eğitim sorunlarına tamamen piyasacı ve rekabetçi yaklaşıyor. Okullarda katı ve hiyerarşik çalışma sistemi oluşacak. Kariyer basamakları üzerinden nitelikli  öğretmen niteliksiz öğretmen algısı oluşturulmak istenmesi son derece tehlikelidir. Sayın Bakan sınavın kolay olacağını söyleyerek öğretmenlerle adeta alay etmektedir. Sayın Bakan yine atanamayan bir öğretmene mühendislerde atanamıyor ama onlar sizin gibi ağlamıyor diyor.  ÖMK ve sınavın kabul olup olmadığını görmek için alanlara bakın. ÖMK'ya ve sınava hayır" diye konuştu. 

WhatsApp Görsel 2022-11-02 saat 11.45.24

Ardından "Susma haykır sınava hayır" sloganı atıldı. Mumcu son olarak Öğretmenlik Meslek Kanunun iptal edilmesi çağrısında bulundu. 

13 sendika adına konuşan Başkan Tamer Özlü, "Milli Eğitim Bakanlığı slr ısrarla somut bir adım almamaktadır. Öğretmenler arasında yer alan ayrıma yenileri eklenirken, rekabetçi anlayışa Öğretmenlik mesleği de eklenmek istenmektedir. Yıllardır ekonomik sosyal özlük haklarımızı ilişkin taleplerimiz görmezden gelişmektedir. Yıldan yıla haklarımızı gasp ettiler. Başöğretmenimiz bize emanet ettiği öğrencilerimize laik bilimsel çağdaş ve adil Eğitim vermemizin önüne geçtiler. Hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu önümüze koydular. Bugün bizi hafife alanlara mesaj verme günüdür." açıklamalarında bulundu. 

Yine "Susma haykır sınava hayır" sloganları yükseldi. Talepleri de açıklayan Özlü, şunları kaydetti: "19 Kasım tatilde gerçekleştirilecek sınav iptal edilmeli. Öğretmenlik Meslek Kanunu yeniden düzenlenmeli. Eğitim Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım yapılmadan bir maaş tutarında verilmesi. Yoksulluk sınırının altında maaş verilmemesi. Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi. Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi. Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim barınma beslenme haklarının devlet güvencesi altına alınması ve kamusal eğitim sağlanması. Sözleşmeli kamu çalışanlarının tamamının kadroya alınması." Özlü mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Trabzon'da iş bırakma eylemi yapan sendikalar

Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı birleşerek eylem yapıyor.

Alanda ayrıca "Gün gelecek devran dönecek AKP öğretmene hesap verecek" sloganları atıldı.

--61medya haber servisi--