Trabzon'da Öğretmen sendikaları 2 Kasım çarşamba saat 11:00 de Trabzon Atatürk alanında toplanacak.

2 Kasım Çarşamba günü Trabzon dahil tüm Türkiye’de öğretmenler, uzman öğretmenlik sınavı için iş bırakma eylemine hazırlanıyor. Sendikalar 2 Kasım çarşamba saat 11:00 de Trabzon Atatürk alanında toplanacak.

Sosyal medyada ; öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırıp, ayrımcılığı artırdığını söyleyen öğretmenler. "Zorunlu bir sınav olmadığı söylense de, itibarımızı kaybetmemek için sınava girmek zorunda bırakılıyoruz. 30 yıldır ömrünü çocuklarına adayan bir öğretmenin , 1 sınavla basit bir statüye oturtulacağını belirtiyorlar" 

 Öğretmenler uygulamanın eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor.

2kasım

fhfghfh

SINAV SENDİKALARDA SORUNLAR YARATTI

TBMM’de kabul edilen Öğretmenlik Meslek Yasası’nın ardından uzman öğretm

enlik sınavının düzenlenecek olması tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da eğitimcileri ayağa kaldırdı. Türk Eğitim-Sen’in 1 Eylül 2022’de Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarının Sınavsız yapılması için 81 ilde yapacağı basın açıklamasını ertelemesinin ardından sendika üyesi birçok öğretmenin Eğitim-İş - Eğitim Sen ve diğer sendikalara geçtiği öğrenildi. Ayrıca öğretmenler 2 Kasım’da iş bırakma eylemi yapacak.

2kasım eylemi-trabzon

İş bırakma eylemi yapacak olan sendikalar

Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı birleşerek 2 Kasım’da eylem kararı aldılar.

Sendikaların talepleri neler ?

2 Kasım iş bırakma eylemine katılacak sendikaların ortak talepleri ise şöyle:

🔶Atılması gereken en önemli ve acil adım , 19 Kasım'da yapılacak olan kariyer sınavının iptal edilmesidir.

🔶Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,

🔶Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,

🔶Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,

🔶Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,

🔶Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,

🔶Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.

219833

Eğitim Bir Sen’den 1 saatlik eylem kararı

20 bin emekçinin sendikalarından istifa ederek eylem çağrısı yapan sendikalara yönelmeye başlamasının ardından, başından beri tepkisiz kalan yetkili sendika Eğitim-Bir Sen’in de 1 saatlik eylem kararı alması dikkatlerden kaçmadı.

6356a704736d9

Eylemsiz sendika Türk-Eğitim Sen

Eylem konusunda bekle ve gör politikası izleyen Türk eğitim sen ise , Eğitim Bir Sen in 1 saatlik eylem kararı almasından sonra, eylemsiz tek sendika olarak kaldı.

Eski Türk Eğitim sen genel başkanı - İyi parti milletvekili İsmail KONCUK ise Öğretmenlerin iş bırakma eylemine destek verdi.

Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi