Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Tiryaki, özellikle Şehir Hastanesine ulaşım açısından düşünülen hafif raylı sistemin hastanenin açılışına yetişmeyeceğini dolayısıyla alternatif güzergâhlar üzerinde çalışılması gerektiğini belirtti.

Akyazı Stadının protokol yolu genişletilerek sadece toplu taşıma ve ambulanslara hizmet veren bir yol olarak hizmete sunulacağı bilgisine ulaşılırken Tiryaki, bunun yeterli olmamakla beraber yardımcı bir tedbir olarak değerlendirilebileceğini kaydetti.

IMG_8241

Tiryaki, “En önemlisi Ulaşım Master Planında yer alan hafif raylı sistemdir. Raylı sistem geldiğinde trafik açısından birçok sorunu çözecek. Bu da bir süreç alacak. Hastanenin açılışına yetişmeyecek. 2-3 yılı alır. Trafiği çözmek için de mutlaka alternatif yol olması gerekir.” dedi.

SİSMİK İZOLATÖRLERLE OLUŞTURULMUŞ YAPI

Tiryaki yaptığı açıklamada “Trabzon Şehir Hastanesi konusunda kısır tartışmalara girmeden, yerinden bağımsız olarak değerlendirmek gerekirse, günümüz teknolojisi kullanılarak uygulanan bir sağlık tesisidir. Yapılan haliyle proje değerlendirildiğinde, bölge ihtiyacına hitap etmesi planlanan tesis, yapım tekniği olarak kazıklar üzerine kurulan ve sağlık bakanlığının birçok hastanesinde gördüğümüz sismik izolatörlerle oluşturulmuş yapılardan olacaktır. Zaten Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) yapıların güvenilirliği anlamında tüm açıkları fazlasıyla bertaraf etmiştir. Yapım aşamasında projeye sadık kalınması ve etkin denetimle, yapı güvenliği ve sağlığı hakkındaki şüphelerden uzaklaşmış oluyoruz.

Trabzon Jandarması yılın 9 aylık dönemine ilişkin verileri açıkladı Trabzon Jandarması yılın 9 aylık dönemine ilişkin verileri açıkladı

Trabzon-Sehir-Hastanesi-800x402

ÇÖZÜM ODAKLI BİR SİSTEM YÜRÜRLÜĞE KOYULMASI GEREKİR

Bir diğer tartışma olan sağlık tesisinin yeniden stadın yanına yapılması konusu ise karar vericilerin inisiyatifinde olup, bu irade mutlaka maç günleri için çözüm odaklı bir sistemi yürürlüğe koyacaktır diye düşünmekteyiz.

ŞEHİR HASTANESİNDE BEŞ YILDIZLI OTEL KONFORUNDA HİZMET OLACAK (2)

HAFİF RAYLI SİSTEM ULAŞIM MASTER PLANINDA…

Aldığımız bilgilere göre son yapılan ölçümlerle rantabl olduğu belirtilen hafif raylı sistem  master plana işlendi. En azından Trabzon Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi hattının projelendirilmesi ve şehir hastanesinin devreye alınması ile birlikte ortaya çıkacak ulaşım sorunlarının ortadan kaldırılması bir gereklilik olarak belirmektedir. Şehrimize yapılacak yatırımlardan projelendirme aşamasında haberdar olmamız, yatırımların etkin şekilde yönlendirilmesi ve projeye katkı koymamız anlamında etkili olacaktır. Ülke kaynaklarının içinde bulunduğumuz ekonomik buhran döneminde etkin kullanılması için bu konuyu önemsiyor ve tüm paydaşların takdirine bırakıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU