Trabzon'da faaliyet gösteren deniz ürünleri ihracatçısı Turgay Özsandıkçı, balık avı sezonu hakkında açıklamalarda bulundu.

AW717028_02

Bu sezon palamutun bereketinden bahseden Özsandıkçı, "İstanbul Boğazı'nın ağzından Sinop'a kadar palamut akını var. Böyle bir şey daha önce olmadı. Eylül ayının 20'sindeyiz ve palamut 1 kg geliyor. Arkadan yavrusu da var. Hamsi çıkana kadar Kasım ayına kadar bu böyle devam edecek. Denizde balık var. Bu sene halk iyi balık yiyecek. Kasaplara ve tavukçulara üzücü bir haberim var. Onlar bu sene biraz acı çekecek ama yapacak bir şey yok. Sezon bittiğinde biz çekiyoruz. Sonra onlar çekiyor. Bu sene vatandaşlarımız balığa doyacak." dedi. Avrupa'ya bile palamut gönderdiklerini söyleyenÖzsandıkçı, "Türkiye içene gönderiyoruz ama sadece balık ihracatı bununla sınırlı değil. Şoklayıp gönderiyoruz. Yunanistan'a bile taze balık gidiyor. Yunanistan palamutu biliyor. İhracat yapıyoruz ülkeye döviz geliyor." ifadelerini kullandı.

61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "28 Eylül 2022" 61 Medya Trabzon Haber Merkezi-Nabız "28 Eylül 2022"

"Palamut'un fiyatları değişiyor"

AW717028_05
Trabzon Balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, "Balık biraz incelmeye döndü ama bu iyi işaret. Palamut, İstavrit ve Mezgit tezgahlara bol geliyor. Palamut'un fiyatları boyutuna göre değişiyor. 50 ile 20 TL arası satıyoruz. Mezgit ve İstavrit'in kilosu 50 ila 60 arası değişiyor. Çinekop 60 TL'den satılıyor. Havalar biraz soğumaya döndüğünde balık daha gür olacak ve tezgahlarımız daha da şenlenecek."