Covid-19 vakalarından sonra omicron kâbusu başladı. Omicron varyantı nedeniyle yasakların uygulanmaya başlamasıyla Trabzon Sağlık İl Müdürlüğünden uyarı yapıldı. Ülkemizde görülme ihtimaline karşılık kapanmaları önlemek amacıyla aşı, maske, mesafeye azami önem gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Trabzon Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Usta, yaptığı uyarıda “Değerli halkımız, dünyada yasaklar ardı sıra uygulanmaya başlanıyor. Bizde o oranda omicron varyantı görülmemiş olmakla birlikte olabileceği ihtimaline karşı ve dolayısıyla kapanmaları önlemek adına şimdiden kurallara azami özen göstererek maske, mesafe, temizlik çok önemli.

trabzon da omicron tehtidi
Ama aşı da en az onlar kadar önemli. Lütfen aşımızı takvimine uygun bir şekilde geciktirmeden yapılalım, kapalı yerlerde özellikle maske, mesafe kurallarına riayet edelim, hijyeni hiçbir zaman unutmayalım. Birlikte başarabiliriz.” Açıklamalarına yer verdi.

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron varyantı Afrika'da ortaya çıktığı bilinen mutasyona uğramış SARS COV-2 virüsüdür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından endişelendiren varyantlar listesine eklenen beşinci covid19 varyantı olmuştur. Afrikada vaka oranlarının düşüş seyri gözlemlenirken tekrar bir yükseliş gözlendiğinde yeni bir dalga olarak Omicron (Nu) varyantının bu artışta etkili olduğu tespit edildi. Öncelerinde Avrupa, Asya ve Avustralya'da da çeşitli şehirler ve ülkelerde ortaya çıkan Omicron varyantı Türkiye'de de geçtiğimiz günlerde tespit edilmiştir.

omicron nu varyantı

Dünya Sağlık Örgütü, üye ülkelere Omicron (B.1.1.529) varyantı hakkında bilgilendirme metni yayınlamıştı. Metinde şunlara yer verilmişti, “Omicron'un küresel düzeyde daha fazla yayılma potansiyeli endişe verici düzeyde yüksektir” denildi. 

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron varyantına sahip insalarda; kuru öksürük, yüksek ateş, gece terleme, vücut ağrısı, tat ve koku alma hissinin kaybolması görülüyor. Ekstra olarak aşırı halsizlik gibi olağandışı semptomlar da bu varyantla belirtiler arasında yer almaktadır.

o micron varyantı

Omicron Varyantı Nasıl Bulaşır?

Omicron varyantı, daha önceden bilinen Delta ve Mu varyantlarına benzer olarak, virüsün hedef hücrelere tutunmasını sağlayan “spike” (diken) proteinlerinin yapısında ve üreme kabiliyetinde değişime neden olan bazı mutasyonlar sonucuyla ortaya çıkmıştır. Aşıların hedef olarak aldığı spike proteinlerinde değişime neden olması sebebiyle Omicron varyantı, diğer varyantlara göre daha rahat ve kolay bulaşma kabiliyetine sahip bir varyanttır. Virüsün bulaşması ise salgının ilk başladığında olduğu gibi solunum sonucunda, hasta kişilerden temas yoluyla ve hastaya ait vücut sıvılarına temas oluşmasıyla gerçekleşmektedir.

omicron türkiye

Omicron Varyantı Tanısı Nasıl Konuluyor?

Yaygın olarak bilinen PCR testleri, diğer varyantlarda da gördüğümüz üzere, Omicron enfeksiyonu da dâhil olmak üzere COVİD-19 enfeksiyonlarını bulup tespit edebiliyor. Hızlı antijen tespit testleri de dahil olmak üzere diğer test türleri konusunda herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemek için ise çalışmalara devam ediliyor.