Trabzon’daki bazı okulların Okul Aile Birliği adı altında servisçilerden para topladığı öne sürüldü.

Songül MAZLUM - Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da yarın öğrenciler sömestr tatilinin ardından okullarıyla buluşacak. 2022-2023 eğitim öğretim sezonunun sorunsuz geçmesi için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri hummalı bir çalışma ortaya koyarken, Ortahisar’daki bazı okulların okul aile birliğine yardım adı altında servis araçlarından para topladığı öne sürüldü. İddiayı dile getiren isim ise Servis Şoförleri Odası eski Başkanı Muhsin Keleş oldu. Servisçiliği sürdüren Keleş, ciddi iddialar ortaya attı.

WhatsApp Image 2022-01-02 at 12.45.53

İL VE ORTAHİSAR MEM’DEN İNCELEME İSTEDİ

Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar Ortahisar'da TEKNOFEST heyecanı! Yarışmada derece yapmıştılar

Başkan Keleş, “Kulağıma servislerden para toplandığı geldi. Bu paralar elden toplanıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ortahisar İlçe Müdürlüğünün gerekli kontrolleri yapmasını istiyoruz. Tüm okullar değil, bazı okulların bu uygulamayı yaptığını duyuyoruz. Bu okullar servis aracını gördüğü zaman sanki ticarethaneymiş gibi hareket ediyorlar. Parayı verirsen okula gelirsin, vermezsen gelemezsin şeklinde konuşulduğuna dair duyumlar geliyor. Bunların kendilerine bir çeki düzen vermesi lazım.” dedi.

Okul aile birlikleri para mı topluyor 2

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’da da yarın öğrenciler sömestr tatilinin ardından okullarıyla buluşacak. 2022-2023 eğitim öğretim sezonunun sorunsuz geçmesi için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri hummalı bir çalışma ortaya koyarken, Ortahisar’daki bazı okulların okul aile birliğine yardım adı altında servis araçlarından para topladığı öne sürüldü. İddiayı dile getiren isim ise Servis Şoförleri Odası eski Başkanı Muhsin Keleş oldu. Servisçiliği sürdüren Keleş, ciddi iddialar ortaya attı.

Yeni dönemde okullarda maske ta

Başkan Keleş, “Kulağıma servislerden para toplandığı geldi. Bu paralar elden toplanıyor. Bu konuyla alakalı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ortahisar İlçe Müdürlüğünün gerekli kontrolleri yapmasını istiyoruz. Bağışın adını veren koyar, alan koyamaz. Tüm okulların değil, bazı okulların bu uygulamayı yaptığını duyuyoruz. Bu okullar servis aracını gördüğü zaman sanki ticarethaneymiş gibi hareket ediyorlar. Bu parayı verirsen okula gelirsin, vermezsen gelemezsin şeklinde konuşulduğuna dair duyumlar geliyor. Özellikle geçen sene toplanmıştı. Bu konuyla alakalı bir müfettiş görevlendirmişti. Türkiye genelinde bu sıkıntı var. Trabzon’da da bir inceleme yapıldı. Fakat veren de alan da inkar ettiler. Çünkü para elden alındığı için hiçbir kanıtı yok. Bazı okullarımız ihale yapıyor, aidat alıyorlar. Bu zaten oluyor. Ya da fakir öğrenciler yerleştiriyorlar. Arkadaşlarımız zaten bunu yapıyor. Ancak hem pandemi hem mazot fiyatları bizi yordu. Okulun bedava işlerini de yapıyoruz. Böyle bir dünya yok. Bunların kendilerine bir çeki düzen vermesi lazım.” açıklamalarında bulundu.            

SERVİS ARAÇLARINA ZAM NE ZAMAN BAŞLIYOR

863 PLAKADAN 400’Ü ASKIYA ALINDI

Servisçi esnafının da büyük bir dar boğazdan geçtiğini ileri süren Başkan Keleş, “Trabzon’da şu an 400’e yakın araç plakasını almış durumda. Ortahisar’da 863 araç vardı. Bunlar trafiğe girmiyorlar. BU da adrese dayalı eğitim sisteminden kaynaklı. Önceden Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ne 14 araç giderken şu an burası 2 araca düşmüş durumda. Buna da ilerde inşallah bir çözüm bulanacak.” ifadelerini kullandı.