Trabzon’un en kalabalık ilçesi Akçaabat’ın Mersin ve Akçakale gibi yoğun denize girilen yerlerde kanalizasyon akarları dikkat çekti.

Trabzon Doğal Ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, ciddi hastalıklara yol açacak bu durum karşısında plaja girilen kirli olan bölgelerden su örneği alınarak takip edilmesi uyarısında bulundu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı! Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Zorluoğlu'nun teklifine Vakfıkebir ESOB'den ret cevabı!

HALK SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTE

Erüz, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Trabzon’un elde kalan, temiz ve denize girilebilecek son kumsallarına sahip Akçaabat Kalecik, Mersin kumsalları da elden çıkmak üzere. Mersin kıyıları düzensiz ve kontrolsüz kanalizasyon, evsel atık kirliliği nedeni ile halk sağlığını tehdit etmekte. Kamu idareleri ve yerel idarenin acil önlem alarak kirlilik olan (kanalizasyon akan ya da yeşil yosunlarla kaplı kıyılar) alanlarda yüzmenin yasaklanması. Sorunun çözümü için kolektör, arıtma ya da derin deşarj sistemlerinin inşa edilmesi gerekmektedir.

SUYA GİRMENİN ÖNLENMESİ GEREKİR

Halkın yoğun olarak yüzme amaçlı kıyılara gittiği Ağustos-Eylül dönemi kanalizasyon ve kirlilik kaynaklı cilt vd. hastalıklar açısından riskli dönemdir. Mutlaka su kirliliği olan alanlardan su örneği alınarak takip yapılması ve kirli alanlarda suya girmenin önlenmesi gerekir.”