Demir parmaklıklara tırmandılar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Lise Giriş Sınavı’na (LGS) Türkiye’de 1 milyon 236 milyon öğrenci katılırken Trabzon’da 10 bin 69 öğrenci sınava girdi.1. ve 2. oturum olarak gerçekleşen sınavın 75 dakika süren ilk oturumu 10.45’te sonlanırken, 80 dakikalık ikinci oturumu 12.50’de sona erecek.

IMG_2774

DEMİR PARMAKLIKLAR ARASINDAN HABERLEŞTİLER

Okul ayrımı yapmaksızın kendi okullarında sınava giren öğrencilerin ilk oturum arasında okul bahçesinde soluklandı. Bu sırada Cudibey ortaokulu önünde bekleyen veliler ise demir parmaklıklar arasından veya okul kapısından çocuklarına yiyecek vermeye çalıştı. Sınavın nasıl geçtiğini duvar arkasından soran veliler çocuklarını motive etmeye çalıştı. Bu sırada okul görevlisi çocukların içeride hiçbir şeye ihtiyaçları olmadıklarını, kantinin açık olduğu uyarısında bulundu. Velilerin çocuklarına yiyecek verme telaşı kameralara yansıdı.

Yomra'dan Trabzon'u üzen haber! Asım Adakul hayatını kaybetti Yomra'dan Trabzon'u üzen haber! Asım Adakul hayatını kaybetti

IMG_2769

STRESİ AZALTTI

Trabzon’da veli Süleyman Uzun, “Hepsine başarılar diliyorum. Hepsi çocuklarım sayılır. Birkaç öğrenciye sordum. Soruların kolay olduklarını söylediler. Sözel bölüm. Sayısal da kolay geçer umarız. Bu yıl çocukların kendi okullarında girmesi çok güzel oldu. Kim düşünmüşse sağ olsun. Kimse okul aramadı. Herkes kendi okulunda sınava girdi. Stresi daha az oldu. Çocukları bu durum biraz daha rahatlattı. Ulaşım açısından da rahat oldu. Kanuni Anadolu Lisesi’ni hedefliyor.” dedi.

IMG_2759

OKUL ARAMA SORUNUMUZ OLMADI

Bir başka veli Selçuk Sezen ise, “Kızımız için geldik sınava. Tüm aileler gibi yanlarında olmak istedik. İnşallah başarılı olurlar. Sınava kendi okullarında girmeleri bizim için kolaylık oldu. Önceki yıllar gibi okul arama, yer arama sorunu olmadı. Oturumlar arasında çocuklara su verme, görme anlamında da kolaylık sağlanır diye düşünüyorum. Onlar da güvenlik açısından, dikkatleri dağılmasın anlamında görüştürmüyorlardır. Biz de saygı duyuyoruz. Kapı arkasından öğrendiğimiz kadarıyla kantinin kapalı olduğunu duyduk. Belki yığılma olmasın diye yapılmış olabilir.” diye konuştu.

IMG_2763IMG_2759ede66885-b615-4bb4-a911-32b8b41a3acf