Rabia MOLLAOĞLU-Tüm illere gönderilen genelge ile yurt genelinde erkek, kadın kuaförleri ve güzellik salonları 1 Ekim’den itibaren haftada bir gün kapatacak. Yurt genelinde hayata geçirilecek uygulamada hangi günün tatil olacağına ise valilikler karar verecek. Trabzon’da kuaför, berber ve güzellik merkezlerinin kapanmasıyla ilgili de 6 ay dönüşümlü kapanma kararı alındı.

Trabzon Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Hayri Köksal, “Türkiye genelinde 122 meslek odası federasyona haftada bir gün tatil yapılması konusunda baskı yaptı. İçişleri Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının ortak kararıyla haftada bir gün tatil kararı verildi. Trabzon’da yazın kuaförlerimiz ağırlıklı olarak gelin müşterileri oluyor. Meslektaşlarımız buna istekli bakmadı.

ANKET YAPILDI

Anket çalışması yaptık. Trabzon’da 215 kuaförümüzden 87 tanesi ankete katıldı. 58’i Pazar günü kapatalım, 19 tanesi de 6 ay yazın, 6 kışın kapatalım dedi. 10 tanesi de Salı günleri kapatalım dedi.

VALİLİKLERE GENELGE GÖNDERİLDİ

Şikâyetler valiliğe ulaştı. Vali Ustaoğlu, gelinlerin ihtiyaçlarının görülmesi gerektiğine kanaat getirdi. Vekillerimizden de müdahil olanlar oldu. Bakanlık kesin olarak bir gün kapanma genelgesi gönderdi valiliklere.

Trabzon tarihinin keşfi kadınlar pazarına takıldı! Trabzon tarihinin keşfi kadınlar pazarına takıldı!

6 AY DÖNÜŞÜMLÜ KAPANACAK

Trabzon’da 6 ay dönüşümlü kapanma kararı alındı. Kuaförler 1 Ekim-30Nisan tarihlerinde kış uygulaması olarak Pazar günü kapatacak, yaz uygulamasında ise 1Mayıs-30Eylül arasında Salı günü kapanacak. Güzellikleri salonları ise tamamı Pazar günü kapanacak. Yaklaşık 60 tane güzellik salonu var. Berberlerimizin de tamamı Pazar günü kapalı olacak. Bu uygulama tüm ilçelerde de geçerli olacak. 1 Ekim’de yürürlüğe girecek.” şeklinde açıkladı.

KUAFÖRLERDEN KARARA TEPKİ “ZORAKİ KAPANMA”

Kuaför sahibi Sema Yavuz, kapanma kararını eleştirerek “Kendi iznimizi kendimiz belirliyorduk. Zoraki bir gün kapatılması yanlış. Kış uygulamasına göre Pazar günleri kapatmamız gerekecek. Aralık ayına kadar gelin randevularımız var. Müşterilerimize açıklama yapamıyoruz. Otellerde yapmak istesek 2 katı para alıyorlar. Zor durumda bıraktılar bizi. Zaten pandemiden yeni çıktık. Yaralarımızı yeni sarmaya çalışırken bir günlük kapatma şokuyla karşılaştık. Bu durum evlenenleri, düğün salonlarını, kişileri etkileyecek.” diye konuştu.