Trabzon Ticaret Sanayi Odası, Haziran ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi.

İHRACATTA İLK BİNE VE 500’E GİREN FİRMALAR


Toplantıda konuşan TTSO Başkanı Suat Hacisalihoğlu, “Bir kaç güzel haberimiz var. Türkiye’de ihracat sıralamasında yer alan firmalarımızdan 8 firma ilk bine girdi. Bunlardan Ferrero firması 34. sırada. Aslantürk firması 321. sırada. 636. sırada Hekimoğlu, 869. sırada Cirav ve 991. sırada Lider Gıda. İstanbul Sanayi Odasının yaptığı ilk 500 firmalarda Aslantürk tarım ürünleri firmamız derecelerini aldılar. Başta şirket sahiplerimiz olmak üzere tüm çalışanlarını kutluyorum.


ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI


Enflasyonun bu kadar yüksek olmasına bağlı olarak asgari ücretin arttırılması konusunda gerek işverenler ve gerek çalışanlar hükümetle arasındaki toplantıyla ara zam verilmesi konusunda hemfikir oldular. Elbette çalışanlar bizlerin her şeyi. Onların hak ettiği değerlerin verilmesi ve bunun yanında işverenler üzerinde olabilecek yüklerin kamu tarafından dolaylı desteklerle azaltılması en büyük arzumuzdur. Bununla ilgili görüşlerimizi biz Ankara’da Türkiye Ekonomik Şurasında, Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımıza konuyu ilettik. Bir taraftan bu konuyu desteklerken diğer taraftan da işverenlerimize bir miktar destek olmaları en büyük arzumuzdur.


TURİZM YOĞUNLUĞU BAŞLIYOR


Suudi Arabistan vatandaşlarının gelmesi konusunda gündem oluşmuştu. Bugün Türkiye’nin büyük bölümünde turizm hareketliliğinde büyük yoğunluğun olduğunu görüyoruz. İstanbul’da otellerde yer olmadığını biliyoruz. Şehrimizde de önümüzdeki haftadan itibaren kalabalık bir yoğunluk olacağını hepimiz şahit olacağız. Şehrimizde beklediğimiz turizm sezonu, biraz daha uzun sürmesi bugüne kadar 2 ayla yetiniyorduk. 3-4 ay daha hatta kışa doğru uzaması en büyük arzumuzdur. Bu bizlerin yaratacağı memnuniyete bağlıdır. Gelen misafirleri memnun olarak geri gönderirsek reklamımızı yapmış olacaklar. Altyapı eksikliklerimiz mevcuttur. Hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. 
KRUVAZÖR TURİZMİ TEMMUZDA BAŞLIYOR
Temmuz ayının 22’sinden itibaren kruvazör turizmi de başlıyor ve gemiler gelmeye başlıyor. Bunun artırılması konusunda temaslar devam ediyor. Bu görüşmelerde Trabzon, Rusya ve Karadeniz çevresindeki kuvazör turizmini kalıcı hale getirmek konusunda görüşmelerimiz var.Trabzon Kruvazör Platformu, Trabzon, Batum, Soçi, Yalta, Köstence ve diğer illerle birlikte Karadeniz’de turizmin gelişmesinde atmış olduğumuz adımların takipçisi olacağız.


SOMON PROJESİNDE SON AŞAMA


Haftalarca konuştuğumuz ve Trabzon’da somon balığının gelişimi ile ilgili geldiğimiz noktada Kapalı Devre Yumurta Üretim Tesisi projemiz ihale aşamasına geldi. İhaleye çıktık. İhaleye teklif verecek olanları bekliyoruz.


UÇAK SEFERLERİ ARTIRILSIN TALEBİ


Turizm mevsiminde olmamız dolayısıyla uçakların arttırılması konusunda sizden önemli bir talep geldi. Biz de bunları Ulaştırma ve Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarımız ile diğer bakanlarımıza ilettik. Sonucunu bekliyoruz. Umarım istediğimiz sonucu alabiliriz. Uçak seferlerinin artması şehrimize gelecek turistlerin artması anlamına gelir. Şu anda yurt dışından 16 sefer direkt Trabzon’a iniyor. İç hatlardan gelen turistler hariç. Burada THY’ye büyük görev düşüyor.” açıklamalarında bulundu.

Trabzon’da uyuşturucuya geçit yok! Trabzon’da uyuşturucuya geçit yok!


NACE KODU TARTIŞMA YARATTI


Meclis Üyesi Ahmet Çebi, askıda olan firmalarla ilgili yapılan girişimleri aktararak “cevap alamamak üzücü. Sayın genel sekreterim meclis huzurunda Nace kodunu nasıl değiştirebileceği konusunda cevap verir misini? Nace kodu değişiklikleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.” diyerek nace kodu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Askıda bulunan ve resen kapalı olan ticareti şirketlerin nace kodunun değiştirilmesiyle cezayla karşı karşıya kalacağını kaydetti. 
Gerekli inceleme meslek komitesi olarak yapıldığını, meslek komitesi toplantısı yapılmadığı için konuyla ilgili araştırmaların devam ettiği belirtildi. Askıdaki üyelere nasıl işlem yapıldığına ilgili odamızın üyesi üyelikten çıkması ticari sicilde kaydının silinmesi ve kişiye ulaşılamıyorsa belli sürede çıkartıldığı belirtildi.