VARYANTLARLA VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

Trabzon'da pandeminin başından beri 2 bin 230 kişi yaşamını yitirdi. Kimi annesini, kimi babasını, kimi evladını, kimi kardeşini, kimi eşini, dostunu, akrabasını toprağa verdi. Yakınlarını kaybedenler ağır bir travma ile karşı karşıya kalırken, hastalığı atlatmayı başaran binlerce insan ise zorlu bir süreç yaşadı. Ülkemizde her gün yüzlerce insanı hayattan koparmaya ve yeni varyantlarla karşımıza çıkmaya devam eden Korona virüsten korunma yolu ise hiç değişmedi: Aşı, maske, mesafe ve hijyen.

trabzon koronavirüs

KİME NE YAPACAĞI BELLİ OLMUYOR

Kentte korona virüs vakaları artış gösterirken İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, “Hastalığın kime ne yapacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla aşı, maske, mesafe ve hijyenden asla taviz vermemeliyiz.” dedi. Temaslıların da gizlenmemesi konusunda uyarı yapan Usta, “Bir mahalleye bir vaka girdiği zaman bakıyoruz ki 3-5 ailede vaka olmaya başlıyor. İnsanların hem temaslılarını söylemeleri gerekiyor hem maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla haşır neşir bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor.” dedi.

Trabzon’da pandeminin başından beri 2 bin 230 kişi yaşamını yitirdi. Kimi annesini, kimi babasını, kimi evladını, kimi kardeşini, kimi eşini, dostunu, akrabasını toprağa verdi. Yakınlarını kaybedenler ağır bir travma ile karşı karşıya kalırken, hastalığı atlatmayı başaran binlerce insan ise kabus gibi günler geçirdi. Kentte Korona virüs vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta’dan da uyarı geldi.

koronavirüs trabzon ölüm

Müdür Usta, “2 bin 200 civarında vefatımız var. Kimin öleceğini kimse bilmiyor. Hastalığın kime ne yapacağını bilemiyoruz. Dolayısıyla aşı, maske, mesafe ve hijyenden asla taviz vermemeliyiz.” dedi.

TEMASLILAR GİZLENMEMELİ

İnsanların hala temaslılarını gizlediğine de işaret eden Usta, “Kişi temaslısını söylemiyor. Temaslısı kendini gizliyor. Ondan sonra vakalar artıyor. Bir mahalleye bir vaka girdiği zaman bakıyoruz ki 3-5 ailede vaka olmaya başlıyor. İnsanların bir şekilde hem temaslılarını söylemeleri gerekiyor hem maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla haşır neşir bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. Aşı zamanı gelince de aşısını olması gerekiyor.

koronavirüs trabzon salgın

Bunları yapıp ondan sonra biz bu hastalıktan kurtarabiliriz. Yoksa virüs yaşayacak bedenler bulur. Yaşayacağı bedenlerin de bir kısmını alır götürür. Bir kısmı da hastalığı geçirmiş ve yayan bireyler olarak aramızda olmaya devam eder.” ifadelerini kullandı.

RANDEVUSUZ AŞIYA GELEN ÇOK

Fatih Devlet Hastanesinde önceki gün saat 13.00 civarında yaklaşık 70 kişinin aşı sırası beklemesini de değerlendiren Müdür Usta, “Hastanelere belli saatlerde vatandaşlar aşı için yükleniyor. MHRS sistemi randevuları 10 dakika da bir atar. Aynı anda 70-80 kişiye randevu verilebilmesi için bir hastanede 15 aşı odasının olması gerekir. Bizim Fatih Devlet Hastanesinde 5-6 tane aşı odamız var.

trabzon vaka sayısı-1

Aşırı yoğunluğun olduğuna dair görüntüler bize ulaştırıldığında bakıp inceliyoruz. Bakıyoruz ki randevusuz hasta çok. Randevu alınarak hastaneye müracaat yapılmalı.” şeklinde konuştu.

SON BİR HAFTADA GÜNDE EN AZ 5 BİN KİŞİ AŞI VURULUYOR

Aşıya son zamanlarda gösterilen ilgide de artış olduğunu kaydeden Müdür Usta, “Aşıda randevusuzduk çok aşırı bir şekilde var. Normalde günde 500-700-1000 aşı yaparken, pazartesi gününden itibaren günde yaptığımın en düşük aşı 5 bin. İnsanlar dördüncü doza yüklenmeye başladı. Bu aşı temposu içinde randevusuz gelindiği zaman sorun yaşanıyor. İşten çıkma saatler, öğle saatleri, akşam 8-9 saatleri ve tatil günleri yoğunlaşmalar oluyor.

hakan usta trabzon koronavirüs

Bunun önüne geçme şansımız yok. Randevusuz gelenlerle birlikte 80 kişiyi eritebilmek için en az 20 çalışan bulmak zorundayım. Böyle bir potansiyelimizde yok. Aşı yapılırken, Acil Servis çalışacak, poliklinikler çalışacak. Bunları da hesap etmek zorundayız.” açıklamalarında bulundu.

Songül MAZLUM