Trabzon'da Koron virüs salgınında rakamlar açıklandı. Devlet hastanelerinde biri yoğun bakımda olmak üzere 3 hastanın tedavisinin sürdüğü, üniversite ve özel hastanelerde ise kiç hasta olmadığı belirtildi. Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, pandemi sürecinin artık sonuna gelindiğini ifade ederek, "Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde biri yoğun bakımda olmak üzere 3 hastamız kaldı. Diğer hastanelerde Covid pozitif hasta bulunmuyor. İnşallah vatandaşlarımızın dikkati, bizlerin de özverili çalışmaları ile pandeminin sonunu görmüş olacağız." açıklamasında bulundu.

"Covid nedeniyle hastanemizde yatan hastamız yok"


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi ve Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celal Tekinbaş,konuyla ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Tekinbaş, “Uzun bir süreç sonucunda çok şükür artık ülkemizde hastanelerde, dünyada Covid denilen bu illetten kurtuldu, rahatladık diyebiliriz. Şu anda Covid nedeniyle hastanemizde yatan hastamız yok. Yoğun bakımlarda Covid nedeniyle takiple tedavi ettiğimiz hasta yok. İnsanlarda ciddi bir rahatlama oldu, bu durum hastane personeline yansıdı, hem diğer insanlara, hastalarımıza ve hasta yakınlarımıza yansıdı. İnşallah bundan sonra bu ve buna benzer büyük illetlerle belalarla, sıkıntılarla milletimiz ve dünyamız boğuşmasın.”ifadelerini kullandı.

Trabzon’da engelli vatandaşın asansör çilesi Trabzon’da engelli vatandaşın asansör çilesi

"Maymun çiçeği, Covid gibi değil"Tekinbaş, Covid 19'un yüzünden hastalarda kalıcı hasarlar olduğu ifade ederek sözlerini şöyle bitirdi;"Bir süre insanlar evde kalmaya yeğledi, sonrasında hastanemize yoğun bir hasta arzı ile karşılaştık. Onu çevirmekte zorluklar çektik ama oda normal seviyelere artık zorla rutin seviyelere Covid önceki seviyelere gelmeye başladı bu durum. Tabii Covid sonrasında Covid geçiren bir kısım hastaların kronik olarak yaşadığı problemler ile de uğraşıyoruz. Covid sonrası izleme polikliniğimiz var. Çünkü Covid bazı hastalarımızda akciğerlerinde daha yoğun olmak üzere kalıcı hasarlara neden oldu. Bir kısım hastalarımız da tedavisi gerektiren uzun süreçli patolojilere neden oldu, şimdi onlarla mücadele ediyoruz. Dünden daha iyiyiz yarın daha iyi olmasını ümit ediyoruz. Maymun çiçeği, Covid gibi değil. Bizim de takip ettiğimiz kadarıyla bilimsel olarak okuduğumuz kadarıyla Covid gibi çok öldürücü bir hastalık değil. Elbetteki yayılmaması için gerekli önlemler alınıyor ama Covid'in vermiş olduğu hasarı, maymun çiçeği hastalığı yayılsa dahi vermeyecek, o anlaşılıyor."