Ekonomik kriz Trabzon'da konut fiyatlarını ve kiraları vurdu. İşte vatandaşları artan fiyatlar sonrası tepkileri...

Son yıllarda Trabzon'da yaşanan ekonomik sıkıntıların en çok etkilediği alanlardan biri de konut sektörü oldu. Özellikle kira ve ev fiyatlarında çok ciddi bir artış oldu. Hükümet bu artışı engellemek için bazı önlemler alsa da bunlar yeterli olmadı. Birçok ev sahibi yasal artışın üzerine çıkabilmek için kiracılarını evden çıkarma yöntemi başvurdu. Sıfır ev fiyatları ise geçen yıla oranla %50’nin üzerinde artış gösterdi. Biz de bu sorunu vatandaşlara sorduk, işte aldığımız cevaplar:

1Selahattin Ateş

Selahattin Ateş: Düşmesi lazım ancak bu hayat pahalılığı ile hiç zannetmiyorum. Her şey almış başını gitmiş. Dolar 18 lira olmuş. Kim ev alabilir kimsenin gücü yetmez. Kiralar da çok pahalı. Maaşlarda yeterli değil. İnsanlar hep sıkıntıda. Kimse ev almayı düşünemiyor. Kira ile sürüp gidecekler. Hükümet %25 ayarlama yaptı ancak kimse dinlemiyor. Kiralar çok pahalı. Maaş ile geçinmek zor. Allah sonumuzu hayır etsin.

2Hüseyin Oğuz Dilek

Oğuz Kağan Dilek: Ben şu an üniversiteye gitmeyi düşünüyorum. Ancak kendi şehrim dışında okuyamıyorum. Çünkü ev kiraları çok yüksek. Farklı şehir bile düşünemiyorum. Sadece ailemle yaşayıp, kendi şehrimde okumayı düşünüyorum. Bunun bir an önce çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yoksa sonumuz pek hayırlı gözükmüyor. Ev almayı düşünemiyorum bile. Gün geçtikçe her şey artıyor. Memur olsak aldığımız maaş belli. Ev almamız mümkün değil.

3Mehmet Küçük

Arap turistler Trabzon'da bakın en çok nereleri tercih ediyor? Arap turistler Trabzon'da bakın en çok nereleri tercih ediyor?

Mehmet Küçük: Anormal derece bir artış var. Ne ev alınır ne de kiraya çıkılır. Bütün esnafta kapatıyor. Kan ağlıyor. Bu şartlarda faturaları bile zor ödüyorlar. İşsizlik artmış durumda. Kiralar çok artmış. Ayrıca turizmde olan artışta etkiliyor. Sonuçta bizim paramız Arapların parası ile aynı değerde değil. Zorlanıyoruz. Sonuç iyi değil. Adam bir trilyona ev almış daha düşüğe verir mi? Daha da yükselmesini bekleyecek. O yüzden fiyatlar düşmez. Ev almayı düşünemiyorum. Ancak bu konteynır olan evlerden almayı düşünüyorum. Onlardan alıp dağda yaşarsın. Başka türlü bu maaşlar ile ev alma şansı yok.

4Hasan İskender

Hasan İskender: Ev kiralarının düşeceğini hiç zannetmiyorum. Benim İstanbul’da 2+1 dairem var. Oğlum orada oturuyor. 8 bin TL’ye orayı kiralamak istediler. Oğluma dedim ki sen orayı o paraya kiralasan daire bulacak mısın? İmkanı olmadığını söyledi. Buraya gelecek olursak, kiralar İstanbul’a göre ucuz. Ancak buranın insanına göre pahalı. Buradaki insan da diyor ki 3 bin TL kira versem, kalan para ile nasıl geçineceğim. Burada gelirimize karşı kiralar çok yüksek düşeceğini sanmıyorum.

5Recep Aksoy

Recep Aksoy: Kiralar Trabzon genelinde normal. 1200 liraya bir ev tuttum oğluma. Benim burada bir evim var. Desinler 3 bin TL vermem. İçine çok masraf yaptım. Bazı şeylerde fiyat dengesizliği var. Ama bazı şeylerde de yok bence. O yüzden kiralar normal.

6Mustafa Zengin

Mustafa Zengin: Ev kiraları 5 bin lira olmaz. Herkes köye gidecek. Oralar şenlenecek. Köyleri bırakıp buralara gelip, ev kiraları yüksek demeyecek kimse. Köylerimizi kurudu.

7Muhammet Ali Aydın

Muhammet Ali Aydın: Bu gidişle çok zor. Ev alamayacağız. Kira da zor. Bazı şeylerin normale dönmesi gerekiyor. Artık ev almanın hayalini bile kuramıyoruz.

8Şaban Şahin

Şaban Şahin: Ev kiralarının biraz olması düşük gerekiyor. Ev almayı düşünemiyorum. Kirada durmaya düşünüyorum. O da çok pahalı. Ev almak için herhalde bir 30 sene çalışmam gerekiyor.