Trabzon’un Sürmene ilçesinde ihtiyaç olan kız öğrenci yurdunun ihalesinin üçüncü kez iptal edildiği ortaya çıktı.

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün,  ilçede 10 yıl önce yapılan ve FETÖ’cülerin çürük raporu verdiği 120 kişilik kız öğrenci yurdu binasının daha sonra sağlam olduğu bu kez de yeni deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için binanın tadilat edilmesine karar verildiği, tadilat maliyeti yapım maliyetine yakın olunca yeniden yıkılıp yapılmasına karar verilse de ihalesi üçüncü kez iptal edildiğini açıkladı. 

64457902_2367937130103543_9177999564253167616_n

ÖNCE ÇÜRÜK DENDİ SONRA SAĞLAM RAPORU VERİLDİ 

Başkan Sürmen, “Özellikle kız öğrencilerimiz için yurt bulmakta zorluk yaşıyoruz. Maalesef Sürmene’de bir öğrenci yurdumuz vardı. 2012 yılında FETÖ’cüler tarafından depreme dayanıklı değildir diye rapor çıkarılarak kapatılmak zorunda kalındı. Daha sonra üniversiteden aldığımız raporla beraber Sürmene’deki en sağlam binalardan bir tanesi olduğu tespit edildi.

Trabzon'da apart ve pansiyona fuhuş baskını! Trabzon'da apart ve pansiyona fuhuş baskını!

YENİDEN YIKILIP YAPILMASINA KARAR VERİLDİ 

Ama maalesef deprem yönetmeliği değiştiği için yeniden tadil edilmesi gerekti. Tadil maliyeti yapım maliyetinin 3’te 2’sini bulduğu için yeniden yıkılıp yapılmasına karar verildi. KYK, Milli Eğitim Vakfının yapamayacağını İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun destekleriyle beraber ihaleye çıkması talimatını verdi.  İhalesini yaptık. Fiyat artışlarından dolayı müteahhit aldığı ihaleyi iptal etti. 1,5 yılın ardından tekrar yeniden ihale ettik. Bu sefer de yaklaşık maliyetinin yüzde 10 üzerinde müteahhit fiyat verince Valilik de onaylayamadı.

ÜÇÜNCÜ KEZ İPTAL EDİLDİ 

Üçüncü bir kez ihaleye çıktık. Bugün aldığım habere göre tekrar iptal edilmiş. Aslında biz orayı kız öğrenci yurdu olarak planladık. 120 kişilik yurt olacaktı. İnşallah daha sonraki ihalelerde o açığı kapatacağız.  İHALE 7,5 MİLYONDAN 40 MİLYONA YÜKSELDİ  İlk ihale 7,5 milyondaydı. Daha sonra 27,5 milyonla ihale yapıldı. Yüzde 10 üzerinde fiyat verilince ihale onaylamadı.  Şimdi tahmin ediyorum ihale 40 milyon TL’yi bulacak. İnşallah en kısa zamanda ihalesi yapılır. kız öğrencilerimizi yurda kavuştururuz.” şeklinde konuştu.