Türkiye genelinde yükselen ev kiraları Trabzon’da da kendini gösteriyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi çalışanları kadro bekliyor - Nabız Trabzon Büyükşehir Belediyesi çalışanları kadro bekliyor - Nabız

Fatoş YETİMHELLAÇ - Enflasyon oranlarının üzerinde yapılan ev kirası zamları ev arayanları ve hali hazırda kirada oturanları zor duruma sokuyor. Trabzon’un merkez ilçesi olan Ortahisar’da doğalgazlı bir evin kirası ortalama 3 bin lira olurken asgari ücretle geçinen vatandaşın Trabzon’da kiralık ev bulması zorlaşıyor. Ev sahiplerinin yaptığı kira artışlarından bıkan vatandaşlar ise ev sahiplerinin işi fırsatçılığa çevirdiğini düşünüyor.

DÖRT AYDIR KİRALIK EV BULAMAYANLAR VAR

Akçaabat ve Ortahisar’da kiralık ev baktığını ve dört aydır ev bulamadığını söyleyen Trabzonlu vatandaş D. A., “Yaklaşık dört aydır kiralık ev arıyorum. Üç bin liranın altında düzgün bir ev bulmak neredeyse imkansız. Ortahisar ve Akçaabat’ta ev arıyorum. Daha uygun fiyatlı olan evler genellikle kömürle ısınan evler. Kömür fiyatlarına baktığınız zaman da 3 ton kömür hemen hemen 20 bin lira. O yüzden de doğalgazlı ev daha mantıklı geliyor. Ama bu kez de bir hafta önce bir ev bakıyorsunuz fiyatı 3 binden bir hafta sonra 4 bine çıkmış. Bu fiyat artışları neye göre belirleniyor bilmiyoruz. Ev sahipleri enflasyon dese de kesinlikle enflasyonun çok üzerinde fiyat artışı yapıyorlar. Ne yapacağız bilmiyorum” diye konuştu.

EV SAHİBİ KİRAYI ARTTIRYOR, BEĞENMEZSEN ÇIK DİYOR

Kiracı olarak yaşadığı evden ev sahibin kirayı iki katına çıkarması nedeniyle ayrılmak zorunda kalan S. B., “Ben Akçaabat’ta yaşıyorum. Evim sobalı bir ev. Ev sahibi her yıl belli bir oranda fiyata artışı yapardı. Bu yıl birdenbire evin kirasını iki katına çıkardı. Sobalı bir evde oturmama rağmen kiram neredeyse 2 bine yaklaştı. Bu durumda olan yalnızca ben değilim. Ev sahipleri parayı veriyorsan ver vermiyorsan çık diye konuşuyor. Ben de ayrılmaya ve köyde yaşamaya karar verdim. Ev sahipleri bence bu işi bir fırsatçılığa dönüştürdü. Evet pahalık var, enflasyon var ama bu artışlar enflasyonun çok üzerinde. Kiracılar ev sahiplerinin insafına kaldı. Sözleşmesi olanları sözleşme bittiğinde evden çıkarıyorlar. Benim gibi sözleşme yapmayanları da çıkmak zorunda bırakıyorlar. Aldığımız maaş belli. Kiraya mı verelim faturalara mı, yemeye mi içmeye mi” diye konuştu.