Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü'nde, denize taşınarak kirlilik yaratan, karasal kökenli katı atıkların azaltılması için farkındalık etkinliği yapıldı.

IMG_6586

Etkinliğe KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı, Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Uğur Korkmaz, STK temsilcileri, KTÜ'lü öğretim üyeleri, 88. yıl Anadolu Lisesi ve Cudi Bey Ortaokulu öğrencileri katıldı. KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öncülüğünde gerçekleştirilen projede Türkiye'nin yanı sıra Karadeniz'e kıyısı olan Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan'ın da ortak olduğu bildirildi. Proje her yıl gittikçe artan bir sorun olan deniz çöpleri ve tehlikeleri konusunda, bireysel, toplumsal, ulusal ve uluslararası farkındalık yaratarak, halkın ve kamu kurumlarının birlikte hareket ederek Karadeniz’de deniz çöplerinin azaltılmasında çözüme katkı verilmesini hedefliyor. 

IMG_6574

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı etkinlik öncesi yaptığı konuşmada, 

"Karadeniz çöp olmasın mottosu ile beraber farkındalık eğitimi yapıyoruz. Çöp toplama ve geri dönüşüm farkındalığı. Bu bir Avrupa Birliği, Karadeniz sınır ötesi projesi. Burada gençleri görünce, onların çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlamak bizi mutlu ediyor. Denizcilik Bilimleri Fakültemizin öğretim üyeleri ile birlikte yapılan güzel bir etkinlik. Denizlerimiz malum kirleniyor. Burada plastikler ve değişik kirlilikler var. Deniz ürünleri de bunlardan etkileniyor, böyle olunca bizim sağlığımız da etkileniyor.  Ben sevgili gençlere ve katılımcılara teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Hamdullah

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur Korkmaz kırsal kirliliğin deniz kirliliğindeki önemli etkenlerden biri olduğunu dile getirerek, "Deniz kirliliği ülkemizde ve dünyada en önemli konulardan bir tanesi. Son yıllarda denizler hızla kirleniyor. Mikro plastikler artık balıkların kanlarına kadar girdiler. Bu da insan sağlığını oldukça tehdit ediyor. Bu tür faaliyetler bu konularda oldukça önem arz ediyor. Denizlerde kirliliği oluşturan en büyük etkenler kara kaynaklı, karaya atılan atıklar dereler yoluyla denize taşınıyor. Özellikle kırsalda yaşayan insanların bilinçlendirilmesi için bu tarz faaliyetler önemli. Biz Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak bu konu özelinde çalışmalar yürütüyoruz." dedi.

Coşkun-3

Avrupa Spor Haftası Trabzon'da etkinlikler ile kutlandı Avrupa Spor Haftası Trabzon'da etkinlikler ile kutlandı

KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi’nden öğretim üyesi ve  projenin yürütücüsü Doç. Dr. Coşkun Erüz ise sorunun çöp atmakla başladığını belirterek “Bugün yaptığımız etkinlik kesinlikle çöp toplama işi değildi. İnsanlara gözlerimizle görmediğimiz alanlarda dahi ne kadar çok çöp bıraktığımızı ve sorun olduğunu göstermekti. Tamamen deniz çöpleri anlamında farkındalık yapmak için bu etkinliği düzenledik. Denize taşınan katı atıkların farkındalığını oluşturmak amacıyla LitOUTer projesi Türkiye’de Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), merkez kampüsünde her gün temizlenen alanlarda insanların duyarsızlığı sonucunda sağa sola atılan çöp olup olmadığının incelemesini yaptık. Şunu gördük ki toplanan atıkların yüzde doksanından fazlası sigara izmariti, ambalajlar, maske ve strafor benzeri günlük kullandığımız yürürken kullanıp attığımız atıklar. Biz duyarlı davranmazsak sorunu yetkililer  çözmeye çalışsa bile çözebilmemiz mümkün değil" dedi.

Çevre-1

LitOUTer  Nedir?

LitOUTer Projesi ve farkındalık etkinliği ile bilimsel araştırma bilgi ve verilerine dayalı olarak ilkokuldan üniversite öğrencilerine, ev hanımlarından, din adamlarına, turizm sektöründen balıkçılık ile uğraşanlara, kamu kuruluşlarından belediyelere kadar geniş bir hedef kitleye ulaşılarak denizlerdeki ekolojik ve toplumsal tehdit olan çöp kirliliği sorununa karşı Türkiye ve kıyıdaş ülkelerde ortak bilinç oluşturulması hedeflenmektedir.  

IMG_6596

Her yıl gittikçe artan bir sorun olan deniz çöpleri ve tehlikeleri konusunda, bireysel, toplumsal, ulusal ve uluslararası farkındalık yaratarak ve halkın, kamu kurumlarının birlikte hareket ederek Karadeniz’de deniz çöplerinin azaltılması noktasında, çözüm sürecine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.

Etkinliğe katılanlarca kampüs alanında toplanacak katı atıkların, tasnif edilerek tartılması suretiyle doğaya atılan ve denize taşınan katı atıkların türleri, miktarları ortaya konulacaktır.