Trabzon 44 bin üniversite öğrencisine ev sahipliği yaptı.

Fatoş YETİMHELLAÇ - Yüksek Öğretim Kurumu 2021-2022 yılı içerisinde Türkiye genelinde hangi ilde kaç üniversite öğrencisi bulunduğunu açıkladı. Açıklanan verilere göre Eskişehir en fazla öğrenciye ev sahipliği yaparken Doğu Karadeniz’de birinci sırada Trabzon yer aldı.

Türk somonu yılın ilk 6 ayında 50 Milyon TL'ye yakın gelir bıraktı Türk somonu yılın ilk 6 ayında 50 Milyon TL'ye yakın gelir bıraktı

TRABZON BİRİNCİ SIRADA

Doğu Karadeniz’de üç üniversitesi olan Trabzon YÖK’ün açıkladığı verilere göre 44 bin 862 öğrenciye ev sahipliği yaptı. Trabzon’un ardından en çok üniversite öğrencisinin bulunduğu il Giresun oldu. Giresun’da toplamda 24 bin 896 üniversite öğrencisinin bulunduğu ortaya koyuldu. Üçüncü sırada ise Gümüşhane yer aldı. Gümüşhane’de toplamda 18 bin 184 üniversite öğrencisinin olduğu belirlendi.

ARTVİN SON SIRADA

Gümüşhane’nin ardından öğrenci sayısında dördüncü sırada Rize yer aldı. Rize’de toplamda 16 bin 678üniversite öğrencisinin bulunduğu belirlendi. Beşinci sırada ise 16 bin 148 öğrenciyle Ordu yer aldı. Bölgede en az öğrencinin bulunduğu il ise 11 bin 196 öğrenci ile Artvin oldu. Şehir dışında eğitim gören öğrencilerin tercih yaparken gidecekleri şehrin sosyal yapısı, nüfusu, ekonomik gelişimi, iş imkanları, sosyal faaliyetler açısından zenginliği, ulaşım ve eğitim kalitesinin etkili olduğu biliniyor.