Trabzon'da inşaatta çalışırken düşen işçiye bilirkişi 6 milyon tazminat önerdi.

5 metre yükseklikten düşen Metin Öztürk, yüzde yüz iş görmezlik raporu alınca işvereni mahkemeye verdi. Sigortalı olarak çalıştırılmasına rağmen kendisine çalışma ve iş güvenliği eğitimi verilmediği gerekçesiyle iş verene %70 oranında suç yüklendi. Baret takmayan ve dikkatli davranmayan Metin Öztürk ise %30 oranında hatalı kabul edildi.

Olay 2015 yılında Trabzon’da meydana geldi. TİNSAN İnşaat Firmasında kalıp ustası olan ve sigortalı olarak çalışan Öztürk, yağışlı bir havanın ardından kalıbı sökerken söküm aletinin kayması dolayısıyla 5 metrelik yükseklikten yere çakıldı. Beton zemine düşen Öztürk hastaneye kaldırıldı. Öztürk bir daha ayağa kalkıp yürüyemedi. TİSAN firması Öztürk’ün hastalığında her türlü desteği verdi. Hatta Öztürk’le görüşerek kendisine bir de ev satın aldı. Ancak Öztürk yeniden hukuka başvurarak firmadan şikayetçi oldu. Konu bilirkişiye gitti. Bilirkişi raporunda %30’a %70 oranlarında hata belirlenirken işverenin hatası ilginç ifadelerle dile getirildi.

Trabzon'da o proje tam 5 yıl sonra askıya alındı! Trabzon'da o proje tam 5 yıl sonra askıya alındı!

Raporda iş yerinde çalışan işçiye iş güvenliği eğitimi verilmediği, yapacağı işin risk ve tehlikeleri hususunda uyarılmadığı, inşaat işleri için işveren tarafından felli yeterliliği bulunan kişilerin atanmadığı, kaza geçirenin can ve iş güvenliğinin kendi dikkatine bırakıldığı, güvenli bir çalışma ortamının temin edilmediği, emniyet kemeri ve kişisel koruyucu donanımlarının işçiye verilmediği, işçi o vaziyette kalıp sökerken kendisine engel olunmadığı gibi iddialar sıralandı.

Bilirkişi raporunda ayrıca kaza geçiren işçi için 6 milyon TL tutarında bir tazminatın işveren firmadan alınarak işçiye ödenmesine öngörüldü. İşveren firma ise savunmasında bunun mümkün olmadığını, böyle bir sonucun firmayı batırmak olacağını vurguladı.