Trabzon'da 70 çeşit bitkiden 270 çeşit lezzet.

Trabzon’da ilk kez Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğünde Ot Lezzetleri Festivali’ne ev sahipliği yaptı. İlki gerçekleştirilen Festivale Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTB Başkanı Eyüp Ergan, İl Milli Eğitim Müdürü Burat Fettahoğlu, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Gastronomi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve çok sayıda davetli katıldı. Trabzon Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Sibel Karabina’nın açılış konuşması ile başlayan programda tüm misafirler lezzet şölenine davet edildi.

S1540003

“BURADAKİ OTLAR PAKETLENEREK ULUSLARARASI MARKETLERDE SATILMALI”

Gastronomi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe, “Gastronomi Turizmi Derneği olarak yıllardır çalışma yürütüyoruz. Dr. Ender Saraç’la New York’ta yaptığımız ve yaklaşık 120 tane yabancı basını ağırladığımız etkinlikte Amerika basının en çok ilgisini çeken konu sağlıklı beslenme ve otla beslenme konusu. Benim naçizane katkım ne olabilir diye düşündüğüm zaman buradaki otlarımızın uluslararası marketlerde yer almasını paketli bir şekilde sağlayabilirsek, aynı zamanda İstanbul’daki uluslararası restoranların menülerine Gastronomi Turizmi Derneği olarak katmayı başarabilirsek, pazarlayabilirsek katkı sağlayabiliriz.” dedi.

ot festivali 11

“BU FESTİVALİN HER YIL DÜZENLENECEĞİNİ BELİRTMEKTE DE YARAR VAR”

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Bugün yapılan festivalin bölgemizin florasını ekonomiye katkı adına yapılmış bir çalışma olduğunu belirtmek istiyorum.  Bu ürünlerin kullanılması ve yaygınlaştırılması, üretimden başlayarak istihdama ve ekonomiye kazandırılması, geçmiş geleneklerimizi geleceğe taşımak adına da önemli bir adım. Sayın Valimizle bu konuyu 3-4 yıl önce görüştüğümüzde hemen çalışma yapılması talimatını vermişti. O dönemden itibaren başlayan çalışma bugün hayata geçirildi. Geleceğe dönük olarak düzenlenen bu festivalin her yıl düzenleneceğini belirtmekte de yarar var.” diye konuştu.

ot festivali 66

“TRABZON’UN YEMEK KÜLTÜRÜNÜN NE KADAR ZENGİN OLDUĞUNU KANITLAYACAĞIZ”

İl Milli Eğitim Müdürü Burak Fettahoğlu, “Şehirler kendi kültürleriyle doğar ve büyür. Kültürel değerleri gelecek nesillere aktarmak da geçmişle gelecek arasında bir köprü kurar. Bizler de gerek Halk Eğitim Merkezlerimiz ve gerekse Olgunlaşma Enstitümüz aracılığıyla geçmişten geleceğe köprü kurmaya çalışıyoruz. Son zamanda Trabzon’da el sanatları ve giyim de atak yaptık. El sanatları ve giyim teknolojisi ile örnek çalışmalara imza attık. Bugün de burada düzenlediğimiz festivalle Trabzon’un yemek kültürünün ne kadar zengin olduğunu kanıtlayacağız. Karadeniz’de otların son derece çeşitliliği var. Biz bundan hareketle sizleri bugün bu leziz tariflerle bir araya getireceğiz. Aslında temel maksadımız dedelerimizin ninelerimizin tariflerini torunlarına aktarmak. Bu vesileyle de geçmişteki mutfak kültürümüzü modern mutfak kültürü ile bir araya getireceğiz.” açıklamalarında bulundu.

milli eğitim müdürü

Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor! Ümit Özdağ Trabzon'a geliyor!

70 FARKLI BİTKİDEN 270 ÇEŞİT BİTKİ YEMEĞİ

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ise, “Bugün gerçekten çok anlamlı bir organizasyonun açılışını ilkini burada gerçekleştiriyoruz. Başarıya giden her hikaye inanmakla başlar. Önce inanmanız gerekir. Sonra bu hikaye yazılmaya başlar. Biz yaklaşık 3 yıl önce bu işe inandık, bu işe başladık. Olgunlaşma Enstitümüzün çalışması sonucu bugüne geldik. Bugün ilk festivali yapıyoruz. Her şeyin ilki çok önemlidir. Bu işe yol koyarken gayet bilimsel verilerle hareket etmeye çalıştık. Olgunlaşma Enstitümüz 3 yıldır ciddi bir çalışma yaptı. Bu çalışmayı da kitaplaştırdı. Çıkan sonuç, 70 farklı bitki türlerimizden farklı lezzetlerin çıkacağını ortaya çıkardı. Yaklaşık 270 çeşit yemek yapabileceğimiz ortaya koydu. Burada kitaplaştırdık, inşallah önümüzdeki dönemde de bunu kamuoyunda paylaşıyoruz. Bu attığımız adımla da gastromnomi şehri olacağımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ot festivali vali 2

TRABZON’UN ADININ GEÇTİĞİ HER YERDE BİR İLGİ VAR

Turizmin tek elden yönetildiği yapı altında ofisler oluşturduk. Bu ofislerden biri de gastronomi alanında oluşturuldu. Bugün burada 60 çeşit üzerinde bitki yemeklerini hemşehrilerimizle buluşturacağız. İnşallah Trabzon her alanda olduğu gibi gastronomide de önümüzdeki yıllarda çok daha iyiye geleceğine inanıyoruz. Bugün dünyanın her yerinde insanların yemek için gitmeyeceği bir yer yok. Buna para harcıyor insanlar. İlimizin bundan istifade edeceğine, iyi bir mesafe alacağına inanıyoruz.  Trabzon’un adının geçtiği her yerde bir ilgi var, bir alaka var, bir reyting var. Burası insanların çekim merkezi olarak gördüğü bir şehir. Bunu biz futbolda gördük biliyorsunuz. Diğer alanlarda da yeter ki başında Trabzon olsun toplumumuz ilgisini çekiyor. Bu çalışma için emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

S1540018S1540017S1540016S1540015S1540014S1540013S1540012S1540001