Yaz sezonun gelmesiyle evlenen kişilerin sayısı da artmış durumda. Ancak ev kuranların ceplerini yakan eşya fiyatları sonrası ikinci el ürünlere olan talepte ciddi bir artış var. İkinci elde ise en çok talep gören ürünler beyaz eşyalar. Bazı mağazalar ellerindeki ürünleri tüketirken yenilerini bulamadıklarını dile getirdi.

İYİ Parti Trabzon teşkilatı saha çalışmalarına hız verdi İYİ Parti Trabzon teşkilatı saha çalışmalarına hız verdi

1Fatma Pir

Ortahisar spotçuluk yapan Fatma Pir bu yıl çok iyi gittiklerini dile getirerek, “Talep kesinlikle arttı. Özellikle sıfır ürünlerde fiyat artışı da olduktan sonra ciddi bir taleple karşılaştık. Çok şükür işlerimiz iyi. Artış %70-80 bandında şu an. Geçen yıl hiç işimiz yoktu. Bu yıl çok iyi gidiyoruz. Sıfır ürünlerin pahalı olunca talep gösteremiyor. Daha çok bütçesine göre hareket ediyor. Böyle olunca da bizdeki ürünleri talep ediyor. En çok beyaz eşya ve mobilya da talep alıyoruz. Küçük esnaf olarak çok zor geçirdik. Geçirmeye de devam ediyoruz. Ödemelerimiz hala bizi zorluyor. İnşallah piyasalar düzelmesini bekliyoruz.” dedi.

2Mert Solak

Mert Solak ise ürün bulmakta zorlandıklarını ifade ederek,  “Bu yıl ikinci ele ciddi bir yönelim oldu. Çünkü sıfır eşyalarda ciddi bir artış var. Böyle olunca bize olan talepleri artıyor. En çok beyaz eşya talepleri oluyor. Bu aralar bizim elimize de çok nadir geliyor. Eskinden 20 tane olurdu içeride şimdi 6-7 tane var. Ekonomi böyle giderse talebin daha da artmasını bekliyoruz. Bir de sektör genişliyor. Özellikle ikince el alım satım yapılan uygulamalarda arttı. Bunlar bizi de zorluyor. Biz de uyum sağlamaya çalışıyoruz.” söyledi

3Selim Yılmaz

Malzemelerin çok pahalı olduğunu dile getiren Selim Yılmaz ise, “Şu anda artış yok, malzeme çok pahalı. Hurdanın fiyatı artınca bunların fiyatı da arttı. Ben iyi diyemiyorum geçen sene daha iyiydi. Ürünler şu an çok pahalı. Geçen yıl 150 lira olan makineler 2 bin liradan başlıyor. En çok mobilya arıyorlar beyaz eşya pek satılmıyor.” dedi.

4Miraç Altıntaş

Piyasanın çok değiştiğini ifade eden Miraç Altıntaş ise, “Şu an piyasa çok farklı bir hal oluştu. İkinci el fiyatları da sıfır ürünlerle yarışıyor. Biz mal almaya gittiğimiz değişik rakamlar istiyorlar bizden. En çok beyaz eşya satımı oluyor ancak sıkıntı çıkarma olasılığı var. Mobilya da çok tercih edilmiyor. Özellikle gücü yetmeyenler, yabancılar ve öğrenciler tercih ediyor. Satışlar sezon sezon değişiyor. Ancak koronadan sonra piyasa bir türlü düzelemedi. İkinci elde artık sıfırla yarışıyor.” ifadelerini kullandı.