Geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi TİSKİ Genel Müdür Ali Tekataş’ın Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt’a yönelik mobbing operasyonu ve hakaretleriydi. Büyükşehir Belediye işçisi olarak görev yapan ve aynı zamanda Saadet Partisi İl Başkanlığını yürüten Kurt, yaptığı açıklamada Büyükşehir’in uygulamalarını eleştirip, kentin ortak akılla yönetilmediğini kaydetmişti. İl Başkanlığı sıfatıyla yaptığı açıklamaları “Benim işçim nasıl böyle konuşur?” tavrı içine girerek Kurt’u makamına çağıran Genel Müdür Tekataş, önce kapıda 45 dakika bekletmiş ardından makama alarak “oturmayacaksın ayakta kalacaksın” diyerek mobbing uygulamış ve üçüncü olarak da “çık dışarı” diyerek makamdan kovmuştu.

Saadet Partisi İl Başkanına yapılan uygulamaya en sert tepki İYİ Parti’den gelmiş ve İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Tekataş’ı özür dilemeye davet etmişti. Yine CHP ve İYİ Parti Milletvekilleri Ahmet Kaya ve Hüseyin Örs de Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu göreve çağırmış, siyasete sahip çıkmasını istemişti. Her iki milletvekili atanmış bir Genel Müdür Tekataş’ın bu tavrının Cevat Kurt’un şahsında siyasete yapıldığını kaydetmişti.

Olayın AK Partideki yansıması ise daha farklı yorumlandı. Milletvekili Muhammet Balta, Tekataş’ı savunurken, Başkan Zorluoğlu da Kurt’un hem belediye işçisi hem Saadet Partisi İl Başkanlığı yapamayacağını iddia etmişti. Yasaları en iyi bilmesi gereken bir eski valinin içine düştüğü zor durum karşısında ortaya koyduğu bu tavır hayli ilginç bulunmuştu. Aynı süreçte AK Parti İl Başkanlığına vekalet eden Hasan Dilekoğlu ise Balta ve Zorluoğlu’ndan farklı düşünerek siyasetin onurunu kurtarmak ve AK Partiye zarar gelmemesini sağlamak adına Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt’la görüşmüş ve bir orta yol girişimi yapmıştı. AK Parti İl Başkan Vekili Dilekoğlu, bu bağlamda Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Kurt ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu bir araya getirerek orta yol aramıştı. Görüşmede Kurt, helallik anlamında özür beklentisini dile getirmişti. Ancak geçtiğimiz hafta boyunca Ali Tekataş’tan her hangi bir özür söylemi çıkmadığı gibi yaptıklarını da inkâr etmişti. Gözler şimdi bu hafta Saadet Partisinin atacağı adımlara çevrildi. Saadet teşkilatının, özre bile yanaşmayan TİSKİ Genel Müdürü ve Büyükşehir yönetimine karşı nasıl tavır takınacağı merak ediliyor.

Geçtiğimiz haftanın bir diğer gündem maddesi, Trabzon AK Parti’de yeni bir dönemin başlaması gelişmesiydi. 6 yıldır AK Parti İl Başkanlığı görevini yürüten Haydar Revi’nin Genel Merkez tarafından Koordinatör Yardımcılığı görevine çekilmesinin ardından gündeme “yeni il başkanının kim olacağı?” sorusu gelmişti. İl Başkanlığı için temayül ve görüşmeler tamamlandıktan sonra 6 isim Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere İstanbul’a davet edildi. Ömer Topaloğlu, Selahaddin Çebi, Dr. Sezgin Mumcu, Hasan Dilekoğlu Zeki Kavanoz ve Yılmaz Büyükaydın İstanbul’a davet edilen il başkan adayları oldu. İsimlerden 4’ü Milli Görüş geleneğinden gelen isimlerdi. Büyükaydın, davete icabet etmezken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da görüştüğü 5 isimden Sezgin Mumcu’yu İl Başkanı, Selahaddin Çebi’yi ise Ortahisar İlçe Başkanı olarak görevlendirdi. Böylece 20 yıllık Trabzon AK Parti siyaset geleneğinde Ali Rıza Akdeniz’den sonra İl Başkanlığına ilk kez Milli Görüş geleneğinden gelen bir isim önerildi. Vizyonu, birikimi, teşkilat deneyimiyle gerek İl Başkanı Sezgin Mumcu ve gerekse Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi’nin AK Parti’nin 2023 vizyonu öncesi Trabzon’da yeni bir dönem başlatacaklarına inanılıyor. AK Parti’nin düşüşe geçtiği bu süreçte her iki ismi büyük bir sınav bekliyor. Sınavın kilometre taşı ise İl Başkanının teşkilatı toparlayacak iradeyi koyup koyamayacağı… Bilindiği gibi eski İl Başkanı Haydar Revi döneminde gerek milletvekilleri gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı teşkilata rağmen diledikleri ve kendi belirledikleri politika çerçevesinde davrandı. Bakalım yeni dönemde yönetme iradesi teşkilatta olacak mı? Bakalım İl Başkanı Mumcu, milletvekilleri de dahil partinin bütün katmanlarını yönetebilecek mi?

Şimdiden hayırlı olsun diyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasa dışı, tehdit ve rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, ahlâka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü malî, hukukî, cezaî, idarî sorumluluk içeriği gönderen üye/üyelere aittir.