CHP'li Meclis Üyesi Zorlu, maliyetlerin artması nedeniyle inşaat sektörünün zor durumda olduğunu söyledi

Trabzon Ortahisar CHP Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, maliyetlerin artması nedeniyle inşaat sektörünün zor durumda olduğunu ihalelere teklif verilmediğini açıkladı. Zorlu, “Ülkemizde olan yüksek enflasyon, inşaat birim maliyetlerindeki artış, inşaat piyasasını derinden yaraladı. Müteahhitlerin iflasına sebep oluyor. Birim fiyatlar yüzde yüz üzerinde arttı. 4 ay olmasına rağmen bazı kalemlerde yüzde yüz, bazılarında yüzde 200-300 artmış. Şehrimizde birçok ihaleye teklif gelmemiş ya da yaklaşık maliyetin üzerinde olduğu için iptal edilmiş.

Milletvekili Salih Cora Gençlere 15 Temmuz’daki hainliği anlattı Milletvekili Salih Cora Gençlere 15 Temmuz’daki hainliği anlattı


TOKİ’NİN 327 KONUTUNA TEKLİF VERİLMEMİŞ


TOKİ’nin yaptığı ihaleler Çimenli’de 327 adet konutun ihalesine teklif verilmemiş. Yine TOKİ’nin yaptığı çevre düzenlemeye verilmemiş. TİSKİ’nin içme suyu işlerine teklif verilmediğini biliyorum. Ortahisar Belediyemizin de peyzaj ve park işleri 27 Nisan’da onaylanmadı diye ihalesi alınmış. 
Müteahhitler çok sıkıntıda, batma durumuna gelmiş birçok arkadaşımız. Yıl içinde bitmesi gereken bazı ihaleler fiyat farkları alamadıklarından dolayı zararda ve batıyor. 2 yıl 3 yıl süren işlerde de verilen fiyat farkları çok az kalıyor. Bunlardan da müteahhitler mutsuzlar.


12 MİLYONA YAPILACAK BİNA 19 MİLYONA MAL OLACAK


Gelmek istediğim konu. 17 Mayıs’ta 2 Nolu Beşirli’de bizim CHP Grubu olarak ret oyu verdiğimiz pazar yeri ihalesi var. 4 katlı binayı satışa çıkardınız. 12 Milyon 434 bin TL gibi bir bedelle satışını açık ihaleyle yapacaksınız. Az önce birim fiyatların ne kadar zamlandığından bahsetmiştim. Şimdi bu binayı yapacak olsak 19 Milyon TL gibi bir bedele mal olacak. Çıktığınız ihale bedeli çok düşük kalacak. Burası şu an pazar yeri olarak görülüyor. Bunu alan arkadaş tekrar bize gelecek imar değişikliği talebinde bulunacak. Biz neden bunun İmar Değişikliği yaparak ihaleye çıkmıyoruz. Çünkü bir daha bu durumla karşılaşmak bizi üzecektir. Bunu gündemde bırakmayı öneriyorum. Satışı iptal edelim, ya da erteleyelim. Önce imarı değiştirelim sonra yapalım.” ifadelerini kullandı.