Ortahisar Belediyesinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Tezel Erkuloğlu, üreten kadınların el emeği ürünlerini satışa sunduğu Mor Pazar’a herkesi davet etti.

Ortahisar Belediye Meclisinin Ekim ayı 7. oturumunda 2023 yılı Performans Programı görüşüldü. Başkan Ahmet Metin Genç'in başkanlık ettiği Mecliste Performans Programı çeşitli konularda muhalefetin tepkisini topladı. İlk olarak ORKENT'in sermaye artırımı gündeme alınarak Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edildi.

İYİ Parti’deki seçim süreci bu hafta sonu netleşecek İYİ Parti’deki seçim süreci bu hafta sonu netleşecek


HER AYIN SON PAZARI KURULUYOR

Ortahisar Belediyesinin İYİ Parti Grubu Başkanvekili Berrin Tezel Erkuloğlu, üreten kadınların el emeği ürünlerini satışa sunduğu Mor Pazar’a herkesi davet etti. Her ayın son pazarı Ekopark’ta Mor Pazarı kurduklarını açıklayan Erkuloğlu, projenin kadınların ekonomisine katkı sunmasının yanı sıra sosyal hayata katılımlarına da destek verdiklerini kaydetti.

Üreten kadınlar Mor Pazar'da (5)-1

Konu hakkında Belediye Meclisinde açıklama yapan Erkuloğlu, “Belediyemizin  Kadın- Erkek Eşitlik Komisyon üyesi olarak seslenmek istiyorum. Eşitlik Birimi toplumun kadınlara atfettiği ev- yaşlı- çocuk bakım hizmetleri ve sorumluluklarından  dolayı çalışma hayatı ve sosyal hayatın dışında kalan kadınların mağduriyetlerini tanımlayıp giderilmesi ve pozitif ayrımcılıkla desteklenmesi, eşitsizliklerin eşitliğe dönüştürülmesi misyonunu bizlere yüklemektedir. Bu misyondan hareketle sizlere Mor Pazar’ı anlatmak istiyorum. Mor Pazar benimde üyesi olduğum Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisinin, evde üreten ve ekonomik yetersizlikten, kiraların yüksekliğinden ürettiğini pazarlayamayan kadınlara ücretsiz pazar imkanı sunmayı amaçlayan bir projedir. Mor Pazar’ın ilki Ekopark’ta 25 Eylül de açılmıştır ve her ayın son pazarı Mor Pazar kurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreten kadınlar Mor Pazar'da (2)

PROJENİN AMACINI ANLATTI

Projenin hedeflerinden bahseden Erkuloğlu, “Hedefimiz üreten ve ürettiği ile baş başa kalan, stand ve dükkan kiraları yüzünden tüketici ile buluşamayan dezavantajlı kadınlarımıza ulaşmaktı. 25 Eylül’de günün sonunda yaptığımız memnuniyet anketinde gördük ki kendine ve çocuğuna harçlık çıkarmanın mutluluğunun yanı sıra edindikleri dostluklar arkadaşlıklardan duydukları mutluluktu. Sosyal projelerin amaçlarından biri de bu değil midir? Ekonomik katkı sunmanın yanı sıra kadının sosyal hayata katılımına da destek vermek.  Bunun için Trabzon’da üretip pazar sorunu yaşayan tüm kadınlar adına Ortahisar Belediye Meclisi Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu üyesi olarak; çalışma hayatı içinde erkeklerle eşit yer alamayan, sosyal hayata katılamayan kadınlara ücretsiz Mor Pazar mekanı olarak Ekopark’ı tahsis eden Belediye başkanımız sayın Ahmet Metin Genç ‘e, üreten kadınların pazarlama dez avantajlarını fırsat eşitliği ve pozitif ayrımcılıkla fırsat eşitliğine dönüştüren bu projenin yürütülmesini destekleyen Kent Konseyi Başkanımız sayın Önder Taşhan’a, Mor Pazar Projesini yaratan, ete, kemiğe büründüren Ortahisar Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanımız sayın Canan Nehbit’e ve yürütme kuruluna teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

PROJENİN DUYURULMASI İÇİN ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Pazarın tanıtımının yapılması için destek isteyen Erkuloğlu, “Kadın meclisi yürütme kurulu Mor Pazar Değerlendirme toplantımızda eksiklerimizi ve zayıf yönlerimizi tespit ettik .Bunlardan en önemlisi  Projenin ve pazar konseptinin yeterince duyurulamaması idi. Mor pazar ne Avrasya pazarı ne semt pazarı ne de lüks salonlarda açılan hedef kitlesi girişimci kadınlar olan pazardır. Mor Pazar; dar gelirli üretici kadınların tamamen el emeği ürünlerini sergileyip satış yaptığı konseptinin kalite, uygun fiyat, yerli ve yabancı müşteriye aynı fiyatla satış yapılan adresi Ekopark olarak belli olan, zamanı da her ayın son pazarı olan bir pazardır. Her ayın son pazarının Mor Pazar olduğunu tüketicilere daha iyi duyurabilmek için her ayın son haftası; Tiyatro kavşağında ,Meydan parkın üst tarafındaki üçgen adada ve eski baro binası önündeki üç bilboard mor pazar afişleri için kiralanmasını, Beşirli tanjant üst geçit- köprüye hem gidiş hem geliş yönündeki araçların görebileceği çift taraflı büyük boy afiş- flamanın asılması,  Beşirli caddeden ekopark girişine ve sahil tarafındaki yürüyüş parkurundan Ekopark’a yol veren üst geçit ayağına tişörtünde SON PAZAR MOR PAZAR yazan gel gel balon adam koyulması, konser ve nikahlar dolayısı ile insan sirkülasyonu fazla olan Hamamizade Kültür Merkezi ve Ortahisar çok amaçlı salon- nikah salonu girişinde devamlı olarak şövale üzerinde Mor Pazar bilgilendirme afişi ıbulundurulmasını her ay son hafta cuma günü belediyeden anons yapılması ve Mor Pazar bilgisinin belediyenin internet sitesinde yer alması taleplerimizi Kadın Meclisi Karar ve talepleri olarak Kent Konseyi sekreterliğine bıraktık. Belediyemizden de bu taleplerin karşılanmasını bekliyoruz. Başlangıçlar önemlidir bizler bu  başlangıcın büyüyeceğine gelişeceğine gelenekleşeceğine inanıyoruz.  30 Ekim’de Ekoparkta saat 10.00-18.00 arasında görüşmek üzere.” şeklinde konuştu.

Üreten kadınlar Mor Pazar'da (1)

TALEPLER DEĞERLENDİRİLECEK


Başkan Genç, "43 stant açıldı. Yine gelen talep karşılanabilir. Talepleri Kent Konseyi ile değerlendireceğiz." dedi.