Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi Trabzon'da bir ilk! Diyanet Gençlik Merkezi hizmete girdi

Elif Nur GÜMÜŞ-Trabzon’un en köklü ve aktif çalışan Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO), 17 yıldır Trabzon’da sokak hayvanları için mücadele veriyor. Bireysel olarak sokak hayvanları için mücadele eden herkesin belediyelerle iş birliği içinde olmasının önemine değinen TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, “Trabzon hayvan sorumlukları açısından birçok ile göre çok duyarlı. Bireysel çalışanlar var, dernekler var herkes kısırlaştırma, besleme ile ilgili bir şeyler yapıyor. Bence onun yerine hayvanseverler ve dernekler, belediyelere ve kurumlara görevini yapmaları için uğraş vermeliler.” dedi.

“TRABZON’DA EN BÜYÜK SORUN SAHİPLİ HAYVANLAR”

Hayvan sahiplerinin sorumluluk almadıkları için sokağa bıraktığı hayvanların sokak hayvanlarından daha fazla sorun olduğunu söyleyen Kurban, “İl Hıfzıssıhha Kurumunun çıkardığı karar insanlığı paniğe sürükledi. Köpek sahibi vatandaşlar dahi bizleri arayıp ‘acaba bu kuduz mu? Ne yapmalıyım?’ diye sordu. Bu sefer insanlar sahip oldukları hayvanları istemese de sokağa atıyor. Zaten Trabzon’da en büyük sorun sokak hayvanları değil sahipli hayvanlardır. Kısırlaştırmadığı için ve temel sorumluluklarını almadığı için hayvanları sokağa bırakıyorlar. Bu hayvanlar dışarıya ayak uyduramayınca ‘sokak köpeği yaptı’ deniyor. Sokak köpeğinin suçu ne? Bizler olmasak hayvanlar yaşayabilir ama hayvanlar olmasa insanlar yaşayamaz aramızdaki fark o. Yeni yasayla birlikte Tarım İl Müdürlüklerine haklar ve görevler verildi. İl Hıfzıssıhha kararına göre, kedi köpek sesleri çevre kirliliği olarak görülüyordu inanabiliyor musunuz? Neyse ki komple karar çekildi. Şu an sahipli hayvanlara çip taktırma zorunluluğu geldi. Aralık ayının sonuna kadar taktırmayanlar 10 bin TL cezaya tabii tutulacak. Böylece her hayvanın sahibi bunun sorumluluğunu yasal olarak almış olacak. Tarım İlçe Bakanlıkları 95 TL gibi bir ücret karşılığında çip takıyor keza özel kliniklerde bu işlemi şu anda gerçekleştiriyor. Bize bu konuyla ilgili danışanları elimizden geldiğince yönlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BİR ÇİFT KÖPEĞİN 6 YILDA 67 BİN YAVRUSU OLUYOR”

Birçok kişinin kısırlaştırma hakkında yetersiz bilgiye sahip olduğunu ve bu nedenle ciddi sorunların doğduğunu belirten Kurban, “Herkes için kedi ve köpeğin cinselliği çok önemli çünkü kısırlaştırmaya karşılar. Kısırlaştırdıkları zaman ‘doğal hayatlarına müdahale oluyorlar’ diyorlar. Bunu söyleyen kişi kedi ve köpeklerin barınakta barınmasını istiyor, öldürülmesini normal karşılıyor. Biz tüm Türkiye’de kısırlaştırma kampanyası istiyoruz. Ama sahipli sahipsiz tüm hayvanlar için… Herkes elini taşın altına koymalı. Kısırlaşmayan bir çift köpeğin 6 yılda 67 bin yavrusu oluyor. Diyoruz ama inanır mısınız bizim bunu inşaat mühendisine, öğretmene, eczacıya anlatamadığımız zamanlar oluyor. Biz 20 yıldır bilinçli bir şekilde bu işi yapıyoruz. İnsanların tecrübelerimizi dikkate almasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Belediyelerin sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını değerlendiren Lütfiye Tüzün Kurban, bazı ilçe belediyelerinin ciddi suçları olduğunu ve bu suçların yasada karşılık bulmasını istediğini söyleyerek: “Büyükşehir Belediyesi ile sürekli yakın temas içindeyiz. Daire başkanının çırpındığını görüyoruz. Ellerinden geldiği kadar gayret gösterdiğini biliyoruz. Ama bazı ilçe belediyeleri bırakın duyarlı olmayı hayvanların bariz ölmesini istiyor. Maçka, Köprübaşı, Vakfıkebir… Hepsi vukuatlı. Yasaya göre hayvanların kısırlaştırılıp geri alınıldığı yere bırakılması gerekiyor. Ama bu belediyelerden biri 450 köpek kapasiteli barınağa 650 köpek toplayıp bırakmış. Hayvanların akıbetini sorduğumuzda ise ‘beni ilgilendirmez gerisi ne olursa olsun’ cevabını aldık. Ben böyle birine nasıl laf anlatayım. Hayvanları toplayıp tünellerin diğer tarafına bırakıyorlar. Biz dava açtık, tutanak tutuldu. Ama yasada suçun karşılığı olmadığı için hiçbir ceza almadı. Biz bunu istiyoruz. Belediyelerde yargılansın onlarda ceza alsın. Ciddi suçlar işleyen belediyeler var. Bizler o hayvanların haklarını savunup belediyeleri teşvik etmeye çalışıyoruz ama bazıları ‘3-5 küpeli kadın benden ne istiyor’ diyor. Ortahisar Belediyesi, sokak hayvanları için Sağlık Kabinleri kurdu. Ne kadar çok ihtiyaç varmış diyoruz. Her vatandaş kapısında baktığı kedisini köpeğini buralara götürüp kısırlaştırsa popülasyon ciddi derecede azalır. Herkes sokak hayvanlarına karşı sorumludur.” dedi.

“BASINDA HABERLER BAŞLIKLA ALAKASIZ”

Son günlerde sık sık basında karşılaştığımız sokak hayvanları ile ilgili olağan üstü başlıkların insanları sokak hayvanlarına karşı kin ve nefrete sürüklediğini söyleyen hayvansever Kurban, “Basında yapılan haberler insanları kin ve nefrete sürüklüyor. Bazı haberlerin başlıklarıyla içerikleri arasında çok fark var. Başlığa bakıyorsunuz köpekler sanki çete olmuş gerçekten insanlara zarar veriyor. İçeriğe bakıyorsunuz kendi tanıdığı köpekleri rahatsız ettiği için köpek havlamış, saldırmış. Bunun günahını nasıl ödeyecekler çok merak ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.