Trabzon’un Akçaabat ilçesinde yer alan Mersin Mahallesi’nde vatandaşlar hastalıklı olan hayvanların çevreye bırakıldığını iddia ederek tepki gösterdi.

İlçe Belediyesinin barınaktan çıkarttıkları köpekleri mahalleye bıraklarını iddia eden mahalle sakinleri, kendi köpeklerinin de zarar bu hastalıklarında zarar gördüğünü aktardılar. Mahalle sakinlerinin kendi hayvanlarına verdikleri yemeklerden barınaktan mahallelere bırakılan köpeklerin de yediği ve böylelikle hastalığın diğer hayvanlara da yayıldığını söylediler. Hastalanan hayvanların götürüldüğü veterinerin de “Barınak hastalığı” teşhisi koyulduğu belirtildi.

Mersin Mahallesi Muhtarı Mustafa Yılmaz ise bu gelişmeler sonrası “Geçtiğimiz günlerde köpeğimiz rahatsızlandı. Kurtarmaya çalıştık ama maalesef öldü. Veterinerden aldığım bilgiye göre yaşadığı barınaklarda ortaya çıkan bir hastalıkmış. Çarşıbaşı ve Akçaabat belediyelerinden barınaktaki köpekleri gelip buralara bırakıyorlar. Bizim köpeklerimize bıraktığımız yemeklerden onlar da yiyorlar. Bu şekilde bizim köpeğimize de bulaştığını düşünüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Muhtar Yılmaz hastalıklı köpeklerin mahallelere bu şekilde bırakılmaması gerektiğini, diğer hayvanların da hayatlarının tehlike altında olduğunu belirterek “Belediyeler ile irtibata geçtik. Kimse sorumluluk kabul etmiyor. “Bizim değil” diyorlar. Bu konuya bir önlem alınsın” ifadelerini kullandı.