Trabzon'un Araklı ve Arsin ilçesini pis kokuya boğan çöp tesisine karşı yöre halkı isyan etti.

Türkiye’nin en çevreci Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi olarak reklamları yapılan ancak aylardır hem Araklı’yı hem de Arsin’i çöp kokusuna boğan Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi’nin yolu kesildi. Vahşi depolama yapılan tesise tepki gösteren çevre halkı, çöp arabalarının Taşönü girişindeki yolu ulaşıma kapattı. Yaşadıkları sorunları milletvekilleri aracılığıyla dile getiren vatandaşlar, bekledikleri sonuca ulaşamayınca yol keserek seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.

BÖLGEYE JANDARMA SEVK EDİLDİ

Başlatılan eylem üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Araklı Kaymakamı Kürşad Karaca bölgeye giderek vatandaşların yaşadığı sorunları ve taleplerini dinledi. Kaymakam Karaca, “Biz bu konuyla ilgili gereğini yapıyoruz. Bundan yana bir sıkıntımız yok. Toplantı, yürüyüş, gösteri, basın açıklaması hakkınız var. Bizim buna söylediğimiz bir şey yok. Ancak özgürlüğünüzü kullanırken, başkalarının özgürlüğüne engel olmamanız gerekir. Kenara geçelim, yol açılsın. Ben yine buradayım. Konuşalım, tartışalım.” dedi.

ÇEVRE SAKİNLERİ İKNA OLMADI

Çevre sakinleri ise, “Sabaha kadar konuşsak da bunun bir çözümü olmayacak. Çünkü aynı şeyler oluyor. Hiçbir icraat yok.” yanıtı verildi. Bir başka yöre sakini ise, “Özgürlüklerden bahsettiniz. Benim koku almama özgürlüğümü nasıl karşılayacaksınız? Biz kokudan mustaribiz.” sorusunu yöneltti. Yolu trafiğe kapatan vatandaşlar çöp arabalarının geçişine izin vermezken, yolun yeniden trafiğe açılması için vatandaşlarla yapılan görüşmeler sürüyor. Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, halkı rahatsız eden bir koku olduğunu ifade ederek, bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Trabzon’da hastaneden kaçan firari kıskıvrak yakalandı! Trabzon’da hastaneden kaçan firari kıskıvrak yakalandı!

WhatsApp Image 2022-08-17 at 16.15.56