Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü Başkan Çebi’den Bakan Karaismailoğlu’na yatırım teşekkürü

Trabzon’da pandeminin, savaşın ve ekonomik krizin yol açtığı gıda fiyatlarındaki artışın yanı sıra sebze ve meyve halinde daha fazla pahalılığa yol açan sorun ortaya çıktı. AK Parti Milletvekili Salih Cora, meyve ve sebze halinden ilk sırada Gürcülerin kamyonlarını yüklediklerini geri kalan ürünlerin ise Trabzon’a yetmediğini dolayısıyla pahalılığa neden olduğunu açıkladı. Cora, konuyu Büyükşehir Belediyesi ile görüşüp sürecin takipçisi olacağını belirtti.

ercan şılbır (1)

Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ercan Şılbır, uzun zamandır mücadele ettikleri konunun gündeme taşınmasından memnun kaldı. Şılbır, “Hep bunun mücadelesini verdim. Biz hiçbir zaman Rus vatandaşıyla eşit olmadık. Ne kadar mücadele ettiysek de sonuç alamadık. Gürcüler ürünleri yükleyip çıkıyor, daha sonra Türk esnafına sıra geliyor. Zaten Türkiye’nin hiçbir yerine yeterince ürün gönderilemiyor” dedi.

Trabzon Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Ercan Şılbır, uzun zamandır mücadele ettikleri konunun gündeme taşınmasından memnun kaldı. AK Parti Milletvekili Salih Cora’nın Trabzon’da meyve ve sebzede fiyatların daha fazla yükselmesine etken olan konuyu gündeme getirerek Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile görüşeceğini sorununun çözümü için sürecin takipçisi olacağını açıklamıştı.

SALİH CORA-1

Üretim azlığında Trabzon esnafının halde hem bol hem de ucuz ürün bulamamasının ardından yetkililerin harekete geçmesini beklediğini dile getiren Şılbır ise, “Dernek Başkanı olarak bunun mücadelesini hep verdim. Biz hiçbir zaman Rus vatandaşıyla eşit olmadık. Ne kadar mücadele ettiysek de sonuç alamadık.” dedi.

CORA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Şılbır, “Dernek Başkanı olarak bunun mücadelesini hep verdim. Biz hiçbir zaman Rus vatandaşıyla eşit olmadık. Bu nedenle Türk vatandaşının gece saat 3.00 sıralarında girmesini, Gürcülerin de sabah 7.00-8.00’dan sonra hal satışının yapılması için uğraş verdik. Ne kadar mücadele ettiysek de sonuç alamadık. Gürcüler ürünleri yükleyip çıkıyor, daha sonra Türk esnafına sıra geliyor. Bu konuyla ilgileneceğini söyleyen AK Parti Milletvekili Salih Cora’ya teşekkür ederim.” dedi.

ÜRETİM AZ TALEP ÇOK

Meyve ve sebzede yaşanan sıkıntının üretim azlığından da kaynaklı olduğunu kaydeden Şılbır, “Seralar yılda iki kez ekilir. Nisan ayı birinci ekimlerin bitişi, ikinci ekimlerin de başlangıcına denk gelir. Bu yıl kış daha ağır geçtiği için bundan kaynaklı ürünlerde sıkıntı yaşanıyor. Üretim az talep de fazla olunca fiyat yükseliyor. Türkiye’nin hiçbir yerine yeterince ürün gönderilemiyor.” diye konuştu.

trabzon_hali_normallesti_h394507_b6571

TRABZON VE RİZE’DE NAKLİYE GİDERLERİ PAHALI

Trabzon ve bölgede enflasyonun yüksek olduğunu dile getiren Şılbır, “Gıdalardaki enflasyon oranın yüksek olması üretim yerlerinin uzak olmasından kaynaklı. Ana etken nakliye maliyetinin yüksek olması. Trabzon ve Rize’de özellikle şöyle bir durum var. Ürün getiren nakliyeciler dönüşte boş gidiyor. Örneğin nakliyeciler İstanbul, Samsun gibi şehirlerde geri dönüşte yük alıp nakliye giderlerini düşürebiliyor. Ancak Trabzon ve Rize’de bunu yapamıyorlar. Bu yüzden Trabzon ve Rize diğer illere nazaran daha pahalı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU