DEVA Partisi Ortahisar İlçe Çevre ve Şehircilik Birim Başkanı Çetin Meral, Gülcemal’i eleştirdi.

DEVA Partisi Ortahisar İlçe Çevre ve Şehircilik Birim Başkanı Çetin Meral, 13 yıldır bitmeyen Gülcemal Projesi’ne tepki gösterdi. Kıyıların tahrip edilmesine tepki gösteren Başkan Meral, “Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi gözünü ve kulaklarını kapatmış, bu vahşi tahribatı izliyorlar. Buna da yerel yönetim diyorlar. Ortada altyapısı ile üstyapısı ile tasarlanmış bir proje yok. Devasa bir hafriyat alanı ve rant yeri var.” dedi.

Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor! Trabzon Ayvadere'de vatandaşların mağduriyetleri devam ediyor!

DEVA Partisi Ortahisar İlçe Çevre ve Şehircilik Birim Başkanı Çetin Meral, Gülcemal’in akıbetine ilişkin eleştirilerde bulundu. Deniz dolgu alanlarının şehir merkezini tehdit ettiğimi ileri süren Başkan Meral, “Karadeniz Bölgesinde dalga yüksekliklerinin artması ve yapılan kıyı yapıları ile kıyı morfolojisi sürekli değişmektedir. Sorumlular ve yetkililer sessiz kalmaya devam ediyor, deniz ve kıyılarımız kaderine terk ediliyor. Kıyı bölgesindeki deniz yaşamı ve balık yuvaları talan ediliyor. Bir liman kenti olan Trabzon şehri ve halkı bunu hak etmiyor. Dünyada başka bir liman kenti yok bu kadar denizine, kıyısına sahip çıkmayan... Kıyı alanları, kentlerin oluşmasında belirleyici doğal sınırlardandır. Bir kıyı kent olan Trabzon’da 2000’lere kadar doğal sınırlar korunurken, hatalı şehircilik politikaları hızlı kentleşme paralelinde kentsel alan yetersizliği nedeniyle, kenti denize doğru büyütmeye çalışmışlardır. Dolgu alanlarının; kentsel bellekte yer etmiş Trabzon doğal kıyı sınırını değiştirmesi, kentin ekolojik dengesini etkilemesi, kıyı sınırının tek merkezden alınan kararlar ile yeniden düzenlenmesi ciddi sorunlar oluşturmuştur.” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELERE TEPKİ GÖSTERDİ

Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesini duyarsızlıkla suçlayan Başkan Meral, “Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi gözünü ve kulaklarını kapatmış, bu vahşi tahribatı izliyorlar. Buna da yerel yönetim diyorlar. Ortada altyapısı ile üstyapısı ile tasarlanmış bir proje yok. Devasa bir hafriyat alanı ve rant yeri var. Şehirden çıkan hafriyatların dökülebileceği daha küçük çapta alanlar oluşturulamaz mıydı? Yeni bir keşif yapmaya gerek yok sadece Trabzon ölçeğindeki kentler hafriyat sorununu nasıl çözüyor bakmak yeterli. Bir an evvel Gülcemal ile ilgili şehrin sakinlerine net gerçekçi bilgilendirmenin yapılması gerekmektedir.” açıklamalarında bulundu.

2009’DA BAŞLATILAN DOLGU İŞLERİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR

Projenin 13 yıldır bitirilemediğine dikkat çeken Başkan Meral, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Ne zaman bitecek, nasıl bitecek, ne kadara mal olacak?  Gülcemal projesi sürekli revize edildiği iddia edilerek tamamen ranta dayalı olarak şuursuzca devam etmektedir. İddia edilen bu projenin ekolojik raporları çalışıldı mı? Oluşacak dolgu sahasının sürekli çökmenin, dalga hareketliliğinin ve zemin hareketinin olacağı apaçık ortadadır. Denize deşarj yapılarının durumu meçhuldür. Sıfır eğimle denize doğru devam ettirilen bu yapılar bir çözüm değildir. Trabzon ölçeğinde bir şehrin acil olarak atıksu arıtma projesinin planlanması, yapılması ve devreye alınması gerekmektedir. Doğu-Batı aksında planlama yapılmalıdır. 2009’da başlatılan dolgu işleri halen devam etmektedir. Aradan 13 yıl geçmiştir. 1000 dönümlük alanı kapsayan dolgu sahası Karadeniz’i, şehrimizi ve deniz yaşamını tehdit etmeye devam ediyor. Bu doldurma çalışmalarında milyonlarca ton toprak- moloz malzeme denize dökülüyor.”